Dit weten we over de dader van de aanslag 5 Gaslek in flat: monteur dood SAYFULLO SAIPOV Ann-Laure Decadt (31) kwam uit Staden, in West-Vlaanderen. „Ann- Laure was een fantastische echtge note en de meest schitterende mama van onze twee zoontjes van drie maanden en 3 jaar oud", zegt haar echtgenoot. „Dit verlies is on draaglijk en niet te vatten." „Ik werd gisteravond gebeld door het Presbyterian Hospital Lower Manhattan", meldt hij verder in de Ik ben diep geschokt door de tragische dood van alle slachtoffers korte verklaring. „Zij vertelden dat er een aanslag was geweest en dat mijn vrouw overleden was. Zij zat op de fiets en werd blijkbaar verrast door het gevaarte dat van achteren kwam. Ze was op citytrip met haar twee zussen en haar moeder. Zij waren bij mijn vrouw op het mo ment van de aanslag, maar zijn ge lukkig ongedeerd." Nadat hij naar de VS kwam, won hij informatie in over IS Bij een ontploffing in een portiekwoning in Delft is gis teren een man overleden. Ver moedelijk was er sprake van een gaslek. Het slachtoffer is een onderhoudsmonteur van woningcorporatie Vidomes. Het ongeluk gebeurde toen hij met een collega aan het werk was in een leegstaande por tiekwoning aan Van Schuij- lenburchstraat. Het flatcom plex staat op de nominatie om te worden gesloopt. Omwonenden werden rond kwart over tien opgeschrikt door een keiharde knal, ge volgd door hard gekerm van het slachtoffer. Er zou ook een tweede persoon aan het werk zijn geweest. De andere werk nemer is mogelijk weggerend na de explosie. Er moest een hoogwerker aan te pas komen om het slachtoffer van het balkon te hijsen. Hij werd overgebracht naar het Reinier de Graaf Ziekenhuis, waar hij korte tijd later overleed. De explosie gebeurde in de woning waar twee jaar gele den van een bomaanslag plaatsvond. Dat betrof een conflict over hennep. Ik heb er genoeg van en realiseer me dat ik geen tel langer met jullie kan werken Dode bij schietpartij, bewoners boos Een schietpartij in het Ven- lose stadsdeel Blerick heeft een 22-jarige man het leven gekost. De politie heeft een 21-jarige man uit Tegelen aangehouden. Na de fatale schietpartij ging een grote groep buurtbewoners de straat op en zocht de con frontatie met de politie. De mensen zijn boos omdat Blerick de laatste maanden bij herhaling geteisterd wordt door schietpartijen. De eerdere schietpartijen had den volgens de woordvoerder van de burgemeester alle met drugs te maken. Van Putten niet vervolgd Niet scheiden zonder rechter Excuses Rode Kruis donderdag 2 november 2017 GO dood bij reünie J8RF M De Argen tijnse vrien dengroep kort voor hun ver trek naar New York. Daaronder: De gehuurde witte pick-up- truck waarmee Sayfullo Sai- pov op de me nigte inreed. FOTO REUTERS Mauricio Macri, president Argentinië In de pick-uptruck van terro rist Sayfullo Saipov lag een IS-vlag en een briefje waarop stond dat hij namens de isla mitische terreurorganisatie handelde. De Oezbeek houdt vooralsnog zijn mond. Cyril Rosman Saipov kwam in 2010 met een greencard de VS binnen, direct vanuit Tasjkent, de hoofdstad van Oezbekistan. Hij verbleef eerst bij kennissen in Ohio. Daar zocht hij een baantje en probeerde hij zijn Engels te verbeteren, zegt een kennis tegen The New York Times. Dat werk vindt hij in eerste in stantie in Tampa, Florida. Hij wordt er vrachtwagenchauf feur. „Hij was toen een goed persoon. Hij hield van de VS en leek gelukkig, maar ik kende natuurlijk niet zijn diepste ge dachten", zegt een vriend van hem uit die tijd. In die periode zou Saipov zijn getrouwd en twee kinderen hebben gekre gen, aldus The