'Niet goed duidelijk waar je moet oversteken' 'Alles rijdt hier kriskras door elkaar' 'Goes faalt bij voorkomen fraude' 3 nis Torentijd in Middelburg (krui sing nabij N57 bij Torenweg en Nieuwlandseweg) als voorbeeld van een gevaarlijk punt. Of wat te denken van het kruispunt Grint weg en de Zanddijk tussen Krui- ningen en Yerseke. En zo zijn er her en der genoeg punten te bedenken waar het voor fietsers gevaarlijk is. „Hoewel onze contacten met gemeenten goed zijn, moeten we erg volhardend zijn om knelpunten opgelost te krijgen." Verder vergeten aanne mers bij grote werkzaamheden de fietser nogal eens, constateert Nieuwenhuize. „Er ontstaan dan snel gevaarlijke situaties." Een probleem dat nijpender wordt, is de drukte op fietspaden. Nieuwenhuize: „Er zijn grote snel- heidsverschillen tussen toerfiet- sers, wielrenners en elektrische fietsen. Maar dat is vooral een Nijpend probleem is ook de grotere drukte op de fietspaden en het snelheidsverschil kwestie van gedrag. Als we gewoon een beetje rekening houden met el kaar, moet dat geen probleem zijn." Op de Burgemeester Stemer- dinglaan in Oost-Souburg worden fietsers, automobilisten en voet gangers wel gedwongen elkaar goed in het oog te houden. Het kruispunt wordt na een oproep op de Face- bookpagina van de PZC vaak ge noemd. Eerst is er een T-splitsing met de Lekstraat, vlak daarna de aansluiting met het Oranjeplein. Verkeer wordt gedwongen min of meer schuin over te steken. Maar hoe precies zorgt vaak voor twijfel. Toch gebeurt er zelden een onge luk, zeggen Albert en Nelly de Ca- luwé. Zij kijken in de herfstmaan den vanuit hun oliebollenkraam uit op het Souburgse knooppunt. „Ja, ze moeten af en toe wel even na denken wie er voorrang heeft. We staan hier al twintig jaar en ik heb hier nooit een ongeluk gezien", zegt Nelly. Haar man valt wel op dat mensen zich weinig aantrekken van het feit dat de Stemerdinglaan een dertigkilometer zone is. fietsersbond.nl. De Wemeldingse (60) is gisteren veroordeeld tot een celstraf van twaalf maanden waarvan de helft voorwaardelijk. Als ambtenaar van de gemeente Goes en de Gemeen schappelijke Regeling De Bevelan- den verduisterde ze tussen 2010 en 2015 ruim twee ton. Die straf is aanmerkelijk zwaar der dan de eis. Twee weken geleden vroeg het Openbaar Ministerie (OM) nog een voorwaardelijke cel straf van drie maanden en een taak straf van 180 uur. Ook moest ze, al dus de officier van justitie, het ge fraudeerde bedrag terugbetalen in clusief de kosten die de gemeente maakte om de fraude op te sporen. De rechtbank vindt die eis veel te licht. Rechtbankvoorzitter Gerard Nomes benadrukte tijdens het voorlezen van het vonnis dat een ambtenaar integer moet handelen. „De samenleving moet er op kun nen vertrouwen dat een ambtenaar zijn of haar positie niet misbruikt ten behoeve van het eigen belang." Als consulent schuldhulpverlening heeft ze, aldus het vonnis, een fi nancieel kwetsbare groep getroffen die zij juist vanuit haar functie had moeten helpen. „Zij maakte vanuit haar positie misbruik van mensen die van haar afhankelijk waren." Volgens de rechtbank fraudeerde Ze loste met het gefraudeerde geld schulden af en leefde er verder goed van ze alleen maar om de schone schijn op te houden tegenover de buiten wereld. „Ze stelde louter haar eigen belang voorop. Ze loste met het ge fraudeerde geld haar schulden af en leefde er verder goed van met res taurantbezoek en reizen naar het buitenland. Ze