Schildpadden dood bij El Salvador 99.- 5 dagen Veluwe**** EUWS 11 - V '.'T l INTERVIEW LODEWIJK ASSCHER PvdA-leider Lodewijk Asscher ontpopt zich in de oppositie als een politieke straatvechter. Premier Rutte is gewaarschuwd. „Ik herken de bluf." Een lichte blos tekent zijn wangen. Lodewijk Asscher is net van het ijs gestapt. Waar elke vrijdag de dienst wagen voorreed om hem bij de mi nisterraad af te zetten, heeft hij nu tijd om de kinderen op school af te zetten en rondjes te draaien op het kunstijs van de Jaap Edenbaan in Amsterdam. „Ik voel me heel vrolijk, heb veel energie." U was op Mark Rutte na de belang rijkste man in het vorige kabinet. Nu slijt u de dagen op de vierde rij in de Tweede Kamer, met slechts acht fractiegenoten om u heen. „Op het moment van de verkiezings uitslag op 15 maart stelde ik me de vraag of ik mezelf zielig moest vin den. Of zit hier een opdracht in? Ik kwam er gezandstraald uit. Maar uit eindelijk staan wij voor onze waar den en idealen. Dat ik op de vierde rij zit in de Kamerbankjes is een enorm voordeel. Ik kan heel langzaam naar de microfoon lopen en Rutte in de ogen kijken." „Ik heb veel schrille verwijten over me heen gekregen. Over die leraren salarissen zei Rutte: wacht maar tot het regeerakkoord er is. En Hennis: er lag zo'n hard rapport. Ik kon naar de nabestaanden toe niet laten passeren dat de positie van een minister be langrijker was." „Kamerlid zijn is een ambacht. Je moet procedures die er zijn benutten. Als je je niet aan de conventies houdt, reageert de coalitie benepen. Maar dat is omdat men zich betrapt voelt. Er zit een gat in de morele kant van hun werk, en dat werd zichtbaar, bij de bezuiniging op de wijkverpleging en bij het afschaffen van de divi dendbelasting." Van de linkse leiders was u degene die uiteindelijk met de bloemen mocht zwaaien, niet Jesse Klaver (GroenLinks) of Emile Roemer (SP). De bezuiniging is van tafel. „We waren alle drie tevreden over deze week, Jesse, Emile en ik. Het is een eerste succesje dat we moeten delen. Ik heb Jesse geprobeerd te steunen in de aanvallen op de BTW, ik heb met Emile opgetrokken tegen de verlaging van het sociaal mini mum voor arbeidsgehandicapten. Laat deze motie voor goede wijkver pleging het begin zijn van meer." „Ik herken de bluf. Als je ziet hoe hij ingediende moties afraffelt: het is twee keer knipperen met je ogen en het is klaar. Hij zei tegen mij dat ik 'onverantwoorde risico's' nam door tegen de afschaffing van de dividend belasting te zijn. Ik zei: 'Dat accepteer ik niet.' Dan zie je dat hij zich ineens realiseert dat hij dat terug moet ne men." „Met alle waardering voor hem per soonlijk vind ik dat hij gezag verliest. Je kunt niet de dividendbelasting af schaffen met als argument dat je mensen tegenkomt die zeggen dat die belasting een probleem is. Maar we mogen niet weten wie dat hebben gezegd en hij kan ook geen econoom noemen die dit een verstandige maatregel vindt." „Rutte heeft gisteren gezegd dat elke vezel in hem zegt dat afschaffing noodzaak is. Nu kan hij dus niet meer terug. Daarmee bezorgt hij dit kabi net een enorm probleem. Ik vrees dat er echt geen argumenten zijn voor deze maatregel. Dit zal niet kleiner worden. Wat mij betreft gaan we het hele arsenaal gebruiken dat ons als Kamer ter beschikking staat om deze maatregel van tafel te krijgen." „De bewijslast ligt bij Rutte. Roemer, Klaver en ik gaan samen een hoorzit ting organiseren in de Kamer." „Nee, dan gaat het weer veel te veel over de vorm en hoe we met elkaar bezig zijn. We hebben er ook bewust niet voor gekozen om eerst kopjes koffie met elkaar te drinken. Er is al zoveel cynisme over linkse samen werking. Maar we trekken nu voor het eerst sinds de jaren 70 vanuit de inhoud samen op. Daar word ik heel vrolijk van." „Dat weet ik nog niet. De nieuwe energie die ik krijg, vind ik heerlijk. Ik ben het vak nog aan het leren. Maar lekker zeggen wat je vindt is za lig. Ook als je iets goed vindt, trou wens." www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-235969370 w 3 dan Salland diner 3 dagen Antwerpen SAN SALVADOR 400 schildpad den zijn in de zee bij El Salvador overleden. In 2013 stierven in deze tijd van het jaar ook al honderden schildpadden. Toen waren giftige algen de boosdoener. Of dit nu ook de reden van de massale sterfte is, weten de autoriteiten niet. „Giftige algen komen vaker voor en kunnen zich snel uitbreiden als het zeewater warm is en met meststoffen is vervuild", zegt Tinka Murk, hoogleraar Marine Dierecologie aan de Wageningen Universiteit. „Het zeewater wordt dan een vruchtbare voedingsbo dem voor algen. Soms raakt zee water vervuild door het lozen van rioolwater of bijvoorbeeld land- bouwwater met meststoffen. Wanneer poep en plas in grote hoeveelheden in de zee komen, gebruiken de algen dat als voedsel. Zeker als het dan ook nog warm is, zoals in San Salvador, kunnen deze kleine organismen snel groeien." Schildpadden eten geen algen, maar ze komen tijdens het zwem men toch in aanraking met het water waar de algen in kunnen zit ten. Milieuorganisaties hebben in middels monsters van de overle den dieren genomen om hun doodsoorzaak te kunnen achter halen. Voor maar: Van der Valk» zaterdag 4 november 2017 PvdA-leider Lodewijk Asscher over zijn rol in de oppositie: „Ik voel me heel vrolijk, heb veel energie." FOTO GUUS SCFI00NEW1LLE 'Lekker zeggen wat j e vindt is zalig' Jan Hoedeman Laurens Kok Den Haag U lijkt bevrijd. Hoe bevalt de oppo sitie? U begon al vanuit het kabinet op positie te voeren. U dreigde met crisis over de lerarensalarissen en u gaf minister Hennis het laatste duwtje. U bediende zich deze week van een procedurele truc: u diende al in de eerste termijn een motie in om een bezuiniging op de wijkver pleging te voorkomen. U kent de zwakke plekken van Rutte. Wordt premier Rutte sleets? Maar de afschaffing gaat toch door. Wat is de volgende stap? Toe maar. Wanneer gaan jullie fu seren? Zeg nou eens eerlijk: vindt u het leuker in de oppositie dan als vice- premier? Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting 3* Cnarme Hotel Wildthout (8,1) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt lx diner (dagschotel) CO 50 Gratis wifi en parkeren 3* Century Hotel Antwerpen 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt Gratis gebruik van wifi /IQ 50 Kerstmarkt 9/12 t/m 7/1 v.a. M Medewer kers van het ministerie van Milieu vissen dode schild padden uit de zee bij El Sal vador. FOTOMARN Ga lekker wandelen op de nabij gelegen Veluwe, of bezoek historisch Amersfoort! 4 nachten in 4* Van der Valk Leusden - Amersfoort (8,3) 4 keer uitgebreid ontbijtbuffet Gratis parkeren, wifi en stadsplattegrond Aankomsten t/m maart. Betaal pas aankomst!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11