Overslag zoekt zelf nieuwe functie kerk Poolse landdag verwacht bij discussie nieuw afvalbeleid Hulst Uitdaging Saskia Goole is hoogopgeleid personeel naar ICL-IP te lokken 7 Saskia Goole is deze week Edie Engels opgevolgd als algemeen directeur van ICL-IP (voorheen Broomchemie) inTerneuzen. Haar grootste uitdaging noemt ze hooggeschoold personeel naar Zeeuws-Vlaanderen krijgen. zv Voor de Terneuzense vestiging van ICL-IP - voluit Israel Chemicals Limited-Industrial Products - is dat van levensbelang. Engels ver telt uit de overlevering, hij was toen nog geen algemeen directeur, dat het bedrijf begin deze eeuw de productie van broom- houdende vlamvertragers verloor. Die ver huisde naar Israël. „Een logische stap, kos- tentechnisch gezien", oordeelt Engels. Broom wordt in de Dode Zee in Israël ge wonnen. De gevolgen waren groot. Tientallen ar beidsplaatsen verdwenen in Terneuzen. Er bleven no a 120 medewerkers over, inclu sief werknemers van onderaannemers. En Broomchemie Terneuzen moest zich her oriënteren. Dat is gelukt, volgens Engels (63), die bijna elf jaar geleden aantrad als algemeen directeur. „Ons werkpakket is fors uitgebreid", vertelt hij. „We zijn ge groeid van tien naar tachtig producten, onder meer voor waterbehandeling, voor de farmaceutische industrie en de opslag van energie. We zijn daardoor veel minder kwetsbaar geworden." Duurzaamheidsprijs Een kroon op het werk was in 2016 de no minatie voor de duurzaamheidsprijs van branche-organisatie VNCI. De onderne ming had zich onderscheiden met de ont wikkeling van een zinkbromide vloeistof waarmee energie kan worden opgeslagen. Zonne- en windenergie kunnen niet altijd worden opgewekt. Opslag van energie wordt op weg naar een duurzamere ener gievoorziening steeds belangrijker. Engels vindt het nog altijd spijtig dat ICL-IP de prijs uiteindelijk niet won. „Maar alleen al de nominatie was heel mooi." Dat ICL-IP zich heeft kunnen heroriën teren, is te danken aan een grote ontwik- kelafdeling. Ongeveer twintig van de nu 130 a 150 medewerkers zijn daarin actief. De nadruk die ICL-IP op de ontwikkeling van nieuwe producten legt, was voor Sas kia Goole (47) één van de redenen om naar de functie van algemeen directeur te solli citeren. Ze werkte eerder na haar studie chemische technologie in Eindhoven bij chemiebedrijf DSM in Geleen, bij energie concern EPZ en bij chemiebedrijf Lyon- dellBasell in Moerdijk. ICL-IP is geen on bekende voor haar. Ze komt oorspronkelijk uit Zuiddorpe en liep stage bij het bedrijf. Engels werkte er toen ook, voordat hij bij Delta Milieu aan de slag ging. „Maar", zegt Engels eerlijk, „ik kon me Saskia niet her inneren." Goole was 'verkocht' toen ze de vacature voor algemeen directeur bij ICL- IP zag. „De klik met het bedrijf is altijd ge bleven." Ze 'loopt' er ondertussen alweer We zijn gegroeid van 10 naar 80 producten en zijn dus minder kwetsbaar twee maanden rond, en met plezier. Ze heeft ook wel ontdekt waar de nieuwe kwetsbaarheid van ICL-IP zit. „De uitda ging is om hoogopgeleide mensen naar Zeeuws-Vlaanderen te krijgen", zo om schrijft ze haar missie. „Wat dat betreft is het gelukkig dat de Westerscheldetunnel er is. Hooggeschoold personeel bij ICL-IP komt de laatste jaren bijna uitsluitend van 'de overkant': uit Midden-Zeeland en ook uit West-Brabant." Goole is daar zelf het voorbeeld van. Ze woont op Zuid-Beve land. Met een vrouw aan de leiding heeft ICL-IP een primeur in de chemie in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone. Goole vindt dat zelf niet bijzonder. „Man, vrouw, jong, oud, verschillende culturen, het gaat om een goede mix." De provincie Oost-Vlaanderen, Vormingplus Gent-Eeklo en Open Kerken hebben hierin het voor touw genomen. Iedereen die 'iets met de kerk heeft', mag zich laten horen. De kerk van Overslag sluit pas half 2019 de deuren. „We willen niet afwachten tot iemand zich met plannen meldt", legt provinciaal projectleider Ineke Bruynooghe uit. „We hopen zo meer draagvlak te creëren en wellicht komen er bij zondere ideeën naar voren." 'Kerk in het Midden' is het pro ject gedoopt. De eerste publieks manifestatie is zondag 19 november vanaf 14.00 uur in de kerk. Het is niet de bedoeling dat er direct al plannen worden gesmeed. Bruyn ooghe: „Wij nodigen mensen uit te vertellen hoe ze de kerk beleven, welke herinneringen ze eraan koes teren en wat ze graag willen doen in, met en rond de kerk. Daarop willen we voortborduren." Het voorstel van burgemeester en wethouders omvat de ingrijpende maatregel dat per 1 januari de grijze kliko nog maar eens in de vier weken wordt geleegd. Zelf sleuren met plastic afVal hoeft niet meer, dat wordt om de week opge haald. Hulst produceert te veel restafval, dus zijn er maatregelen nodig. Storm van kritiek Het plan van B en W oogstte vo rige week in de raadscommissie ruimte een storm van kritiek. Die is bepaald niet gaan liggen. De VVD meent dat het voorstel niet 'raadsrijp' is en van de agenda van de gemeenteraad moet. De Kraker: „Zoals het er nu ligt, komt het voorstel er toch niet door. Alle fracties hebben alternatieve ideeën. Die moeten gehoord en onderzocht worden." De Kraker is er ook verbolgen over het feit dat er nooit iets is ge daan met een unaniem aangeno men VVD-motie uit 2015 (één kliko voor het gelijktijdig inzame len van plastic én papier). „Boven dien zijn wij voor 'nascheiden', en dat niet de burger, maar de afval verwerker dit doet. En we willen mensen belonen in plaats van op kosten jagen: bied je minder vaak je container aan, dan word je be loond." Wethouder Diana van Damme meldt dat het college van B en W dinsdag beslist hoe en of het voorstel in de raadsvergade ring van donderdag komt. „Ik zie het positiefin", zegt ze. vrijdag 3 november 2017 Een geluk dat de tunnel er ligt Harmen van der Werf Terneuzen - Edie Engels, vertrekkend directeur De nieuwe directeur en de vertrekkende directeur: Saskia Goole Edie Engels. FOTO PETER NICOLAI Niet het bisdom, maar inwoners van Overslag zelf mogen bepa len wat er met de Onze-Lieve- Vrouw Geboortekerk in het grensoverschrijdende dorp gaat gebeuren. Pascalle Cappetti Overslag De Hulster VVD-fractie wil dat het omstreden voorstel voor een nieuw afvalbeleid in de ge meente Hulst van tafel gaat. Fractievoorzitter Clen de Kra ker voorspelt anders een Poolse landdag in de gemeen teraad volgende week. Sheila van Doorsselaer Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 84