Voorwoord Van goed naar beter TOP 100 a oö 99 ZIEKENHUIS Mevrouw ligt op 'intensieve twee', het leven gaat verder l -r« Hoezo Top 100? Schokkend ARE LEEN KROON Het is gelukkig al jaren gele den. Mijn echtgenote heeft plotseling een levensgevaarlijk defect aan haar aorta. Door omstan digheden komt zij pas na vele uren aan bij het ziekenhuis. Dan is haar over levingskans al dramatisch gedaald. Uit de helikopter vliegensvlug naar binnen. Ik loop mee. Aan de andere kant van de brancard de chirurg die haar zal opere ren. Hij heeft aan een paar woorden ge noeg. ]a, het risico is zeer hoog. Nee, er is nu geen betere plaats voor haar dan de operatietafel. Dit is precies wat je wilt. Dit is wat je vertrouwen geeft. Dit is het moment dat je onze lieve heer op je blote knieën dankt voor goede medici in een goed uitgerust ziekenhuis. Vandaag neemt de PZC de Neder landse ziekenhuizen de maat. Die zijn allemaal al heel vaak het laatste toe vluchtsoord ge weest voor mensen in nood. Ze zijn dus zonder uitzonde ring van onschat bare waarde. Maar ze zijn niet boven kritiek verheven, dat zou niet goed zijn. De Nationale Ziekenhuis Top too van deze krant is bedoeld als aanmoediging. Om van goed naar beter te gaan, en van beter naar excellent. Want dat is wat zieke mensen verdienen. De best denkbare zorg. Niets minder dan dat. In deze bijlage gaat het overigens niet alleen om de prestaties. U leest ook over mooie en aangrijpende momenten die patiënten en zorgverleners beleven. Mijn momentje komt na ruim vijf uur wachten. De chirurg loopt nog even bij me langs. Operatie geslaagd, kansen gekeerd. Mevrouw ligt op 'intensieve twee'. Het leven gaat verder. Voor ons heel bijzonder. Voor de professionals in de ziekenhuizen is het dagelijks werk. Arie Leen Kroon is hoofdredacteur van dePZC WW Echt slechte zieken huizen bestaan niet, maar verschillen zijn er zeker. Uw behandeling heeft baat bij een goede keuze. De Ziekenhuis Top 100 helpt daarbij. Beste mevrouw Jansen, u kunt in ons zieken huis prima terecht voor uw operatie aan borst kanker. We doen die operatie echter slechts één keer per week: u heeft to procent minder kans om over vijfjaar nog in leven te zijn dan bij het ziekenhuis iets ver derop. Daar hebben ze meer ervaring. Zeg het maar, wat wilt u?" Hoe vaak zal dit gesprek plaatsvinden in de behandelkamer? Hoe hard de boodschap ook is, het is wel de reali teit. Meer ervaring in het medisch team leidt tot betere resultaten. Dat is in talloze onderzoeken aangetoond en daarom hanteren medische be roepsverenigingen en de Inspectie voor de Gezondheidszorg al jaren nor men voor het minimaal aantal keer dat een ziekenhuis kankeroperaties moet uitvoeren. In een ziekenhuis met minder dan 50 borstkankeropera- ties leeft na vijfjaar nog 75 procent van de patiënten. In een ziekenhuis met ruim 150 operaties per jaar is dat 84 procent van de patiënten. Welk ziekenhuis zou u kiezen? Stimulans Ondanks steeds verdergaande samen werking waren er ook vorig jaar ziekenhuizen die deze minimum- pi vrijdag 3 november 2017 Specialisatie loont: bij meer operaties in één ziekenhuis zijn er minder com plicaties. FOTOTOMATUDOR Toch maar naar de buren Tekst Willemijn van Lare en Jeroen de Vreede De eerste Ziekenhuis Top 100 verscheen in 2004 in het Algemeen Dagblad. Toen stonden er precies 100 ziekenhuizen in de lijst. Sindsdien is de lijst door fusies en een enkel faillissement gekrompen. Academi sche ziekenhuizen en specialistische ziekenhuizen, zoals het Oogziekenhuis Rotterdam, tellen ook niet meer mee. Zij be handelen speciale groepen en zijn niet goed te vergelijken met algemene ziekenhuizen. -Jon Schaefervan MediQuest stelt vast dat tien ziekenhuizen de ondergrens van twintig blaaskankeroperaties per jaar niet halen en toch opereren. procent van de Nederlanders kan binnen 30 minuten bij een ziekenhuis zijn. Op de Wadden eilanden en in delen van Gronin gen en Friesland duurt het langer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 66