Spoorbaas beetje dom Tien jaar Marea krijgt een bijzonder karakter Telefoon 'Meld je bij de imam als jongeren radicaliseren' 2 In grote delen van Zeeland kan de ziekenauto niet op tijd komen, meldt onderzoek. „Dit is onrust stoken", zegt ZorgSaam. AMBULANCEZORG AANRIJTIJD Commentaar Een beetje dom van Pier Eringa. Deze baas van ProRail vindt dat machinisten als het even kan op volle snelheid moeten doorrijden als iemand langs het spoor loopt. Een hond in de buurt zou al voldoende indicatie zijn dat de spoorloper er bekend is en niet onder de trein zal raken. Eringa laat zich te veel leiden door het belang van een sluitende dienstregeling. De spoorbaas is blijk baar niet goed op de hoogte van de praktijk. Want de machinist van een voortrazende trein moet vaak in een fractie van een seconde beslissen of hij remt of niet. Dan is er geen ruimte voor een selectie van mogelijk gevaarlijke of minder gevaarlijke spoorlopers. Eringa lijkt niet erg gevoelig voor de emoties van alle machinisten die al eens iemand onder de trein hebben gehad, of die daarvoor vrezen. Die treinbestuurders zijn terecht liever te voorzichtig dan te ge haast. Overigens heeft Eringa wel een punt. Het belang van het open baar vervoer is zeer groot. Met de groei van de files zal het alleen maar toenemen. Dat een enkele verdwaalde wandelaar het trein verkeer in een groot deel van Nederland kan ontregelen, is onaccep tabel. Ook spoorwegovergangen zijn eigenlijk niet meer van deze tijd. Maar de inhaalslag moet niet komen van machinisten die wor den gedrild om door te denderen. Als we de spoorwegen echt zo belangrijk vinden, moeten overal hekken komen en camera's die het mogelijk maken om snel in te grijpen als iemand zich toch bij het spoor ophoudt. De trajecten voor de Betuwelijn en de HSL zijn al beter beschermd. Die kant moet het overal op. De Nederlandse snelwegen hebben praktisch geen gelijkvloerse kruisingen meer. Als we de trein echt omarmen, moet de spoorwegovergang ook ver dwijnen. Machinisten drillen om door te denderen als er iemand bij het spoor loopt, is verkeerd Net als een aantal andere uitvaart ondernemers houdt Marianne van de Graaf van Marea Uitvaart in Zoutelande jaarlijks al een herden kingsdag voor nabestaanden. Vaak rond Allerzielen (vandaag 2 novem ber). Omdat Marea haar tiende ver jaardag vierde dit jaar, wilde Van de Graaf de nabestaanden eens extra bedanken dat ze haar bedrijf hun vertrouwen gaven. Van de Graaf haalt de voorstelling 'Taart met tranen' zondag 5 novem ber naar Walcheren. Die voorstel ling - landelijk al bekend, maar 'voor het eerst in Zeeland' - is spe ciaal bedoeld voor 'nabestaanden die, ook na langere tijd, behoefte hebben om samen met anderen die 'Taart met tranen' is een landelijk bekende voorstelling voor nabestaanden eenzelfde ervaring hebben, even de rust te nemen om stil te staan bij het verlies, met een glimlach en een traan', werven de spelers zelf. De voorstelling vindt plaats in Westkapelle Herrijst, waarna een extra verrassing volgt. Van de Graaf wil nog niet kwijt wat de nabe staanden te zien en te horen krij gen, maar laat alvast weten dat het om een muzikale verrassing gaat. ALMANAK Smartphones zijn handige din gen. Kantoor in je binnenzak, overal bereikbaar. Toch kun je overdrijven. Die Goese onder neemster wijkt geen seconde van haar mobieltje. Mag zelfs mee naar naar het kleinste ka mertje. Dan zul je net zien dat er in het hogedrukgebied een bei- signaal klinkt. Natuurlijk dien je tijdens het toiletteren niet op te nemen, maar business is busi ness. De druk is echter hoog. Zo hoog dat tijdens het gesprek een warme straal op het toiletglazuur klatert. Waarop de beller vraagt: „Stoor ik u? Misschien bent u net aan het afwassen." Plattegrond wijk Claverveld te zien Wijktafel met Johan Aalberts Hoondertwint werk Souburg II ARNEMUIDEN Piet Feij historicus Inwoners van onder meer een groot deel van Noord-Beveland, het on derste deel van de Zak van Zuid-Be veland en het gebied tussen IJzen- dijke en Hoek moeten zich zorgen maken. Zelfs als het rustig op de weg is, kan de ambulance er niet binnen de vereiste 15 minuten zijn. Dat valt op te maken uit onder zoek dat de Geodienst van de Rijks universiteit Groningen samen met RTL Nieuws heeft uitgevoerd. Zij