'Van een ster ben ik een ïkjmm sm. If Feiten cijfers „Ik ben altijd een wereldverbeteraartje geweest. Ik ging antropologie studeren omdat ik met mensen wilde werken, maar in de praktijk zat ik enkel met de neus in de boeken. Ik had een Loesje- poster waarop stond: zie mij daar zitten avond aan avond terwijl de wereld staat te springen. Zo voelde het echt. Wat voor verschil maak ik nou achter mijn bu reautje? Tegelijkertijd vond ik het wel heel leuk om zaken tot de bodem uit te pluizen. Ik heb zoveel extra vakken en projecten gedaan dat ik tien jaar gestu deerd heb. Mijn afstudeeronderzoek onder Afghaanse vluchtelingen pakte ik zo groots aan dat het de omvang van een dissertatie had. Ik kreeg een scriptie prijs, studeerde cum laude af en werd Aansluiting Uit het rapport Academici op de arbeidsmarkt van de Vereniging van Universiteiten vorig jaar: een kwart van de academici heeft werk dat niet aan sluit op de studie. Uit de jaarlijkse HBO-monitor: 23 procent van de hbo'ers vindt geen werk in 'zijn' sector. Promotie Het aantal promo vendi is in vijftien jaar meer dan ver dubbeld, van 1.898 in studiejaar 1990- 1991 tot 4.829 in studiejaar 2015- 2016. Geld speelt bij die explosieve groei een rol: voor elke bul legt de overheid immers 93.000 euro aan subsidie op tafel. Maar op de univer siteiten zijn niet veel meer banen voor als de promo tie achter de rug is. Andere reden Ook redenen om het vakgebied na tien jaar doorleren alsnog te verlaten: - de kennis is te specifiek. Voor een moleculaire celbioloog is min der emplooi dan voor iemand met een algemene studie als rechten of economie. - er doet zich een aanlokkelijke kans voor in de bijbaan of de eigen start up krijgt ineens de wind in de zeilen. - steeds meer afgestudeerden verlangen terug naar de voldoening van ouderwets handwerk. De Amerikaanse socioloog Richard Ocejo beschrijft dit in zijn boek Masters of craft: old jobs in the new urban economy. Tijdens haar studie antropologie zat Marije Braakman (41) vooral tussen de boeken. Daarom koos ze na tien jaar studeren voor de gehandicapten zorg. 24| zaterdag 4 november 2017 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 104