12 z TOP 100 mm O CC N CC O ZIEKENHUIS Binnenkort kan het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis in Goes botuitzaaiingen van prostaatkanker sneller opsporen en met nucleaire precisie vernietigen. Zeeuwse mannen hoeven dan niet meer naar Rotterdam, Breda ot Eindhoven. Willie Thimister, nucleair geneeskundige, vertelt. fcaw» loog of oncoloog. Pas als die in het bloed een verhoogde PSA-waarde meet, weet hij dat er mogelijk uit zaaiingen zijn. Omdat we weten dat die bij prostaatkanker vaak op het bot zitten, maken we meteen bots- cans. Maar hoe gevoelig de scanners ook zijn, lang niet altijd kunnen we de uitzaaiingen ontdekken. We kunnen dan niets voor patiënten doen. Mensen moeten dan gaan zit ten wachten totdat er wel sympto men zijn. Maar dan is de kanker vaak in een vergevorderd stadium en is het soms te laat." „Radioactief gal lium, een stof die tot nog toe alleen HETADRZ HAALT NIEUWE TECHNOLOGIEËN BINNEN OM PROSTAAT KANKER TE BESTRIJDEN beschikbaar is in academische zie kenhuizen en grote streekzieken huizen. Maar vanaf januari hebben wij dat ook. In het Centrum voor Nucleaire Geneeskunde kunnen we uitzaaiingen van prostaatkanker dan veel beter opsporen en vernieti gen." „We weten dat een normale pros taatcel aan de buitenkant glad is en dat er binnenin allerlei stoffen zit ten. Zodra kanker optreedt, gaan die stoffen aan de buitenkant van de cel itzaaiingen van pros- taatkanker zijn moeilijker I op te sporen dan andere I vormen van de ziekte. Veel I andere kankercellen heb- I ben zo hun zwakte: ze ver- M bruiken zoveel energie dat ze verslaafd zijn aan suiker. Dus als je ze expres suiker voert en er stiekem een zendertje aan plakt, kun je ze vinden. Dat is precies wat ze al een tijdje doen in het Centrum voor Nucleaire Geneeskunde van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis in Goes. „Het zendertje is de radioac tieve stof fluor 18", vertelt Willie Thimister, nucleair geneeskundige. Samen met zijn collega Jo Verhaegen doet hij on derzoek in het centrum. „Onze gevoelige PET/CT- scanner pikt het signaal op en brengt precies in beeld waar een kankercel in het lichaam zich bevindt." De opsporingsapparatuur - die sinds ruim een jaar in Goes staat - is onmis baar om de meeste kankercellen op te sporen. Maar... uitzaaiingen van prostaat kanker laten zich zo niet vangen. „Bij iemand met prostaatkanker kan de tumor worden weggesneden", legt Thimister uit. „Is de ziekte al in een verder stadium, dan kunnen we de kankercellen lokaal bestralen of bestrijden met chemo- of anti-hor monale therapie. Hopelijk is de kan ker dan weg." vrijdag 3 november 2017 pz De jacht op fou Tekst Jeffrey Kutterink Botscans laten de uitzaaiingen niet zien. Maar er is dus een voor Goes nieuwe me thode beschikbaar? Hoe werkt dat dan? Maar wat als dat niet zo is? „Het pro bleem is dat we tot nog toe moeilijk kunnen vaststellen of de kan ker weg is, en de ziekte dus terug komt. Mensen hebben geen symptomen. Ze zijn wel onder controle bij de uro-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 60