Middelburg rekent op kabelbelasting Vlamingen herdenken Slag om Schelde 'Straks waai je niet meer uit het zadel' 7 Jessica en Chantal Nijpjes hopen binnenkort toestemming te krijgen om hun dressuurbedrijf in Sint Laurens te mogen uitbreiden. Ze willen hun bedrijf naar een hoger plan tillen. r.l% De tweelingzussen Jes sica en Chantal Nijp jes hopen dat ze over ruim een jaar in een grote overdekte hal hun klanten kunnen verwelko men. „Dan hoeft die mevrouw uit Zwitserland niet bang te zijn dat ze nat regent als ze in Sint Laurens een paard komt uitproberen. Of dat ze uit het zadel waait", licht Jessica de nieuwbouwplannen toe. De plannen bestaan uit een grote hal van tachtig bij veertig meter met daarin een dressuurbak van zestig bij twintig meter en 25 boxen voor evenzoveel paarden, lesloka len, een kantine, een publieks ruimte en sanitair. Dit alles geves tigd achter het ouderlijk huis aan de Noordweg. Haar zus wijst er wel op dat de gemeenteraad nog akkoord moet gaan. De tweeling is in ge sprek met de gemeente Middelburg en hoopt alle medewerking te krij gen in dit proces. Ook de buurt ziet de plannen wel zitten, zo bleek enige maanden terug tijdens een drukbezochte bijeenkomst van de dorpsraad. Chantal: „Met al die steun zijn we heel erg blij." Jessica (I) en Chantal (r) Nijpjes met Georgo op hun dressuurbedrijf in Sint Laurens waar straks een grote hal komt te staan, foto lex de meester De twee zussen (32) houden zich nu al jaren bezig met het op hoog niveau trainen en africhten van dressuurpaarden, het geven van clinics en het handelen in paarden. Jessica: „In binnen- en buitenland. Onze paarden lopen onder meer in Japan, de Verenigde Staten en Rusland." Maar ze krij gen ook vanuit het binnen- en buitenland verzoeken om paarden op een hoger niveau te brengen. Dat is lang niet altijd makkelijk omdat het paard en de ruiter een eenheid moeten vormen. Chantal: „Maar wij kunnen een paard zo af richten dat het dier goed te berij den is door de eigenaar of een an dere ruiter." Toppers De zussen en hun vader proberen al dik tien jaar toestemming te krijgen voor uitbreiding. Dat lukte tot nu toe niet, omdat de gemeente plan nen had voor woningbouw in de buurt van het paardenbedrijf. Nu deze plannen opnieuw zijn beke ken door de gemeente blijkt er toch meer mogelijk dan tien jaar gele den. De tweeling is ervan overtuigd Je moet veel doorzettingsvermogen hebben om je in dit wereldje staande te houden dat het nu gaat lukken. Dan moeten hun klanten nog maar één winter buiten les krijgen. Chantal: „Feitelijk kan dat niet. Het gaat om toppers, om mensen en dieren die op het hoogste niveau moeten presteren. Je laat topturners toch ook niet 's winters in de kou buiten trainen." Maar ze zeggen ook dat zowel zij als hun klanten doorzetters zijn. Jessica: „Onze klanten hebben ver trouwen in ons. Die zijn ons al die jaren trouw gebleven ondanks dat ze in de buitenlucht moesten trai nen. En wij geven ook niet op. Je moet namelijk veel doorzettings vermogen hebben om je in deze wereld staande te houden tussen al die grote namen." Zeeuwse gemeente die deze belas ting invoerde, waarna de andere ge meenten volgden. Enduris stapte direct naar de rechtbank en kreeg in eerste instantie ongelijk. In hoger beroep besliste het gerechtshof dat Hulst de heffing onterecht oplegde. Middelburg en andere Zeeuwse gemeenten wachten met spanning af of de Hoge Raad het eens is met het gerechtshof. Als Enduris gelijk krijgt, is de kabelbelasting nog niet van de baan. Want dan zijn er, aldus beleidsambtenaar Niek Meijer, nog tien andere bedrijven die aangesla gen worden omdat ze kabels in de Middelburgse grond hebben liggen. „Zij hebben andere contracten dan Enduris en kunnen dus niet profi teren van een uitspraak van de Hoge Raad." Zo'n 75 paracommando's uit heel Vlaanderen bezochten gis teren diverse herdenkingen van de Slag om de Schelde in West- kapelle en Domburg. Op 1 november 1944 landden hun voorgangers - vergezeld door geallieerden uit tal van an dere landen - op de stranden van Westkapelle en Domburg. Het 'vredige stadje Domburg' werd destijds 'opgezogen door oorlogsgeweld', memoreerde voorzitter Freddy Wauters van het Antwerpse regiment para commando's bij de monumen ten voor gevallen Belgische, Britse en Noorse soldaten aan de Boulevard van Schagen in Dom burg. De gemeente Middelburg rekent erop dat zij tot en met 2021 jaarlijks minimaal 275.000 euro ontvangt via de kabelbelasting. Dat kan ruim het drievoudige worden als de rechter tot aan de Hoge Raad beslist dat het terecht is dat gemeenten deze belasting heffen. In dat geval moet ook netbeheerder Enduris be talen en ontvangt Middelburg de komende jaren telkens 967.000 euro. Het is nog lang niet zeker of En duris moet betalen. Recent besliste het gerechtshof dat de leverancier onterecht door de gemeente Hulst verplicht wordt om kabelbelasting te betalen. Hulst was de eerste donderdag 2 november 2017 WA Dressuurstal naar een hoger plan Emile Calon Sint Laurens V? - Jessica Nijpjes René Hoonhorst Domburg Emile Calon Middelburg Oud-parachutisten betuigen eer aan gevallenen uit hun eigen diensttijd, foto lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35