Rechts is boos, maar vindt geen gehoor bij regering 9 Ik wil geen Turken, Marokkanen of Zweden in dit huis. Dit is mijn land Roemer blijft met schone handen aan de zijkant roepen Het is arrogant te denken dat het volk geen antwoord kan geven op een heldere wordt genoemd in het regeerakkoord, haast men zich naar de microfoon om tegengas te geven. Al helemaal wan neer Wilders fel wordt en moties van wantrouwen aankondigt tegen minis ter Kajsa Ollongren en staatssecretaris Barbara Visser, omdat zij een dubbele nationaliteit zouden hebben. Wilders vreest dat zij met hun Zweedse en Kro atische komaf de schijn van een dub bele loyaliteit meebrengen. „Ik wil geen Turken, Marokkanen of Zweden in dit huis. Mag ik dat zeggen? Dit is mijn land." Stunt Het lijkt z'n zoveelste stunt, maar de PW-leider weet donders goed wat hij zegt. Uit onderzoek van het CBS blijkt dat zeker 70 procent van de Nederlan ders een dubbele nationaliteit afkeurt. Zoals Wilders ook aanvoelt dat CDA- Justitieminister Ferdinand Grapper- haus zich met een oude uitspraak ver dacht maakte, toen hij 'genade' zou hebben voorgesteld voor jihadisten. Wilders: „Dat zegt de minister die aan slagen moet voorkomen. Hij is een ge vaar voor onze nationale veiligheid." De PVV-leider bedient zijn achter ban er bovendien royaal mee, hoe ge ïsoleerd hij ook mag zijn als oppositie partij. Baudet past die rol al evengoed. Weg van 'het partijkartel' groeit zijn partij virtueel in de peilingen. Dat Mark Rutte consequent zijn naam ver keerd uitspreekt, toont dat de premier het electorale gevaar ook wel voelt. De gewiekste nieuwe VVD-voorman Klaas Dijkhoff opent ook de aanval. De hele Tweede Kamer lacht Baudet uit, als Dijkhoff hem op zijn plek zet. „Ik vind dit geen manier van discussië ren", sipt Baudet nog naar de voorman van weer een gevestigde partij die hem als jochie probeert weg te zetten. Maar deren doet het hem niet. Integendeel. Het versterkt alleen het beeld: wij ho ren daar niet bij. Het is een verwijt waar de rechtse par tijen voorlopig mee vooruit kunnen te genover Rutte III: zij en hun kiezers worden buitengesloten. Hoor hoe Geert Wilders schampert over 'de planeet Rutte'. Een soort los gezongen kabinet, stelde hij gisteren, vol 'plucheplakkers' die om 'platte macht' de gewoner Nederlander niet laat meedoen. „Zo veel Nederlanders voelen zich niet vertegenwoordigd", stelt hij onomwonden, nadat WD en CDA niet met de PVV wilden onder handelen in de formatie. Het gemopper resoneert met dat van Thierry Baudet, van Forum voor De mocratie. Want waarom schrapt dit ka binet het referendum? „De arrogantie dat het volk geen antwoord zou kun nen geven op een heldere vraag?" houdt hij meermaals aan de nieuwe co alitiepartijen voor. Ergo: de gewone burger monddood. Voor WD, CDA, D66 en Christen- Unie is het op het eerste oog niet moei lijk de rechtse oppositie te negeren. Geen moment zullen ze voor steun naar Wilders of Baudet kijken, als hun krappe meerderheid voor plannen moet worden aangevuld. Feit is wel dat Wilders inmiddels de tweede partij van het land leidt en Bau det zich op elf zetels in peilingen kan verheugen. Zeker VVD en CDA zien het met lede ogen aan. Groei van de PW en FvD kan krimp voor hen bete kenen. Daarom wordt Wilders niet langer genegeerd, zoals in 2012 bij het eerste debat van Rutte II. Dus als hij foetert dat het woord islam niet één keer donderdag 2 november 2017 GO Geert Wilders CDA-leider Sybrand Buma FvD-leider Thierry Baudet Rechts verwijt het nieuwe kabinet dat het 'kiezers buitensluit'. PVV en FvD kiezen dezelfde tactiek. Tobias den Hartog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9