.Bijna... Bedrijfsleven en scholen slaan met overheidsgeld handen ineen Zeeland schreeuwt om technisch opgeleide mensen. Banen genoeg, maar tussen wat bedrijven zoeken en Zeeuwse scholen bieden gaapt een kloof. Het Techniekpact wil die dichten. Boekenprijs Dejury is niet te benijden Laabich heeft het hardste schot van de eredivisie Onderwijs en bedrijfsleven gaven gisteren in Biobase in Terneuzen het startsein voor het Zeeuwse pact. Doekle Terpstra, aanwezig als aanjager van het Nationale Tech niekpact was helder. „We hebben technisch onderwijs verwaarloosd ten voordele van algemeen onder wijs. We hebben niet begrepen dat techniek de ruggengraat is. Pas nu zien we in dat techniek de oplos sing biedt voor veel maatschappe lijke vraagstukken, zoals energie en klimaat waar we nu mee zitren." Er kiezen echter te weinig kinderen voor een bèta-studie. Veel minder dan het bedrijfsleven nodig heeft. „Wie nu als leerling voor techniek kiest, heeft bij het begin van zijn studie al een baangarantie. Mis schien wel voor het leven", denkt Terpstra. Terpstra is hoopvol ge stemd. „Het nieuwe kabinet wil hon derd miljoen in de problematiek steken. Ik hoop alleen echt dat dat bedrag in samenspraak met het be drijfsleven wordt besteed." Het probleem is nijpend in Zee land waar veel technische vacatures zijn. ZB-onderzoeker Dick van der Wouw waarschuwde vorig jaar al dat wanneer de situatie niet verbe tert bedrijven wel eens de biezen kunnen pakken omdat ze in Zee land niet aan gekwalificeerd perso neel kunnen komen. Door een pakket aan maatregelen en initiatieven wil het Techniek pact het tij keren. Techniekambas sadeurs moeten op scholen vertel len wat hun vak inhoudt of wat hun bedrijf doet, meer bedrijfsbezoeken en meer aandacht voor techniek en wetenschap op de scholen. Als het We hebben al contact met 35 bedrijven die met leerlingen willen werken aan het Techniekpact ligt mag er geen leerling meer de basisschool verlaten voor hij op zijn minst ken nis heeft gemaakt met techniek. Ook op de Pabo moet daarom meer aandacht komen voor technisch onderwijs. Het Calvijn College in Goes is be gonnen met een vak-havo voor leerlingen met een goed stel herse nen die ook graag met hun handen werken. „Mensen die kennis heb ben van het werk, van materiaal en oplossingsgericht kunnen denken. Precies daar zit het bedrijfsleven echt om te springen", gelooft Bert Vogel, bestuursvoorzitter van het Calvijn College. In de laatste jaren van de vak-havo werken de leerlin gen een dag per week in de praktijk. „We hebben inmiddels met 35 be drijven contact die met leerlingen willen werken. Meerdere scholen in Zeeland hebben al aangegeven met ons hier in te willen samen werken." Techniek is allang niet meer dat beeld van de zwarte handen Volgens gedeputeerde Harry van der Maas, die 25.000 euro provin- ciegeld voor het pact meebracht, is de insteek meer dan voorzien in de vacatures van het bedrijfsleven. „We moeten ook beter laten zien wat Zeeland te bieden heeft. Zeeuwse jongeren gaan buiten de provincie studeren en blijven daar vervolgens plakken. Ze zeggen dat er in Zeeland geen kansen zijn op hoger gekwalificeerde banen. Echt, het tegendeel is waar. Op alle gebie den en niet alleen bij Dow. Tech niek is allang niet meer dat beeld van de zwarte handen." Het wordt een traditie: in november beginnen de strandslaaphuisjes aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust aan hun winterslaap. De vijftien exemplaren van Strandweelde - de huisjes van camping Zonneweelde - bij Nieuwvliet zijn gisterochtend van hun plek ge haald. „We moeten dertig keer heen en weer", vertelt eigenaresse Maaike Basting, „want elk huisje bestaat uit twee delen." Ze brengen de winter door op het campingterrein, in de buitenlucht. „Af en toe stoken we ze eventjes warm. Dat gaat prima." De huisjes gaan begin maart weer terug naar het strand, fotoboaztimmermans It vrijdag 3 november 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Winterslaap ZEELAND 8 ZEELAND 12 leder kind krijgt techniekbasis Guido van der Heijden Terneuzen -Bert Vogel, Calvijn College -Harry van der Maas, gedeputeerde -3.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33