Psssst... 3 Organisatie verwacht geen demonstraties bij landelijke intocht Sinterklaas Aan plechtige beloftes ontbrak het Rutte gisteren in het debat over zijn derde regeringsverklaring niet. Het regeerakkoord is 'geen eindpunt maar een beginpunt', bezwoer hij. Sterker nog, 'dedeurvandeT rêves- zaal', waar de ministerraad weke lijks bijeenkomt, 'staat op een ruime kier'. Op de grootste oppositiepartij, de PVV, hoeft Rutte III in ieder geval niet te rekenen. Volgens leider Geert Wilders komt dit kabinet on der leiding van 'zonnekoning Rutte' van een 'andere planeet'. „Het allerbeste zou zijn als dit kabi net opstapt en het regeerakkoord door de shredder gaat." Andere grotere partijen zijn het nieuwe kabinet welwillender ge zind. Echter, een eventuele bezui niging van too miljoen euro op de wijkverpleging steekt de oppositie, het linkse trio Jesse Klaver, Emile Roemer en Lodewijk Asscher voorop, als een graat in de keel. WD-fractieleider Klaas Dijkhoff toonde begrip. „Ik ben er niet op uit om wijkverpleegkundigen af te knijpen", stelde hij. CDA-leider Sybrand Buma was tegenover As scher al even invoelend. „Ik heb u goed gehoord over de wijkverple ging. U heeft daar een punt." Het beste is als dit kabinet opstapt, het regeerakkoord door de schredder gaat Een harde toezegging bleef echter uit, waarna Asscher tot complete verrassing van de coalitiepartijen een voorstel namens de voltallige oppositie minus de SGP indiende om de bezuiniging meteen defini tief te schrappen. Normaal gespro ken worden dergelijke moties pas ingediend als de premier vandaag is uitgesproken. Waarschijnlijk is dat vanavond pas. Asscher dwingt Rutte er nu toe al overdag 'ja' of 'nee' te zeggen en zet dus het debat van meet af aan op scherp. Over een ander omstreden punt uit het regeerakkoord toont de coa litie zich onwrikbaar. VVD en CDA verdedigden - met enige moeite - de voorgenomen afschaffing van de dividendbelasting. Die maatregel kost de schatkist 1,4 miljard euro, maar volgens het Centraal Planbu reau is er geen bewijs dat Neder land ook aantrekkelijker wordt als vestigingsland voor multinationals, zoals de coalitiepartijen hopen. Buma erkende dat het om een 'inschatting' gaat, die is ingegeven door werkgeversorganisatie VNO- NCW. „Het is een keuze die wij maken", aldus Buma. Volgens Asscher is de coalitie in een onbe wezen verhaal 'getuind'. De CDA-leider liet ook doorsche meren dat minister Wouter Kool mees van Sociale Zaken niet al te veel speelruimte heeft om een soci aal akkoord met vakbonden en werkgeversorganisaties te sluiten. „We hebben niet zomaar iets opge schreven. We sturen in een rich ting", aldus Buma. P8-9 Demonstraties voor of tegen Zwarte Piet lijken achterwege te blijven. De Nederlandse Volks-Unie (Pro-piet) komt niet, en ook actiegroep Kick Out Zwarte Piet heeft geen protest aangekondigd. De landelijke intocht van Sinterklaas is de laatste jaren het toneel voor voor- en tegenstanders van Zwarte Piet. Vo rig jaar, toen de intocht in Maassluis was, demonstreerde de nationalisti sche Nederlandse Volks-Unie (NVU) in een speciaal demonstratievak langs de route van de intocht. Enkele bussen met activisten van Kick Out Zwarte Piet waren op weg naar Maassluis, maar de demonstranten stapten in Rotterdam uit voor een protest. De po litie arresteerde daar 200 activisten. In 2014, in Gouda, kwam het tot 90 arres taties, onder meer op de Markt, waar veel ouders en kinderen stonden. Bij de gemeente Dongeradeel, waar Dokkum onder valt, waren er gisteren nog geen demonstraties aangevraagd voor zaterdag 18 november, de dag waarop de sint in het Friese stadje aan komt. Als er nog aanvragen komen, zal de gemeente