EHBO-club krimpt, maar vraag neemt toe Begraafplaats Sas van Gent in beeld voor begraven in natuur Enorme toename regelzaken 7 JUBILEUM ONDERWIJS Meester Ad is niet zo van de nutteloze data. Hij had er dan ook géén idee van dat hij zijn 40-jarig jubileum heeft bereikt. Tot hij werd toegezongen door dik 250 grote en kleine mensen. „Geweldig dit." eester Ad is lief, aardig en legt din gen hartstikke goed uit", zegt Hanaa Al I Haj Ali (it) van Obaseschool de Meerpaal uit Brui nisse. „En o ja, hij maakt veel grap jes en hij houdt heel veel van ons." Dat laatste lijkt andersom ook het geval. Ter ere van zijn 40-jarig on derwijsjubileum werd directeur Ad Fluijt van de Bruse school en de Oosterburcht in Oosterland gisteren met een voorstelling van Hilaria verrast. „Dit had ik zelf voor mijn af scheid willen doen", mompelde een geëmotioneerde meester Ad. Groot fan als hij is van de chao- tisch-creatieve Haagse heren van Hilaria lokte hij ze al een aantal keren naar Schouwen-Duiveland. Dat ze hem nu stonden op te wachten, samen met zijn leerlin gen en de docenten van beide scholen, was een schot in de roos. Die leerlingen staan nog altijd met stip op nummer één voor meester Ad. Honderden zag hij er voorbij komen door de jaren heen. „En ze zijn nog altijd leuk. Ik blijf genieten van de kleuters en ik blijf genieten van de pubers in groep 8." De Oosterburcht telt 82 leerlin gen, de Meerpaal 150. „Maar ik ken alle kinderen bij naam. Ik vind het belangrijk dat ze geen nummer voor me zijn. Als dat wel zo is, moet ik stoppen. Het is belangrijk als kinderen zich fijn voelen op school en zich welkom voelen. Mijn collega's hebben me altijd gestimuleerd en scherp gehouden Ook het contact met de ouders is door de jaren heen altijd leuk ge bleven." Fluijt had van jongs af aan wel iets met les geven. Op de middel bare school gaf hij al atletiektrai- ning. Na de pabo begon hij zijn onderwijsloopbaan als school meester in Bruinisse. Hij verkaste ervoor vanuit Zierikzee naar het vissersdorp en dat beviel goed. Al was hij nooit van plan voor altijd op de Meerpaal te blijven. Dat ge beurde gewoon, omdat alles aan de school hem beviel. Hij schopte het zelfs tot directeur. In 1999 in Bru en een jaar of vier geleden ook in Oosterland. Ondanks zijn honk vastheid dutte meester Ad niet in. „Mijn collega's hebben me altijd gestimuleerd en scherp gehouden. Het is echt een collectief en daarom is de uitdaging gebleven. Als je zulke leuke collega's hebt, blijft het werk ook leuk om te doen." TOEN EN NU Dat brengt evenementen op Schou wen-Duiveland niet in gevaar, zegt Ellen Pannekoek. Er zijn meer par tijen actief. Maar haar clubje in Kerkwerve moet wel regelmatig 'nee' verkopen. En dat is jammer, vindt Pannekoek - die zelf al dertig jaar EHBO'er is. Niet eens zozeer om hulp te kunnen verlenen bij ac tiviteiten of evenementen. „Maar ook om in te grijpen als er iets ge beurt in de eigen huiskring. Dat be seffen mensen vaak niet." Zo kon zij zelf razendsnel handelen toen haar (toen tweejarig) zoontje dreigde te stikken in een snoepje. De tanende belangstelling voor de EHBO-vereniging wijt Panne koek deels aan de BHV-cursussen die veel mensen op hun werk vol gen. Maar die zijn beperkter, vol gens haar. „EHBO gaat van een snij- wondje tot bewusteloosheid". Acht maanden per jaar worden iedere derde woensdag van de maand (herhalings) lessen gegeven. De gemeente Terneuzen zit te ruim in haar jasje met de tien algemene begraafplaatsen. Het plan is daarom delen van zeven algemene begraaf plaatsen te sluiten en onder groen- beheer te brengen en in Axel (Burchtlaan), Hoek (Begoniastraat) en Philippine (Oude Kerkstraat) de begraafplaatsen volledig af te sto ten. Het doel is de begraafkosten te verminderen om de tarieven om te begraven te kunnen verlagen. Ook een deel van de algemene begraaf plaats van Sas van Gent wil de ge meente omvormen naar openbaar groen, maar er is ook een ander voorstel. Een nog voor uitbreiding bestemd deel heeft zich ontwik- De provincie Zeeland heeft nog geen natuurbegraafplaats keld tot een rijk natuurgebied. Dat wil de gemeente behouden, onder meer om ruimte te kunnen bieden voor alternatieve vormen van lijk bezorging, zoals een natuurbe graafplaats of in het bos geplaatste urnen. In Nederland zijn zo'n twintig natuurbegraafplaatsen, waar men sen zich kunnen laten begraven en naarmate de tijd vordert opgaan in de natuur. In Zeeland is nog geen natuurbegraafplaats. Of Sas van Gent de eerste krijgt, kan de Ter- neuzense wethouder Frank Deij nog niet zeggen. „We gaan voor alle algemene begraafplaatsen de plan nen verder uitwerken", laat hij we ten. „Een concreet voorstel voor een natuurbegraafplaats in Sas van Gent is er nog niet, maar het is wel een mogelijkheid." donderdag 2 november 2017 3D Meester Ad kent elk kind bij naam Esme Soesman Bruinisse - Ad Fluijt Je kunt er anno 2017 niet meer om heen, denkt schooldirecteur Ad Fluijt. Maar als hij één ding heeft zien veranderen in het on derwijs dan is het wel de enorme toename van 'regelzaken'. Protocolletje hier, verantwoor ding afleggen daar. „Het is we ieens schipperen tussen alle partijen". En zeker voor een man als meester Ad. „Hij is een mensen mens, die altijd klaar staat voor anderen. Wij zeggen wel eens: denk nu eens aan jezelf", typeert meester Martijn Rentier van de Oosterburcht Ad Fluijt. „Hij is heel sociaal. Een directeur die altijd zijn menselijke kant laat zien. Ad kent alle kinderen bij naam en neemt de tijd voor ou ders. Hij ziet mensen, hoort ze en neemt ze serieus", zegt juf Yolanda Krepel van de Meerpaal. Maar... graag op de voorgrond staan, doet meester Ad niet. Dus werd in het geheim een feest voor hem geritseld. Door een commissie die nieuwsbrieven verstuurde naar ouders, Hilaria strikte en de kinderen een bloe- menschilderij liet maken. Vrijdag staat er nog een receptie gepland. De vraag naar EHBO'ers neemt toe, maar het ledenaantal van de EHBO-vereniging Middenschou- wen is alleen maar afgenomen. Esme Soesman Kerkwerve Info: ehbomiddenschouwen@ gmail.com of 06-11866241. De eerste Zeeuwse natuurbe- graafplaats komt mogelijk in Sas van Gent. Harmen van der Werf Sas van Gent Meester Ad tussen 'zijn' kinderen in De Vanger in Bruinisse, genietend van een doldwaze - en leerzame - voorstelling van Hilaria FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 61