Filmfreak Ab Zagt en popjournalist Stefan Raatgever draaien dooi Mindhuiilev beslaat vooral uil interviews met psychopaten. Vooral Ed Kemper is een geval apart Veelkijker Ab Zagt krijgt geen genoeg van films en series over seriemoordenaars. De Netflix-reeks Mindhunterv'\r\ót hij origineel. f at hakt er meer in bij de kijker: een expliciet ge toonde moord of een ge sprek waarin de details van de misdaad keurig, klinisch en koud worden besproken zonder begeleidende beelden? De serie Mindhunter slaagt erin die laatste variant minstens zo angstaanjagend te maken als een psychopaat die met een elektrische zaag een slachtoffer van al zijn ledematen ontdoet. Het fenomeen seriemoordenaar in films en televisieseries lijkt afdoende te zijn uitgemolken. Series als Dexter en True Detective plus een onstuitbare stroom speelfilms (vooral in het horror genre) zorgen voor verzadiging, hoewel de nieuwsgierigheid naar dit onderwerp, bij mij althans, altijd sluimert. Een Neder landse variant zit er voor lopig niet in. Plannen om een film te maken over de praktijken van Hans van Zon (1941-1998), de Neder landse seriemoordenaar die wegens drie voudige moord werd veroordeeld, zijn op de lange baan geschoven. Een ander filmproject, Het Beest van Harkstede, over meervoudig moordenaar Willem van Eijk, is nog steeds in ontwikkeling. Mindhunter is een buitenbeentje. Regisseur en producer David Fincher (die in dit genre eerder de films Seyen en Zodiac maakte) stond aan de wieg van deze reeks. Zijn inbreng maakt meteen nieuwsgierig. Op basis van het boek Mindhunter: Inside The FBI's Elite Serial Crime Unit wordt in de serie getoond hoe het onder zoek naar de achtergronden en beweeg redenen van veelvuldige moordenaars in de jaren 70 - de zogenaamde profiling - begon en werd ontwikkeld. Mindhunter volgt het pionierswerk van twee FBI-agenten - een praktijkman, special agent Bill Tench en een pas afge studeerde rechercheur Holden Ford - die in hun vrije tijd gevangenissen be zoeken om veroordeelde seriemoorde naars te ondervragen. De leiding van de FBI heeft daar aanvankelijk grote moeite mee en roept vooral de ambitieuze Ford tot de orde. Gaandeweg krijgt het duo hoofdde. Dat hij vervolgens ook nog necrofilie pleegde met zijn moeder maakt hem nog angstaanjagender. Na dit huiselijk geweld zocht hij zijn slachtoffers onder studenten. Kemper, een welbespraakte man met een hoog IQ, heeft echt bestaan. Alle ge beurtenissen in Mindhunter berusten op de ervaringen van voormalig FBI- agent John Douglas die het boek schreef respect en een budget, waarmee zelfs een gerenommeerde criminoloog, dr. Wendy Carr, aan het team toegevoegd kan wor den. Mindhunter bestaat voornamelijk uit de interviews met psychopaten. Vooral hun eerste gesprekspartner Ed Kemper is een apart geval. Een kolossale man die eerst zijn oma en daarna zijn moeder ont- waarop de reeks is gebaseerd. Het lijkt erop dat het perso nage van de jonge Ford deels op hem is gebaseerd. Douglas is in filmkringen inmiddels een graag geziene gast. Zijn kennis van zaken wordt dankbaar benut. Ook stond hij model voor enkele FBI-personages in speelfilms, zoals Jack Crawford in de Hannibal Lecter-films The Silence of the Gruwelijke gesprekken Griezelig Cameron Brit- ton als serie moordenaar Ed Kemper, rechts Kemper zelf. 301 zaterdag 4 november 2017 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 110