Oevers van kanaal natuurvriendelijk Begraafplaats Sas van Gent in beeld voor begraven in natuur Opknapbeurt eeuwenoude kademuren in Sluis 'Openbaar voortgezet onderwijs moet blijven' 7 Bouwbedrijf Leenhouts is een heel eind met het opknappen van bijna 200 meter aan kademuren in Sluis. Een in het oog springend werk, in het drukke centrum. Begin volgend jaar is het klaar. zv Het verschil is goed te zien: de mu ren aan de bewerkte kant van de Kaai zien er strak en netjes uit, die aan de drukste kant zijn ongelijk, vuil en scheef. Leenhouts is inmid dels op de kop van de Kaai beland en ongeveer halverwege met het restauratiewerk dat wordt uitge voerd in opdracht van de gemeente Sluis. De werklui staan op steigers met verhoogde poten. Enkele tientallen meters tegelijk worden steeds aan gepakt, in tien fasen. „We hebben het lastigste deel wel gehad", vertelt Leenhouts-directeur Stijn Guilliet, wijzend naar het opgeknapte stuk. „Bijna alle stenen lagen daar los, en het metselwerk erachter was erg beschadigd. Een gevolg van du wende boomwortels." Stenen worden waar mogelijk hergebruikt. „Die zijn soms eeu- De stenen zijn soms eeuwenoud, in allerlei vormen, sommige kapot wenoud, in allerlei vormen, som mige kapot. Het is best een puzzel." Het bedrijf probeert de overlast in het drukke centrum zoveel mo gelijk te beperken. „We hoeven de weg niet af te sluiten, en als we straks bij de terrassen werken, schermen we de boel netjes af." De gekozen werkwijze maakt het mogelijk de hinder te beperken. Aanvankelijk was het idee de onderste stukken muur droog te zetten door een dam in de Kaai te maken. Guilliet: „We had den daarvoor zand moeten aanvoe ren met vrachtwagens." Uiteinde lijk is een andere oplossing bedacht. Het werk onder water, aan het einde van de klus, gebeurt straks vanuit een bak. „Die pompen we constant leeg." Guilliet verwacht dat alle werkzaamheden begin vol gend jaar klaar zijn. De keuzevrijheid van ouders wordt daarmee 'onacceptabel' beperkt, vindt GroenLinks- raadslid Ernst Jonker, die hier over gisteren schriftelijke vragen heeft gesteld aan het college van burgemeester en wethouders van Terneuzen. Hij vindt dat B en W hierop actie moeten on dernemen. Een voorstel van de Taskforce Voortgezet Zeeuws-Vlaanderen onder leiding van ZorgSaam- topman en oud-CDA-politicus René Smit, is het christelijke Zeldenrust-Steelantcollege in Terneuzen te laten fuseren met de openbare scholengemeen schap De Rede. De grondslag van de fusieschool moet rooms- katholiek/protestants-christelijk worden. Jonker begrijpt die keuze wel. Het Zeldenrust-Steelantcollege is groter en was anders wellicht afgehaakt. „Maar", stelt hij, „je kunt zeker binnen een openbare school de verschillende identi teiten van ouders tot hun recht laten komen." In de discussie over de toe komst van het voortgezet onder wijs in Zeeuws-Vlaanderen is dit volgens Jonker meer dan een achterhoedegevecht. „Keuze vrijheid is belangrijk." Ook de landelijke Vereniging van openbare en algemeen toe gankelijke scholen (VOS/ABB) heeft daarop gewezen. Op basis van grondwetsartikel 23 moet volgens VOS/ABB in elke regio openbaar onderwijs beschikbaar zijn. Waterschap Scheldestromen laat de komende zes weken 'natuur vriendelijke oevers' aanleggen langs het Uitwateringskanaal bij Retranchement. Het gaat om een stuk van zo'n twee kilometer, tus sen het dorp en de Provincialeweg in de richting van Sluis. 'Natuurvriendelijke oevers' heb ben een geleidelijke overgang van land naar water. Dat is beter voor dieren en planten. Specifiek voor de locatie bij Retranchement wordt rekening gehouden met de boom kikker. Het dorp is van oudsher één van de plaatsen waar deze soort voorkomt. Door het verbinden van natuurgebieden is het inmiddels gelukt de voorheen geïsoleerde kik kerpopulatie bij Retranchement te verbinden met onder meer die in Aardenburg. Het kanaal ligt in die 'verbindingszone'. Het werk duurt zes weken. Eerst worden de oevers ontdaan van bo men en struiken. Daarna wordt het kanaal verbreed. Daarbij komt 32.000 kuub grond vrij. Die wordt vervoerd naar drie landbouwperce- len in de omgeving, bij Sluis en Re tranchement. Er zijn transportrou tes ingesteld. Uitvoerder is Romers Grondverzet uit Zwijndrecht. De gemeente Terneuzen zit te ruim in haar jasje met de tien algemene begraafplaatsen. Het plan is daarom delen van zeven algemene begraaf plaatsen te sluiten en onder groen- beheer te brengen en in Axel (Burchtlaan), Hoek (Begoniastraat) en Philippine (Oude Kerkstraat) de begraafplaatsen volledig af te sto ten. Het doel is de begraafkosten te verminderen om de tarieven om te begraven te kunnen verlagen. Ook een deel van de algemene begraaf plaats van Sas van Gent wil de ge meente omvormen naar openbaar groen, maar er is ook een ander voorstel. Een nog voor uitbreiding bestemd deel heeft zich ontwik- De provincie Zeeland heeft nog geen natuurbegraafplaats keld tot een rijk natuurgebied. Dat wil de gemeente behouden, onder meer om ruimte te kunnen bieden voor alternatieve vormen van lijk bezorging, zoals een natuurbe graafplaats of in het bos geplaatste urnen. In Nederland zijn zo'n twintig natuurbegraafplaatsen, waar men sen zich kunnen laten begraven en naarmate de tijd vordert opgaan in de natuur. In Zeeland is nog geen natuurbegraafplaats. Of Sas van Gent de eerste krijgt, kan de Ter- neuzense wethouder Frank Deij nog niet zeggen. „We gaan voor alle algemene begraafplaatsen de plan nen verder uitwerken", laat hij we ten. „Een concreet voorstel voor een natuurbegraafplaats in Sas van Gent is er nog niet, maar het is wel een mogelijkheid." donderdag 2 november 2017 De muren van de Kaai worden gerestaureerd. Roy van den Ham en Justin Klaasse zetten een steen in het cement, fotqboaztimmermans Een soort Lego, maar lastiger Martijn de Koning Sluis - Stijn Guilliet, Leenhouts Het maandag gepresenteerde advies over een nieuwe toe komst voor de middelbare scholen in Zeeuws-Vlaande- ren is GroenLinks in Terneu- zen in het verkeerde keelgat geschoten. Steen des aan stoots is de dreiging dat het openbaar voortgezet onder wijs helemaal verdwijnt. Harmen van der Werf Terneuzen Martijn de Koning Retranchement De eerste Zeeuwse natuurbe- graafplaats komt mogelijk in Sas van Gent. Harmen van der Werf Sas van Gent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 75