concluderen dat het landelijk gaat om 385.000 mensen die wonen in een gebied waar een ambulance te laat bij huis is. In Zeeland kleuren grote gebie den rood. Witte Kruis, verantwoor delijk voor de ambulancezorg in de provincie, en ZorgSaam (onderaan nemer in Zeeuws-Vlaanderen) zijn daar verbaasd over. Zij wijzen erop dat de ambulances voortdurend rondrijden en zo efficiënt mogelijk worden verspreid. In principe moet het overgrote deel van Zeeland bin- Probleemgebieden nen een kwartier te bereiken zijn. „Dit is een beetje onrust stoken", zegt woordvoerder René Maas van ZorgSaam over het onderzoek. In Zeeland zijn 26 ambulances, verspreid over 11 standplaatsen. Uit nieuwe cijfers van Ambulancezorg Nederland blijkt dat in 2016 in 92,3 procent van de spoedritten op tijd waren. De provincie valt niet uit de toon bij de rest van het land, waar het gemiddelde 93,3 procent was. Vorig jaar zat er bij spoedritten in Vorig jaar was 92,3 procentvan de ambulances op tijd ter plaatse de provincie gemiddeld 9 minuten en 22 seconden tussen de mel ding en het moment van arriveren. Dat is vier seconden sneller dan landelijk. In 2012 duurde het nog ge middeld 10 minuten en 3 seconden. Ook moet radicalisering op scholen bespreekbaar worden. Daarvoor kunnen bijvoorbeeld getrainde do centen worden ingezet. Dat zijn enkele bevindingen van een eerste bijeenkomst gisteren van gemeente- en moskeebesturen uit Bergen op Zoom, Roosendaal, Etten-Leur, Zundert, Breda, Til burg, Goes, Middelburg en Vlissin gen. De aanwezigen werden door gastsprekers bijgepraat over ont wikkelingen op het terrein van ra dicalisering: Wat is het, hoe ont staat het en hoe bestrijd je het? Risico's van radicaliseren be spreekbaar maken, gebeurt op dit moment niet of nauwelijks. De Ma rokkaanse gemeenschap in Zee land en West-Brabant telt zo'n 25.000 mensen. De tien moskeeën hebben 5000 leden. 15.000 mensen bezoeken wekelijks de moskee. donderdag 2 november 2017 ii Marea Uitvaart in Zoutelande viert dit jaar het tienjarig be staan. Het bedrijf gedenkt dat zondag met een bijzondere bij eenkomst in Westkapelle Her rijst. René Hoonhorst Zoutelande Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN De plattegronden van de nieuwe wijk Claverveld en de woningen die er komen zijn morgen, vrij dag, te zien bij een in loopbijeenkomst in het stadhuis van Vlissingen, van 15.30 tot 17.30 uur en van 18.30 tot 20.30 uur. De gemeente geeft 17 vrije kavels uit in de wijk tussen West-Souburg en Vrijburg. AM Zeeland en Zeeland Wonen bouwen er 55 huizen. De wijk wordt 150 huizen groot. NIEUW- EN ST JOOSLAND Bestuursleden van de dorpsvereniging, dorps manager Rianne van Iwaarden (foto) en (dorps)wethouder Johan Aalberts houden donder dag 16 november vanaf 20.00 een wijktafel in het dorpshuis. Ook blikt een woordvoerder terug op de voetjesactie (inbraak preventie van gemeente en politie) en worden de (on)mogelijkheden van een vuurwerkvrije zone besproken. VLISSINGEN Aannemer J. Hoondert uit 's-Heerenhoek is het grondwerk gegund voor de aanleg van bedrijven terrein Souburg II, naast de A58 in Vlissingen. Het graafwerk kost 939.000 euro. Het bedrijfsterrein wordt verder uitgelegd naar de Poortersweg en de Veerhavenweg, waar nu de aanleg bezig is voor de rotonde. De Marie Curieweg geeft daar straks aansluiting op. Piet Feij (81) uit Arne- muiden is in de krant van 1 november onte recht betiteld als ama teurhistoricus. De schrijver van het boek 'Van Crucq tot Lants- heer' over de burge meesters van Arnemui- den gedurende de ne gentiende eeuw is aan de Vrije Universtiteit in Amsterdam afgestu deerd als historicus. Komt mijn Rolf Bosboom Goes Ineen flink deel van Zeeland wordt volgens het onderzoek van de RUG de maximale aanrijtijd van een kwartier niet gehaald Ambulancepost Gebieden waar de ambulance niet binnen een kwartier kan komen Bron: :ijksuniversiteit Groningen/ RTL Nieuws Tien Zeeuwse en West-Bra bantse gemeenten en tien Ma rokkaanse moskeeën gaan samen aan de slag om radicali sering onder islamitische jonge ren tegen te gaan. Als ouders radicale ideeën bij hun kinderen signaleren, zou de imam van de moskee daar een bemiddelende rol in kunnen spelen. Florence Imandt Bergen op Zoom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 30