i Kroniek Wekelijks schrijft Hugo Borst over zijn moeder, die aan alzheimer lijdt. Een loodzware middag in het Verpleeghuis krijgt een vrolijke afloop. en vrouw met een bood- schappenwagentje vroeg me laatst of er op de woon groep van ma nog aan knor- therapie wordt gedaan. „Nu u het zegt, eh, nee." Ik wist meteen waar ze het over had. Anderhalfjaar geleden beschreef ik op deze plaats een speels uurtje op de afdeling van mijn moeder. Verzor gende Angelique had de knortherapie verzonnen. Op een middag had zij ma's medebewoner Ad die een beetje zat te somberen in het oor geknord en die kwam niet meer bij van het lachen. Ik deed hetzelfde bij de andere bewoners, die het ook heel grappig vonden. Een langdradige, loodzware middag veranderde plotseling in een klein feestje. Bijna iedereen moest lachen, ook ma. Verveling en isolatie, het is een vorm van mishandeling, zegt mijn strijdmakker Carin Gaemers altijd. Verpleeghuisbewoners mogen uitge daagd worden. Wat zeg ik? Dat moet. Nietsdoen is stilstand en stilstand is achteruitgang en aangezien iedereen die dement is toch al verzwakt is, is elke vorm van beweging mee genomen. En los van het bewegen is afleiding, een beetje vermaak, natuurlijk heerlijk. Er is bij dolende en dommelende demente bewoners weinig voor nodig om voor een omwenteling te zorgen. Dat lukt al met de simpelste middelen. Vandaag lag er toen ik bin nenkwam een oranje ballon op tafel. Ad had 'm glunderend vast. „Kom op, Adje Patatje", zei ik zo vrolijk mogelijk. „Gooien. Kom op dan." Het duurde even voordat de ballon in het spel was, maar toen-ie rond ging was het meteen een vrolijke boel. Jo, net zat ze nog naast Ad te pitten, toverde een vette smile tevoorschijn. Ze gaf de ballon een ferme tik. Zo, die beweegt nog goed, dacht ik. Mevrouw Dullaart, aan de andere MA WERD OPGESLORPT DOOR HERSEN SPINSELS kant van de tafel, gaf er een knal tegen. Ze grijnsde. Verzorgende Deborah en ik deden ook mee. Alleen ma verzaakte. Ze was in gedachten verzonken. Ik hield de ballon voor haar. „Joehoe. Geef dat ding eens een tikkie, moe." Ik denk dat ze het niet begreep. Wat ook kan: ze werd helemaal op geslorpt door haar hersenspinsels. Ik kreeg amper contact. De ballon ging via Ad naar me vrouw Dullaart en via Deborah weer naar Jo. En die tikte 'm mijn kant op. Verderop, aan het raam, zaten Floor en meneer Groeneveld. Ik nodigde de twee wijste bewoners van deze groep uit, maar ze bedankten, ze zaten daar prima. Ineens gaf mijn moeder de ballon een knal. Zo ging het vijf minuten door. Ad vond het het allerleukst. Ik moet bekennen dat ik er ook schik in had. „En nou stop ik ermee", zei me vrouw Dullaart ineens. „Ik zit hier voor mijn gezelligheid." Ik schoot in de lach. De ballontherapie was beëindigd. 41 E Reageren? magazine @persgroep.nl Bcillonthercipie E WG magazine 29

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 109