'Geen structureel geld naar onderwijs in Zeeuws-Vlaanderen' IÉ 4 Greenpeace vraagt om uitgebreid milieuonderzoek kerncentrale Greenpeace en Laka vinden dat het Nederlandse publiek recht heeft op alle informatie over de (milieuvei ligheid van de kerncentrale in Bors sele na een aanpassing van de ver gunning en het nemen van aanvul lende veiligheidsmaatregelen. Na de aardbevingsramp met de kern centrale in het Japanse Fukushima besloot Duitsland zo snel mogelijk alle kerncentrales te sluiten. Neder land wil de enige kerncentrale tot minimaal tot 2033 open houden. Naar aanleiding van een zoge noemde stresstest en aanvullend veiligheidsonderzoek kwamen energiebedrijf EPZ en de Autoriteit Nucleaire Veiligheid en Stralings- bescherming(ANVES) met 'elf ver- beterpunten'. En die zijn intussen uitgevoerd en in de nieuwe vergun ning opgenomen, zo meldden de raadslieden van ANVES en EPZ. Met de stresstest onderzocht EPZ de weerstand van de kerncentrale tegen rampen van buiten, bijvoor beeld een dijkdoorbraak, of cras hend vliegtuig. Greenpeace en Laka vinden dat het publiek veel te weinig informa tie heeft over de eventuele nadelige gevolgen van de maatregelen en an dere vergunningsregels. „En die publieke voorlichting kan het best met een Milieueffectrapportage", aldus de raadsvrouw van Green peace. De publieke voorlichting kan het best met een Milieueffectrapportage ANVES en EPZ vinden de nieuwe zogenoemde revisiever gunning, die twee verouderde ver gunningen vervangt, geen reden om ook nog eens een kostbaar en tijdrovend MER-onderzoek te doen. Greenpeace en Laka trokken gisteren tijdens de rechtszaak in Den Haag een vergelijking met de handelwijze van andere Europese landen met het vergunnen van kerncentrales en waar wel uitge breid milieuonderzoek wordt ge ëist. Twijfels De milieuorganisaties hebben grote twijfels of de centrale in Borssele wel veilig genoeg is om nog eens 16 jaar open te houden. Na de bouw kreeg de kerncentrale in 1973 welis waar een vergunning voor onbe paalde tijd. Maar de levensduur van het gebouw, de koepel en installa ties werd op ten minste 40 jaar ge schat. In 2013 besloot het kabinet om de centrale pas in 2033 te slui ten. „Die 40 jaar bleek een erg con servatieve schatting", zei de raads man van EPZ, „na onderzoek bleek dat de kwaliteit van de centrale veel beter is dan gedacht en kunnen we nu uitgaan van een minimale le vensduur op 60 jaar." De Raad van State zette daar tij dens de zitting toch de kantteke ning bij dat voor het publiek een beetje vreemd overkomt dat een centrale die 40 jaar open zou blij ven opeens zonder uitgebreid MER-onderzoek 20 jaar langer open kan blijven. De raadsvrouw van ANVES zei min of meer dat het publiek maar vertrouwen in de overheid moet stellen. Die leest al die ingewikkelde technische rap porten door en zal pas een MER ei sen als dat echt nodig is, aldus de ANVES-raadsvrouw. De Raad van State doet binnen enkele weken uitspraak. De Taskforce Toekomst Voortge zet Onderwijs Zeeuws-Vlaande ren presenteerde begin deze week een plan dat met name het Zwin College in Oostburg en - op wat langere termijn - het Reynaert- college in Hulst moet redden en zo 'goed en nabij' onderwijs in de regio moet garanderen. Uitvoe ring ervan kost eenmalig zeker 10 miljoen euro aan gemeenschaps geld, en daarna minstens 3 mil joen euro per jaar. Volgens de Taskforce moeten Rijk, provincie en gemeenten dat geld ophoesten. Tijdens de presentatie van het plan gaf Taskforce-voorzitter René Smit