brandweer 'Ik heb geleerd analytisch naar zaken te kijken' „Mijn ouders hadden een fruitteelt- bedrijf. Zo kwam ik op het idee om plantenziektekunde te studeren in Wageningen. In zes jaar studie speciali seerde ik me in de insectenleer. Voor mijn afstuderen deed ik op een boom gaard in de Betuwe onderzoek naar de natuurlijke vijanden van bloedluis. Het was de tijd dat er steeds meer naar alter natieve methodes voor chemische be strijdingsmiddelen werd gezocht. Ik zag een toekomst als onderzoeker wel zitten en was dus verheugd dat ik op dezelfde plek verder kon in een promotietraject. Vier jaar lang trok ik langs boomgaarden om tellingen te doen. Toen ik daarna met een stortvloed informatie terugkwam, bleek het echter heel moeilijk om statis tisch concrete conclusies uit mijn gege vens te trekken. Ik begon steeds meer voort te modderen en te twijfelen of dit wel was wat ik wilde. Het hielp ook niet dat er op elke vacature doorgaans zeventig man reageerde. Geheel toevallig deed zich op dat moment een nieuwe kans voor. Ik werkte tijdens mijn studiejaren bij de vrijwillige brandweer in Wageningen en was opge klommen tot bevelvoerder op een blus- wagen. Mijn toenmalige commandant wilde stoppen en had zijn oog op mij laten vallen als vervanger. Ik besloot de gok te wagen en het academische wereldje in te ruilen voor de professionele brandweer. Ruim tien jaar lang ben ik brandweercom mandant geweest en sinds een paar jaar stuur ik een team van achttien specialisten aan die ondermeer aan crisisbeheersing werken. Als ik toevallig weer eens in een boomgaard kom, kan ik het niet laten om naar de beestjes te kijken, maar vakinhou delijk ben ik natuurlijk niet meer bezig met appelbloesemkevers en appelzaagwe- spen. Dat geeft ook niet. Het wordt in mijn werk gewaardeerd dat ik zaken op een analytische manier bekijk. Dat is absoluut een vaardigheid uit mijn vorige leven." 41 magazine 27 Van kevers tellen naar branden blussen. Na twaalf jaar studie en onderzoek voelde het toch als een logische keuze voor Jan-Piet Zijp (50). WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 107