NYNKE DE JONG 'Spoorlopen is levensgevaarlijk' 24kitchen.nl 5000 recepten tips tricks inspiratie 6 Kitchen Welkom op de lekkerste website van Nederland, jouw vernieuwde 24kitchen.nl Column isschien denk je er van daag even extra aan. Mis schien denk je sowieso de hele dag nergens aan. Heeft het je brein overgenomen. Vandaag is het Allerzielen, en gedenken we de doden. Een ge woonte vanuit de kerk, maar door dat KRO-NCRV er ieder jaar een televisieprogramma omheen maakt, is het inmiddels ook bij niet-kerkelijk Nederland een beetje bekend. Ik weet heel veel men sen voor wie ik van daag een kaarsje zou willen branden. De dood kwam al een paar keer in mijn leven voorbij. Maar gelukkig nog nooit zo dichtbij dat het de bodem onder mijn bestaan van daan sloeg. Het verdriet was er, maar nooit zo al lesomvattend dat ik 's och tends in mijn bed bleef lig gen. Van dichtbij heb ik gezien dat rouw een monster is dat je leven op kan vreten. Men zegt dat het slijt, maar een rouwproces is een grillig iets. Rouw komt in golven, leerde ik. Het ene moment lijkt het gesleten, tot je een geurtje ruikt, een liedje hoort. En dan kan het ineens voe len alsof het gisteren was dat je je geliefde verloor. vaak worden aangehaald - zijn misleidend. Alsof je stapsgewijs door de stadia ontkenning, pro test, vechten, depressie en aan vaarding gaat. Sommige men- sen komen nooit bij die laat ste stap aan. Sommige men sen kunnen de eerste stap al amper accepteren. Ik zag ze in mijn omge ving, de rouwenden, en ik wilde zo graag iets doen. Helpen. Maar dat kan bijna v niet. Rouwen moet je zelf doen. Daar zijn geen oplossingen voor. Het enige wat je als omstander kunt doen is luisteren. Laat ze de verha len vertellen, keer op keer. Kom niet met oplossingen, met zinnen die beginnen met 'weet je wat jij zou moeten doen?'. Kom niet met 'ik ken iemand die'- verhalen over rouwenden die hun leven oppak ten. Luister. Maak desnoods een pan soep, maar hou verder je anek dotes voor je. Ik las een artikel over rouw, waarin Riet Fiddelaars-Jaspers, rouwdeskundige, zei: afval ver werk je, verlies niet. Je moet er doorheen, door het verdriet. En als omstander kun je dan niet veel meer doen dan een knuffel geven, en een luisterend oor. Ik zag ze in mijn omgeving, de rouwenden, en ik wilde zo graag iets doen. Hij vindt het begrip spoorlopen 'te sympathiek en kwajongens achtig' klinken. „Het is een le vensgevaarlijke activiteit. Verder is het voor machinisten steeds weer een grote schrik: wat is de loper van plan en loopt het wel of niet goed af?" Machinisten remmen nu vaak af als ze iemand langs het spoor zien lopen. Moeten ze niet doen, t In de eerste helft van dit jaar: al 1.724 vertragingen vindt hij. In de eerste helft van dit jaar veroorzaakten waaghalzen al 1.724 vertragingen. Het nieuwste wapen in de strijd tegen spoorlopers heet 'big data'. In een nieuwe app combi- neert ProRail bijvoorbeeld de weersverwachting, informatie over de omgeving en eerdere ge vallen van spoorlopen. Medewer kers zien op hun tablet waar de kans het grootst is om wandelaars aan te treffen. Eringa wil het liefst alle over wegen uit Nederland opheffen, zei hij gisteren bij een jaarlijkse toelichting op de plannen van de spoorbeheerder. „De overweg is een kritisch punt op het spoor. Overwegen moeten zoveel moge lijk weg. Daarnaast kan het ook helpen om hekken te plaatsen. Daar heb je minder spoorlopers en minder zelfdodingen." donderdag 2 november 2017 GO @Nynke Rouw De vijf fasen van rouw - die zo ProRailbaas Pier Eringa is kwaad op mensen die hun hond uitlaten langs het spoor. „Dat is veel gevaarlijker dan wandelen op de vluchtstrook. Een trein zuigt je zo het spoor in." Hanneke van Houwelingen Marcia Nieuwenhuis Utrecht A Pier Eringa, directeur van ProRail. foto bram petraeus 24

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6