Vrouw (61) plundert rekeningen zieken 7 Apple <32GB> iPhone SE teli-2 QUOTE 500 ALLERRIJKSTEN Een villa en dikke auto hebben ze nog steeds, maar niet om te pronken. Een 'goed doel' dat is het nieuwe statussymbool voor de rijken, zegt zakenblad Quote in z'n opgefriste Quote 500. Een wildpark, een zie kenhuis of een mu seum. Steeds meer miljonairs hebben er een. Niet voor de winst, maar om iets goeds te doen met al die centen. Zakenblad Quote blaast z'n 21 jaar oude lijst van 500 rijkste Nederlanders dit jaar nieuw leven in met de vraag: wat voor goeds doe jij met je geld? Hoewel de meesten ook dan reageren met 'gaat je niks aan', vertelden meer dan 100 multimil jonairs wel iets over hun goede doel en verantwoorde investerin gen. „Wat opvalt: het blijven on dernemers, ze denken altijd dat ze het beter kunnen", vertelt de nieuwe hoofdredacteur van Quote, Sander Schimmelpen- ninck. „Ze geven liever niet aan een bestaande stichting, ze rich ten liever zelf wat op. Bijvoor beeld: iemands schoonmoeder wordt slecht behandeld, dus schoonzoon koopt een zieken huis. Of weer een ander heeft een heel wildpark, in plaats van geld te geven aan het Wereld Natuur Fonds. Wildparken zijn populair: een stuk of tien uit de Quote 500 hebben er een in Afrika." De tijden zijn ook voor de Quote 500 veranderd. „De eerste Quote 500 is alweer van 1996, hè", zegt Schimmelpenninck. „De tijd dat de babyboomers echt rijk werden. Het was toen niet be zwaarlijk om te laten zien dat je rijk was. In die tijd kwam Jort Kelder dus met de Quote 500." De crisis die in 2008 begon, zette die 'overwinning van het kapitalisme' in een ander per spectief. Het maakte de rijken niet minder rijk, maar wel be wust. „Nu de babyboomers hun pensioen bereiken, rijst bij hen de vraag: wat betekent mijn kapitaal, wat dóe ik ermee? Je mag best zeggen dat ze met 'geven' altijd achterbleven bij de gewone Ne derlander. Altijd ondernemen, succes is verslavend. Maar nu zie je dat veranderen." Vragen naar goede doelen maakte het voor Quote makkelijk VIJF GULLE GEVERS de rijken aan het praten te krij gen. Schimmelpenninck: „Elk jaar kwamen wij weer: we heb ben berekend dat je zo- en zoveel geld hebt, klopt dat? Daar werd vaak afwijzend op gereageerd. Nu vroegen we ook iets positiefs. We hebben vaak met kunstgrepen de lijst proberen te husselen: fami lies eruit, Nederlanders in het buitenland eruit. De lijst van 2017 is weer 'klassiek': iedereen met een Nederlands paspoort en veel geld, staat erin. Het maakt de on dergrens, plaats 500, hoger dan ooit: 71 miljoen euro. Het goede doel is het nieuwe aan de lijst." De gulste rijkaard? Schimmel penninck: „Joop van den Ende springt er wel bovenuit. Die geeft ontzettend veel weg. Schudt zo maar even vijf miljoen uit zijn zak voor het Stedelijk Museum- Wij komen veel op feestjes en ga la's. Dan hoor je waarover het gaat. Het hebben van een goed doel is een ding, echt het nieuwe statussymbool." Haar collega's hadden geen idee dat de verdachte haar salaris aanvulde met het geld van de klanten, voor wie de Rotterdamse stichting De Rotonde de bewindvoering deed. „Er was geen sprake van uiterlijk vertoon. Ze reed in een midden klasse auto, had een normaal huis", vertelt directeur Peter Hoornweg. „Het kwam voor de medewerkers als een donderslag bij heldere he mel dat iemand