VOORJEHET WEET VOEL JE JE ONTERECHT AFGEWEZEN Column David en Arjan van 365dagensuccesvol.nl hebben één doel: Nederland het gelukkigste land van de wereld maken. Dit is het verhaal van Maarten en Martine, en hoe het bijna misliep tussen die twee. Maar ten stond elke avond bijna een uur in de keuken om schitte rende gerechten te bereiden. Voor hem was eten heel belangrijk en hij ging er vanuit dat ook Martine daar gelukkig van werd. Hij stopte al zijn liefde in de pan en hoopte dat die daarmee zou aan komen bij Martine. Op een dag, tijdens een seminar van ons, ontdekten ze een enorm misver stand. Martine vond het jammer dat Maarten na een drukke werkdag zo lang in de keuken stond. Ze miste hem. Veel liever zou ze samen op de bank de dag bespreken. Ze wilde geen haute cuisine, ze wilde zijn onverdeelde aandacht. De Amerikaanse schrijver en filosoof Gary Chapman ontdekte dat er in de liefde vijftalen' zijn die je kunt spreken. Als jij je liefde uitspreekt in de ene taal, wordt die niet vanzelfsprekend verstaan door de ander. Veel gedoe in relaties, zegt Chapman, ontstaat niet doordat mensen niet van elkaar houden. Het komt doordat ze simpelweg niet weten hoe ze die liefde kunnen laten zien. Dit zijn, volgens Gary Chapman, de vijf talen van de liefde. De eerste taal is qualitytime delen - dat waar Martine behoefte aan had, zeg maar. Samen exclu sieve tijd doorbrengen. Goede gesprek ken voeren, samen de diepte ingaan. Voor de een is dat liefde en de ander vindt het vreselijk - maar als je het niet van elkaar weet, wordt het vervelend. Dat geldt ook voor taal nummer 2: fysieke aanraking. Hand in hand lopen. Tegen elkaar aanzit ten op de bank. Seks op zaterdagochtend. Voor de een kan dat de essentie van een relatie zijn, de ander vindt het leuk voor erbij, maar niet zo belangrijk. Voor je het weet voel je je onterecht afgewezen. Taal 3 is die van dienstbaarheid: een kop koffie brengen aan je lief. Lekker koken, zoals Maarten deed. Het huis opruimen voor de ander. Het steeds de ander naar de zin willen maken. Taal 4 zijn complimenten en bemoedigende woorden ('Wat ben je mooi!' 'Wat doe je dat goed!') en taal 5 is cadeaus geven. Dit is het ding met die vijf talen: iedereen heeft een lievelingstaal. De taal die je het liefste ontvangt is vaak (maar niet altijd) de taal die je van nature uitspreekt. Maar ten en Martine kregen in de gaten dat hij spreekt in 'dienstbaarheid' en zij in 'qua litytime' en opeens ontstond er ruimte voor een oplossing. In een fijne relatie weet je van elkaar welke liefdestaai je allebei spreekt, zodat nooit een van de twee gevoelsmatig staat te schreeuwen, terwijl de ander niks hoort. <1 In de liefde zijn er vijftalen die je kunt spreken ovember 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 100