aan dat 'dat geld er ze ker komt, omdat de overheden zich eraan gecommitteerd heb ben'. Gedeputeerde Harry van der Maas zegt zich verbaasd te hebben over die uitspraak. „Voorlopig hebben wij ons helemaal nergens aan gecommitteerd. We weten immers nog niet wat er precies nodig is en waarvoor, en wat de andere partijen willen en kunnen bijdragen. Dan kun je maar moei lijk al akkoord gaan." Van de betrokken overheden wordt gevraagd om voor 1 januari tot overeenstemming te komen over de verdeling van de kosten. Het provinciebestuur trekt alvast een duidelijke lijn. Aan onder- Wij steken geen geld in onderwijsprogramma's of salarissen wijskundige zaken wordt niet structureel meebetaald, bena drukt Van der Maas. „Wij steken geen geld in onderwijsprogram ma's of salarissen. Want dat is een taak van het Rijk." De onderwijs wethouders van de drie Zeeuws- Vlaamse gemeenten wezen er eerder deze week ook al op dat ze slechts beperkt kunnen bijdragen. Ook zij wijzen vooral naar het Rijk. De ministeries van Onder wijs en van Binnenlandse Zaken hebben op hun beurt flinke bij dragen beloofd, maar nog geen uitsluitsel gegeven over precieze bedragen. Van der Maas zegt wel na te wil len denken over een bijdrage in de eenmalige kosten - er is 10 miljoen euro nodig - en over een eventuele permanente bijdrage op het ge bied van 'leefbaarheid en mobili teit'. „En dan kun je denken aan bijvoorbeeld bekostiging van leer lingenvervoer, mocht dat nodig blijken." Van der Maas gaat op korte ter mijn met Den Haag in gesprek. donderdag 2 november 2017 PC Onderzoek Borssele geëist Milieuorganisaties Greenpeace en Laka eisten gisteren bij de Raad van State uitgebreid MER(milieueffect)-onderzoek naar de milieugevolgen van de nieuwe vergunning voor de kerncentrale in Borssele. Jan van Ommen Den Haag -Raadsvrouw Greenpeace BURGH-HAAMSTEDE Jef van Gooi, landelijk motor achter de georganiseerde lees- en litera tuurbevordering, is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. De inwoner van Burgh-Haamstede kreeg de koninklijke onderscheiding gisteren uit handen van burge meester Gerard Rabelink van Schouwen-Duiveland. De uit reiking vond plaats bij de af trap van Nederland Leest in de bibliotheek van Amersfoort. Van Gooi heeft, in de veertig jaar die hij werkte in de biblio theekwereld, zijn stempel ge drukt op de leesvaardigheid in Nederland. In 1984 introdu ceerde hij een blauwdruk voor het leesbevorderingsbeleid en bundelden uitgeverijen, boek handels en bibliotheken hun krachten. De Stichting Lezen werd opgericht om de toene mende ontlezing een halt toe te roepen. Dankzij de door Van Gooi opgezette website Litera- tuurplein.nl (met zo'n 3.000 teksten van eigen hand) kwam er vernieuwing van de informa tievoorziening rond de cultu rele canon in de literaire we reld. Het Literatuurplein heeft jaarlijks miljoenen bezoekers. Van Gooi is al 31 jaar lang een belangrijke schakel in het be stuur van de Libris Literatuur prijs. Ook stond hij aan de basis van het huidige Nationale Voorleesontbijt. FOTO SASKIA BERNEDIS VAN BERLEKOM De provincie wil best nadenken over een eenmalige bijdrage om het voortgezet onderwijs in Zeeuws-Vlaanderen op de rails te houden en over de bekosti ging van leerlingenvervoer, maar steekt in geen geval structureel geld in het onder wijs zelf. Dat schrijft het dage lijks provinciebestuur aan Pro vinciale Staten. Martijn de Koning Middelburg -Harry van der Maas, gedeputeerde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32