voelde zich niet ge lukkig en heeft ten koste van ande ren zichzelf beter willen voelen." De rechtbank stelt nadrukkelijk dat de gemeente Goes wel heel erg laks was als het ging om het voor komen van fraude. In het vonnis merken de rechters op dat in 2011 ook al een Goese ambtenaar is ver oordeeld voor langdurige en groot schalige fraude. Destijds stelden de rechters al vast dat de interne finan ciële controle ernstig tekortschoot. De rechtbank: „Thans is opnieuw bij de gemeente Goes gefraudeerd en is deze fraude opnieuw pas door een derde aan het licht gekomen. Kennelijk heeft de gemeente geen of onvoldoende lering getrokken uit de eerdere fraudezaak." De rechtbank vindt dat de vrouw vooralsnog niet verplicht is het ge fraudeerde bedrag terug te betalen. Dat komt onder meer omdat de ge meente nalatig was bij het treffen van maatregelen om fraude te voor komen. De rechtbank meent zelfs dat er mogelijk sprake is van uitlokking, omdat de gemeente het de Wemel dingse wel heel makkelijk maakte om te frauderen. Ze hoeft ook de kosten niet te betalen, omdat de ge meente niet duidelijk aantoonde dat er daadwerkelijk kosten zijn ge maakt om de fraude op te sporen nadat een bank alarm sloeg over het betaalgedrag van S. De gemeente kan via de be stuursrechter proberen om het ge fraudeerde bedrag en de onder zoekskosten terug te krijgen. vrijdag 3 november 2017 Erica Vroomen heeft haar kin deren Dean en Grace net van school gehaald. Ze steekt het zebrapad over met de fiets aan de hand. Haar kinderen gaan naar basisschool Het Kroon juweel, aan de rand van de be bouwde kom, helemaal aan de an dere kant van de Lekstraat. Ze wonen echter in het centrum van het dorp. Twee keer per dag moe ten ze daarom de Burgemeester Stemerdinglaan passeren. Erica: „Het is voor de fietsers niet goed duidelijk waar je de weg moet oversteken. Het blijft echt een lastig punt." Toch vindt de Souburgse de hui dige indeling van de weg een ver betering ten opzichte van de situa tie voordat het kruispunt werd her ingericht. De Stemerdinglaan was eerst een voorrangsweg en daar door werd er ook harder gereden. Haar zoon Dean heeft wel een idee om de situatie te verbeteren: „Waarom zetten ze er niet stoplich ten!" Manuela van der Maale met Delano, foto lex de meester Erica Vroomen met Grace en Dean. foto lex de meester Is het een kruispunt? Zijn het twee T-splitsingen die schuin te genover elkaar liggen? Het Sou burgse knooppunt Oranjeplein, Burgemeester Stemerdinglaan en Lekstraat plaatst de weggebrui kers voor vraagtekens. Manuela van der Maale staat met haar zoon Delano op de hoek van het Oranjeplein en de Stemerding laan. De Souburgse vindt het niet veiliger geworden sinds de kruising een paar jaar geleden opnieuw is ingericht. „Het is nog steeds een ellende als je moet oversteken. Alles rijdt hier kriskras door elkaar. Er is bij weg gebruikers zoveel verwarring over wie voorrang heeft. Gelukkig staan er 's ochtends verkeersregelaars om de kinderen te helpen met oversteken." Het is volgens haar ook niet duide lijk waar je precies moet fietsen op de kruising. Een suggestie voor verbetering? „Misschien helpt een verkeersbord met de regels." Goes faalde bij het voorkomen van fraude door een eigen amb tenaar. Dat stelt de rechtbank in het vonnis tegen E.S. Mogelijk was er zelfs sprake van uitlok king door de gemeente. Emile Calon Middelburg -Gerard Nomes, rechter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 82