Minicruise naar York of Leeds rara psoh Jacob van Berkel, nieuwe lector Delta Power aan de HZ 5 Een zonnepark of een kluitje windmolens naast je dorp. Zeeland, wen alvast maar aan het idee, want het is broodnodig in de strijd tegen de opwarming van de aarde, zegt Jacob van Berkel, de nieuwe lector Delta Power aan de HZ University of Applied Sciences die vandaag wordt geïnstalleerd. PC De overstap naar duur zame energie in Zee land moet snel en groot, willen we de uitstoot van het broeikasgas C02 voldoende beteu gelen en zo de klimaatafspraken van Parijs halen. Het kan alleen met grootschalige zonneweiden en flinke windmolenparken, vlak voor de kust en op land. Reken op minimaal 200 vierkante kilometer zonnepanelen of 300 vierkante ki lometer windmolens, verspreid over verschillende energieparken. Na de strijd tegen het water wacht Zeeland een nieuwe enorme opgave. Hoe gaan we alle huishoudens en de industrie voorzien van groene stroom? Vol gens Jacob van Berkel, de nieuwe lector Delta Power aan de HZ, zal dat vooral met zonne- en wind molenparken moeten gebeuren. Van Berkel heeft het rendement - kosten en opbrengst - van alle duurzame energiebron nen berekend. „Het rendement van zonnepanelen is per vierkante meter het hoogst. Daarna volgt wind. Andere energiebronnen zo als waterkracht, en dan praat je in Zeeland met name over getijden- centrales, leveren gelet op de kos ten onvoldoende op. Het zal dus vooral met zon en wind moeten gebeuren, omdat al bewezen is dat die in prijs kunnen concurreren met klassieke energiecentrales." ftft De omslag naar groene energie vraagt een andere manier van denken „De omslag naar groene energie vraagt een andere manier van denken. Je kunt zeggen 'dit is fors', maar op dit moment wordt nog maar 6 procent van de Neder landse energiebehoefte duurzaam opgewekt. In 2020 moet dat 14 procent zijn en in 202316 procent. Na dat jaar moet er jaarlijks 1 Gi- gawatt aan wind op zee bijkomen. We lopen momenteel achter op de klimaatdoelstellingen. We hebben geen andere keus dan het groot aan te pakken. Overigens merk ik dat steeds meer boeren juist wel land beschikbaar willen stellen voor zonneparken en windmolens." „Natuurlijk is zo'n dialoog nodig, maar ik mis het gevoel dat be stuurders dit een dringende kwestie vinden. Ze staan er ambi valent in. Ze stemmen in met het klimaatakkoord van Parijs, maar willen liever geen zonneweiden en windmolens naast de deur. De vraag is: wat ga je dan wel doen?" Wat zijn de voor- en nadelen van Zeeland bij deze energie omwenteling? „De provincie telt weinig mensen en veel grond en water. Je hebt 1369 vierkante kilometer tot je be schikking. Daar kun je wel een aantal duurzame energieparken van 20 hectare per stuk in kwijt. Zeeland kent als nadeel dat ruim 70 procent van de energievraag van de industrie komt. De provin cie doet al best veel op het gebied van groene energie, maar dat is weinig zichtbaar doordat de indu strie nog steeds op fossiele ener gie draait. De kunst is om de che mie om te schakelen op duurzame energie. We zullen dan ook naar technieken moeten zoeken om energie op te slaan. Nu kan dat in batterijen voor maximaal één dag. De uitdaging is om energie langer op te slaan. En zolang er geen goede opslag moge lijk is, kun je groene stroom gebruiken voor de produc tie van duurzame brand stoffen zoals waterstof en ammoniak. Die kun je wel opslaan." „Ja, maar met Bors- sele is het niet klaar. We moe ten veel meer doen. Er is nog voldoende plek op de Noord zee. Niet alleen voor wind- kunt ook denken aan drijvende zonneparken. Zeeland moet het deels op het water zoe ken." „Isoleren, zonnepanelen aanschaffen en warmte pompen installeren. Energiebesparing is ook noodzakelijk." „Als onafhankelijk weten schapper wil ik objectief zeg gen waar het op staat. Dat kan soms een onge makkelijke bood schap zijn." mo lens. Je Nu vanaf FERRIES Besteluwticketsoppzc.nl/minicruise Prachtige historische steden in Noord-Engeland! donderdag 2 november 2017 Jacob van Berkel Akker moet energiecentrale Frank Balkenende -Jacob van Berkel Dat legt toch een enorm beslag op landbouwgrond? Ik hoor de boeren al grommen. Ook zullen Zeeuwen klagen over horizon vervuiling door nieuwe windmo lens. Er bestaat inmiddels een Zeeuwse Energiedialoog waarin provincie, gemeenten, bedrijfs leven en het onderwijs praten over over deze energie-omwen teling. Zijn we op de goede weg? Kunnen we niet meer windparken voor de kust bouwen? We krijgen al het windpark Bors- sele. Wat kunnen huishou dens zelf doen? De komende drie jaar doet u onderzoek naar het Zeeuwse energie vraagstuk. Wat wordt uw rol? JOUW TRIP. JOUW SCHIP. De ideale bestemming voor een break! Wandel in York door de prachtige tuinen of breng een bezoek aan de grootste middeleeuwse kerk van Noord-Europa: York Minster. Het levendige Leeds staat daarnaast bekend als één van de beste shopbestemmingen van Europa. Hier kunt u heerlijk eten drinken en een kijkje nemen op het prachtige culturele erfgoed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33