die 'zeker' honoreren. Verwacht de gemeente een kinder feest zonder demonstraties? „Vol ver wachting klopt ons hart", reageert een woordvoerder. De NVU komt in ieder geval niet, zegt woordvoerder Constant Kusters. „Wij zien er dit jaar vanaf. De discus sie is wat aan het verflauwen, iedereen blijft bij zijn eigen standpunten. En Dokkum is voor veel mensen ook ge woon twee uur rijden." Kick Out Zwarte Piet wil nog niet definitief zeggen of ze wel of niet ko men. Maar de activisten zijn voorals nog minder actief dan vorige jaren in deze periode en laten doorschemeren even geen bombarie te willen. Dat wil niet zeggen dat ze ook daad werkelijk niet zullen demonstreren, stelt burgemeester Edo Haan van Maassluis. „Vorig jaar zei den ze twee dagen voor de in tocht ook dat ze niet zouden komen, maar opeens kwamen ze toch en ble ken ze ook een paar bussen geregeld te hebben. Toen hebben ze een spelletje gespeeld." De actiegroep demon streerde ook nog bij het grote Club van Sinterklaasfeest in Ahoy. Vechtpartij In Nijmegen kwam het vorige week nog tot een vechtpartij bij een infor matieavond over 'Zwarte Piet en ra cisme'. Die avond werd georganiseerd door de lokale links-activistische groep Doorbraak, een van de sprekers was de bekende Amsterdamse anti- pietactivist Jerry Afriyie. Vijf leden van de rechtse actiegroep Nijmegen Rechtsaf demonstreerden voor het café 'tegen de politieke cor rectheid van de media en de politiek'. Die vijf werden met meel en waterbal lonnen bekogeld. Uiteindelijk liep het uit op een handgemeen en moest de politie tussenbeide komen. Op 13 november begint het Sinter klaasjournaal van de NTR weer. Daarin zullen dit jaar geen ge kleurde pieten meer zitten. „Dat vonden we achteraf gezien niet zo geslaagd, het paste te weinig bin nen de traditie en zag er niet leuk uit", zei mediadirecteur Willemijn Fran- cissen van de omroep daar vorige maand over. „We proberen de discus sie een plek te geven en dat gaat soms met vallen en opstaan." De NTR mikt voor dit jaar op een 'soort 50 tinten grijs, maar dan anders'. De landelijke intocht speelt ieder jaar een grote rol in dat journaal. Er worden 25.000 mensen in Dok kum verwacht. Vorig jaar in Maassluis werden delen van de stad met hekken afgesloten, ouders en kinderen kon den alleen door toegangspoorten naar binnen. Op die manier wilde de poli tie voorkomen dat er activisten in de menigte zouden gaan demonstreren. Ook werden tassen gecontroleerd vanwege het huidige niveau van de terreurdreiging. Een woordvoerder van de gemeente Dongeradeel wil niets zeggen over de veiligheidsmaat regelen die er tijdens de intocht in Dokkum worden genomen. donderdag 2 november 2017 GO Oppositie zet debat al direct op scherp Bijna de voltallige oppositie dwingt het nieuwe kabinet ertoe de wijkverpleging te vrijwaren van een bezuiniging. PvdA-leider Lodewijk Asscher nam gister avond het voortouw de uitgesto ken hand van de coalitie te tes ten, nadat premier Rutte had ge zegd dat hij wil samenwerken met alle partijen in de Kamer. Laurens Kok Hanneke Keultjes Den Haag -Geert Wilders, PVV Pssst. Zijn Lodewijk Asscher en Jesse Klaver nu ook al bang voor liplezers? In een onderonsje tijdens het eerste debat over het kabinet Rutte III gaat ineens de hand voor de mond. Een trucje dat topvoetballers niet vreemd is, vooral in Spanje waar de dagbladen liplezers inhuren om van alle gesprekjes op het veld te kunnen meegenieten. Maar nu dus ook in het Nederlands parlement, fotos anp/ap 'Vol verwachting klopt het hart van Dokkuin^ Cyril Rosman Dokkum In 2014 kwam het tot 90 arresta ties bij de intocht in Gouda.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3