Muzikanten uit eredivisie van de alternatieve pop Nieuw leven voor MTV Unplugged 2 AMERICANA POP Ernest van der Kwast V Bevrijdingsconcert De Slag om de Schelde wordt elk jaar herdacht in Vlissingen. Kun je hier als musicus ook inhoud aan geven? Dirigent Pirn Overduin van de Vlissingse Oratorium Vereniging (VOV) doet het. Uitgelicht Hoe creatief we ook zijn, iets nieuws komt nooit zomaar uit de lucht vallen. Het met een kleine draai oprakelen van een ver geten muziekstroming kan nieuw lijken, maar blijft plagiaat. Dat is het niet als de bedenker be wust of onbewust verbindingen weet te leggen tussen meerdere, schijnbaar tegenstrijdige we relden. De Amerikaanse singer-songwriter Shadwick Wilde met zijn band Quiet Hollers en de Britse Peter Bruntnell demonstreren dat ze die vaardigheid beheersen. En daarmee krijgt Porgy en Bess muzikanten uit de eredivisie van de alternatieve en onaf hankelijke hedendaagse pop op bezoek. Ze ver leggen grenzen zonder daarvoor revolutie te preken. Muziek die voortkomt uit de schemer gebieden van de muziekgeschiedenis krijgt glans. De popvariant van americana. Juist die mix van herkenbaar en nieuw zorgt voor magie. Bij Bruntnell is dat al ruim twintig jaar een rock-, country- en sixtiesgetint meng sel. Hij refereert aan bands als Uncle Tupelo en Son Volt en doet denken aan Eels, Wilco en El- vis Costello. Hij blijft een vreemde voor het grote publiek, maar zijn tien albums kwamen steevast in eindejaarslijstjes van recensenten te recht. Met zijn zang geeft hij gloedvolle songs extra karakter; zacht, warm en in tens. De melancholie die ook Lennon in zijn beste werk liet horen. Alsof de muziek aan een parachute langzaam op aarde landt die door een alternatieve popblender gaat. Ook deze band wandelt nog in de schaduw van de grote namen van americana en indiepop. Gek genoeg is het niet thuisland Kentucky in de VS waar het tweede album alarmbellen deed rinke len. Dat gebeurde in Europa. Daar viel de song 'Mont Blanc' al snel op. Gevolg: een tour langs Spanje, Frankrijk, Engeland en Nederland. Dit jaar verscheen het album Amen Breaks. Alsof de muziek aan een parachute langzaam op aarde landt; zacht, warm en ontroerend. De ideale herfstmuziek: bloedmooi, guur en troostend. TOP 3 BORD SPELLEN Ticket to ride 1 5 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN Boek Het was een diepge wortelde wens van mij om met de Vlis singse Oratorium Vereniging de 'Chi chester Psalms' van Leonard Bernstein te zingen", vertelt dirigent Pim Over duin. „Een prachtig werk, maar reuze lastig qua ritmes en met natuurlijk ook het probleem van de He breeuwse taal. Ook 'The Armed Man' van Karl Jenkins stond op mijn wen senlijst. De vraag was hoe je dit moest combineren en wanneer was het geschikte moment om dit uit te voeren? De herdenking van de Slag om de Schelde, ruim 70 jaar geleden, leek ons wel hét moment en zo is het balletje gaan rollen." Overduin: „Deze werken horen bij oorlog, vrede en samenwerken. 'The Armed Man' van Jenkins is een mis voor de vrede, maar ook een aan klacht tegen de vernietiging die een oorlog teweegbrengt. In het stuk komt een islamitische aanroeper tot het gebed (muezzin) voor. Naast de christelijke misdelen, is er ook een deel uit de 'Mahabharata' (religieus en filosofisch epos uit India, red.) en zo verbindt dit stuk meerdere grote godsdiensten. De 'Chichester Psalms' zijn Hebreeuwse teksten van zes ver schillende psalmen, passend voor dit concert. Zo wordt herdacht dat de Joodse gemeenschap tijdens de oor log vrijwel volledig uit Vlissingen KARL JENKINS The Armed Man werd weggevaagd. Het concert wordt besloten met 'Candide' van Bern stein. Het is een verzameling van moraliteiten waarin een zoektocht plaatsvindt naar de beste aller werel den, die na een lange reis wordt ge vonden: thuis. ('We build our house and chop our wood.Mijn grootste vraag was: kan het koor deze werken aan? Het is heel anders dan een passie of een oratorium. Deze werken eisen een goed ritmegevoel. In het begin had het koor het vreselijk moeilijk met de ritmes van Bernstein en de tekst was in eerste instantie ook een groot probleem. Kwestie van herha len en nog eens herhalen en er veel extra repetitietijd in stoppen. Er wa ren koorleden die het niet zagen zit ten, veel te moeilijk voor ons... maar dat was voor mij nu juist de prikkel om hen ervan te overtuigen dat er meer is na Bach en Mozart. Na vele repetities is het stuk voor de meeste zangers gaan leven. Voor mij was het een zaak van geduld. Waar ik mij aan Wij zijn telkens weer verrast door het vakmanschap van Pim donderdag 2 november 2017 PZ René de Dreu is muziekliefhebber. Hij schrijft over allerlei soorten muziek. Wat: concerten Peter Bruntnell en Quiet Hollers Waar: Porgy en Bess, Terneuzen Wanneer: zaterdag, aanvang 20.30 uur In de muziek van Quiet Hollers klinkt een mix van Ameri kaanse rootsmuziek De Kolonisten van Catan Een leuk han- delsspel door de grote interactie. '1j Ticket to Ride Europe Reis per trein door heel het Eu ropese continent. Rummikub Classic Wie vindt de slimste combina ties en wint dit spel? Bron: Bol.com B De Amerikaanse singer-songwriter Shad wick Wilde met zijn band Quiet Hollers. Legendarisch is het optreden van Nirvana bij MTV Unplugged, en nu is er een nieuwe cd in de reeks. Ook leuk volgens Joeke Berg: alle Minions-film ver zameld. Omar, Mohamad, Heba en Pouya zijn de hoofdrolspelers in het nieuwste werk van Er- nest van der Kwast. In Jouw toekomst is mijn toekomst krij gen de jongens, die allen naar Nederland vluchtten, een stem. Met het optekenen van de herinneringen, drijfve ren en toekomstdromen van deze vier hoopt Van der Kwast meer begrip te kweken voor de uni versele dromen van vluchtelingen. Jouw toekomst is mijn toekomst verschijnt maandag bij De Bezige Bij. over oo en vrede Jeanette Vergouwen Van zijn vader, die organist en dirigent was, kreeg Karl Jenkins (1944) een brede muzikale op voeding. Hij koos na zijn studie voor jazz- en rockmuziek. Hij speelde in verschil lende bands en begon in de jaren 80 te com poneren, vooral recla- memuziek. Vanaf 1995 vloeiden klassieke composities uit zijn pen, maar de invloeden van jazz en klezmer waren aanwezig. 'The Armed Man' is hier een duidelijk voorbeeld van. Basis is de La tijnse mis, toegevoegd zijn teksten en liederen uit andere culturen en godsdiensten. Het werk is uitermate ge schikt om oorlogs slachtoffers te herden ken. De uitvoering door de VOV past per fect in het bevrijdings feest van Vlissingen. Martin Ruppert, secretaris VOV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46