14 ZE VI-REGELING TER DISCUSSIE 'Moordenaar vervroegd vrijgelaten wegens goed gedrag' Maakt zon krantenkop u boos? Bij velen leidt een dergelijk bericht tot onbegrip. Toch is de zogeheten Vl-regeling er juist om ons te beschermen. Waarom zit iemand die van de rechter een gevangenisstraf van twaalf jaar heeft ge kregen niet gewoon de volledige twaalf jaar uit? Dat vragen veel mensen zich af als ze een bericht horen of lezen over een vervroegd vrijgelaten veroordeelde. Verschil lende politici zijn net zo kritisch. Zo blijkt uit het nieuwe regeer akkoord dat ons nieuwe kabinet de mogelijkheden van vervroegde vrijlating flink wil gaan terugdrin gen. De SGP pleit zelfs voor een al gehele afschaffing van de zogehe ten Vl-regeling, 'want het blijft moeilijk om uit te leggen waarom iedere veroordeelde in aanmer king komt voor een forse strafkor ting.' (bron: sgp.nl, 17 mei 2017). Nu lijkt het op het eerste gezicht inderdaad onlogisch dat een ver oordeelde niet zijn hele straf hoeft uit te zitten. Maar daarmee is te rugdringen of afschaffen van de regeling voor voorwaardelijke in vrijheidstelling (VI) nog geen goed idee. Integendeel. Laten we ten eerste een misver stand uit de wereld helpen. De rechter die iemand tot twaalf jaar Met het opleggen van 12 jaar spreekt de rechter uit dat de veroordeelde ten minste 8 jaar vastzit gevangenisstraf veroordeelt, heeft niet voor ogen dat de veroordeelde werkelijk twaalf jaren de cel in gaat. De rechter wéét dat de Vl-re- geling bestaat. Met het opleggen van twaalf jaar spreekt de rechter dus uit dat de veroordeelde ten minste acht jaar moet zitten. De overige vier jaren worden gebruikt als 'stok achter de deur' en om te rugkeer in de samenleving te ver gemakkelijken. Van een 'strafkor ting' is allesbehalve sprake. Hoe dat precies gaat? Wanneer een rechter een gevangenisstraf oplegt van twee jaar of meer, komt de veroordeelde meestal vrij nadat hij of zij tweederde deel van de straf heeft uitgezeten. Die vrijheid wordt echter niet zomaar gegeven. De veroordeelde moet zich na melijk gedurende een door de rechter vastgestelde tijd houden aan bepaalde afspraken. In het eer der genoemde voorbeeld ging het om vier jaar, dit heet de proeftijd. Wat afspraken betreft kan worden gedacht aan een verbod op contact met het slachtoffer, een verbod op drugsgebruik, een verplichting tot behandeling, een wekelijkse meld plicht bij de politie, enzovoorts. De veroordeelde staat gedurende deze proeftijd onder streng toe zicht en wie zich niet aan de af spraken houdt, moet de resterende straf alsnog uitzitten. Eigenlijk is dat dus geen ver vroegde vrijlating, zoals velen het interpreteren, maar een voorwaar delijke invrijheidstelling, zoals de wet het ook noemt. De geboden vrijheid geldt immers niet onver kort. En als overigens van tevoren al duidelijk is dat de veroordeelde niet bereid is zich aan de voor waarden te houden, kan van de in vrijheidstelling worden afgezien. Dat kan ook wanneer de veroor deelde zich tijdens zijn detentie misdraagt. Waarom hebben we in Neder land deze regeling? U verwacht het misschien niet, maar de VI-rege- ling is er juist om onze samenle ving beter te beschermen. De stap van gevangenschap naar vrijheid is namelijk groot en brengt allerlei risico's met zich. Bedenk bijvoorbeeld dat het erg lastig kan zijn een baan of huis te vinden en dan ontstaat een groter risico op herhaling. Daarom be staan er allerlei mogelijkheden om de vrijlating geleidelijk te laten verlopen. Detentiefasering, zoals dat heet. Door de Vl-regeling ver- Door de Vl-regeling verloopt vrijlating in fasen en is er controle op hoe iemand zich in vrijheid gedraagt loopt de vrijlating nog meer in fa sen en is er controle op hoe ie mand zich in vrijheid gedraagt. Door voorwaarden te stellen en de mogelijkheid om de veroordeelde weer op te sluiten als hij zich niet aan die voorwaarden houdt, kan invloed worden uitgeoefend op zijn gedrag. Bovendien biedt de regeling de veroordeelde ook ver trouwen in de toekomst (wat ove rigens naadloos aansluit bij het motto van het nieuwe regeerak koord). Dat vertrouwen is erg van be lang als we veroordeelden echt een nieuwe kans willen geven. En wordt die kans niet benut, dan is er tijdens de proeftijd gelukkig nog een wettelijke mogelijkheid iemand opnieuw vast te zetten. Het terugdringen of afschaffen van de Vl-regeling is onverstandig, want het zet de veiligheid van onze samenleving op het spel. Wat bijvoorbeeld wel veranderd zou kunnen worden, is de manier waarop media vonnissen commu niceren. Zo kan een krant die ver slag doet van de vervroegd vrijge laten moordenaar meer duidelijk heid geven over de opgelegde straf. Ten aanzien van de gevangenis straf van twaalf jaar, zou bijvoor beeld kunnen worden aangegeven dat het eigenlijk gaat om een ge vangenisstraf van ten minste acht jaar, met daarnaast een proeftijd van vier jaar waarin bekeken kan worden of en hoe de veroordeelde kan re-integreren in de maat schappij. Zo wordt alvast een hoop verwarring weggenomen. donderdag 2 november 2017 Vervroegde vrij lating is absoluut geen vrijbriefje A Willem Holleeder, Nederlands bekendste crimineel van dit moment, moest terug de cel in omdat hij zich niet hield aan de voorwaarden van zijn Vl-regeling. FOTO ANP/ROBIN VAN LONKHUIJSEN Richard Milic GASTOPINIE Richard Milic is actief betrokken bij de Stichting Mens en Strafrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 42