met wie ze jaren lang lief en leed hebben gedeeld zoiets heeft gedaan." Hoornweg had ook geen vermoe dens van fraude toen hij als nieuwe directeur een reorganisatie uit voerde. Voorheen kon de Ridder- kerkse, ook plaatsvervangend di recteur, zonder controle bij de reke ningen van klanten. Toen dit veran derde, kwamen de verdwenen be dragen aan het licht. „Zo blijkt maar weer: vertrouwen is goed, controle is beter", zegt Hoornweg. M. zou van de rekeningen van slachtoffers ongeoorloofd geld heb ben overgemaakt naar haar eigen rekening, zo meldt de politie. Ook zou zij met de pinpas van slachtof fers grote sommen geld hebben op genomen. De vier gedupeerden krijgen hun geld terug. Dit komt uit de kas van de stichting, die bij de strafzaak een claim zal indienen. Waarom M. zoveel geld zou heb ben gestolen? „Dat is de grote vraag. Waarom steel je van kwetsbare mensen, terwijl je kunt weten dat het ooit ontdekt zal worden?" Op vallend: een paar maanden na de aangifte van stichting De Rotonde Zo blijkt maar weer: vertrouwen is goed controle is beter begon de Ridderkerkse een nieuw bedrijf waarbij ze volgens de web site opnieuw financiële admini straties en nalatenschappen regelt. De politie stelt dat het 'smake loos' is hoe de Ridderkerkse mis bruik heeft gemaakt van mensen die door hun lichamelijk of geeste lijke toestand nu hun eigen geld kunnen beheren. «f rnmm éénmalig bijbetalen €0 2 GB DATA (4G) 8,00 P/MND 100 MINUTEN/SMS €3,00 P/MND TOESTELKREDIET 8,00 P/MND per maand donderdag 2 november 2017 Victor Schildkamp Een 61-jarige Ridderkerkse zit vast voor het leeghalen van de rekening van mensen die door hun handicap of ziekte niet zelf hun bankzaken kunnen regelen. Clementine M. zou in vier jaar tijd 700.000 euro hebben gesto len van vier slachtoffers. Adrianne de Koning Ridderkerk —Peter Hoornweg, directeur Pieter Geelen (nr. 109). Via zijn Turing Foundation (onder meer onder wijs, kunst en na tuur) gaf hij 100 mil joen van zijn Tom- Tom-miljoenen weg. Chris Oomen (nr. 46). Baas van zorgverzekeraar DSW geeft z'n sala ris weg en zet wis selende goede doe len op shirts van profclub Excelsior. Hans Melchers (nr. 6). Richtte twee groots opgezette musea op in Gors- sel en Ruurlo in de Achterhoek. Cor van Zadel- hoff (nr. 100). Geen nazaten, dus steekt veel geld in instellin gen zoals Artis en het Concertge bouw. Familie Brennink- meijer (C&A). Do neerde door de jaren heen meer dan één miljard aan de kerk. GO SspiniA m Investeerder Albert Hartog (links, nr. 232 uit de Quote 500) probeert in Botswana de neushoorn te herintroduceren. Rechts zit zijn zakenpartner Ronald van de Laar. fotomartijnsteiner Eigen wildpark als het nieuwe statussymbool Monday, March 21 Totale toestelkosten Eenmalige bijbetaling Totaal kredietbedrag Termijn bedrag Duur overeenkomst Vaste debetrentevoet 3 €192,00 €0,00 €192,00 €8,00 24 maanden 0% I" Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karrestraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-Leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshof 5 Roosendaal Roselaar 7a Rotterdam Lijnbaan 51 Terneuzen Havenstraat 28 Tilburg Heuvelstraat 4! 55(2| Vlissingen Walstraat 99 Waalwijk Stationsstraat 47a Barendrecht Middenbaan 27 Let op! Geld lenen kost geld aJv

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7