M 8 1996 2017 Is het einde van de coffeeshops in zicht? Wel als het aan de Rotterdamse burgemeester Aboutaleb ligt. Maar hoe verstandig is dat? Maakt mijn eigen burgemeester me ineens uit voor crimineel Aboutaleb schermde met een rap port van onderzoeksbureau Intra- val. De directeur van dat bureau, Bert Bieleman, is echter een stuk milder over wietwinkels dan Aboutaleb. „De coffeeshops zijn een goed systeem", zegt Bieleman. „Ze bie den juist de mogelijkheid om de handel en het gebruik scherp te controleren. Er zijn in veel ge meentes strenge regels voor de coffeeshops: ze moeten hun perso neel goed opleiden, niet verkopen aan minderjarigen en de omge ving schoon en veilig houden. Doen ze dat niet, dan zijn ze met een hun vergunning kwijt." Zijn bureau stelde dit jaar vast dat de overlast van coffeeshops sterk meevalt. Van de 31 onder zochte gemeentes gaven 27 aan geen of weinig overlast te ervaren. De overige vier omschreven de overlast als 'matig'. Wijkagenten zien cafés eerder als bron van overlast dan coffeeshops. „De overlast valt echt enorm mee", zegt ook criminoloog Dirk Korf, hoogleraar aan de Universi teit van Amsterdam. „Bij sommige mensen bestaat nog het beeld van twintig jaar terug, maar de strenge regelgeving heeft veel veranderd. Myranda Bruin is verdrietig. De uitbaatster van coffeeshop 1-2-3, niet ver van de Kuip in Rotter dam-Zuid, begrijpt niet hoe haar burgemeester het heeft kunnen zeggen. „Ik zat te trillen toen ik het las. Echt waar. Doe ik 25 jaar m'n best om alles netjes en legaal te doen, maakt mijn eigen burge meester me ineens uit voor crimi neel. En wil hij me vervangen door een machine. Een machine! Dat vind ik nog het ergst." Vijf kilometer verderop, in het Rotterdamse stadhuis, maakte Ah med Aboutaleb afgelopen maan dag bekend dat coffeeshops wat hem betreft hun langste tijd heb ben gehad. Wie hasj of wiet wil kopen, moet dat in de toekomst maar op internet bestellen of uit een automaat halen. Geen zuivere koffie Coffeeshops zorgen voor overlast en zijn in veel gevallen te nauw verweven met de onderwereld. In de woorden van de Rotterdamse burgemeester: „Met coffeeshops is het vaak geen zuivere koffie." Is het echt zo slecht gesteld? vrijdag 3 november 2017 GO The Bulldog Amsterdam «as een van eerste coffeeshops. - Een spelletje doen tijdens het hin Steeds meer coffeeshops, zoals Trefpunt in Rotterdam, worden gesloten. 'Ik doe dit al 25 Peter Groenendijk Rotterdam -Myranda Bruin, uitbaatster coffeeshop

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8