Washington Post. Toch lijkt het toen al mis te zijn gegaan, aldus gouverneur An drew Cuomo. „Nadat hij naar de VS was gekomen, won hij informatie in over IS en over ra dicale tactieken", vertelde hij CNN. De Oezbeek verhuist naar New Jersey en gaat aan de slag als Uber-chauffeur. Dat werk deed hij tot gistermiddag. Toen huurde hij een pick-up- truck, reed er mee naar de kruising tussen Hudson Street en Chambers Street in Man hattan. Daar doodde hij met zijn wagen acht mensen en verwondde er elf. Na de crash stapte Saipov uit en riep volgens getuigen 'Al- lahu Akbar'. Hij droeg twee wapens. De politie was snel ter plekke en schoot hem in zijn onderlichaam. De wapens die de Oezbeek bij zich had, ble ken een paintballpistool en een luchtdrukgeweer te zijn. Dat kan erop duiden dat Saipov de aanslag niet wilde overleven: eerdere terroristen probeer den de politie uit te lokken hen dood te schieten door nepwa- pens of nepbomvesten te dra gen en zo als 'martelaar' te sterven. De Oezbeek is geope reerd aan zijn verwondingen. Hij zou nog geen verklaring hebben afgelegd. Saipov is de derde Oezbeek die in 2017 een grote aanslag pleegt. Op 1 januari schoot Ab- dulkadir Masharipov 39 men sen dood tijdens een nieuw jaarsfeest in Istanboel. Op 7 april reed Rakhmat Akilov met een vrachtwagen vijf mensen dood in een winkelstraat in Stockholm. De twee broers die in 2013 een bomaanslag pleegden bij de marathon van Boston kwa men uit een aangrenzende —Andrew Cuomo, gouverneur voormalige Russische deel staat: Kirgizië. Uit dat land kwam ook de man die in april dit jaar een bom liet ontploffen in de metro van Sint-Peters- burg (7 doden). Een aanslag op het vliegveld van Istanboel in 2016 werd uitgevoerd door een Oezbeek, een Kirgiziër en een Tsjetsjeen. De dreiging van extremisten uit Centraal-Azië is een groeiende zorg voor inlichtingendiensten. De economie in de landen is er slecht aan toe, de leiders van de landen regeren er dictatori aal en proberen extremisme hard te onderdrukken. Oezbekistan heeft beloofd 'met alle middelen' mee te wer ken aan het onderzoek naar de aanslag. „Oezbekistan is be reid zijn hele vermogen en al zijn middelen aan te wenden om te helpen", aldus de presi dent Sjavkat Mirzijojev. DELFT Sydney Hardy ontsloeg het voltallige perso neel van zijn busbedrijf Nippy- bus in Martock, Somerset. Honderden mensen zitten nu zonder vervoer. VENLO HALLOWEEN Een op afstand bestuurbare heks op een bezem vliegt in het kader van Halloween over Californië. Inwoners van het Californische plaatsje Encinitas, vlakbij de grens met Mexico, zijn verantwoordelijk voor de ludieke actie. FOTO REUTERS SINT EUSTATIUS Het Openbaar Mi nisterie gaat Clyde van Putten, politicus van Sint Eustatius, niet vervolgen voor omstreden uitspra ken over Neder landse militairen. Het OM op de BES- eilanden (Bonaire, Sint Eustatius en Saba) vindt dat ver volging onterecht de aandacht vestigt op een uitlating die inmiddels achter haald is. Van Putten bood eerder al ex cuses aan. DEN HAAG Mensen die willen scheiden, moeten dat ook in de toe komst aan de rech ter voorleggen. Het nieuwe kabinet wil niet dat een ambte naar van de burger lijke stand een scheiding mag gaan afhandelen. DEN HAAG Het Rode Kruis heeft 'diepe veront schuldigingen' aan geboden voor het falen in de Tweede Wereldoorlog. „Het bestuur kwam niet op voor de meest kwetsbaren die in deze periode de hulp het hardst nodig hadden, na melijk de Joodse gemeenschap, Roma en Sinti en politieke gevange nen", zei voorzitter Inge Brakman van het Rode Kruis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5