Frasen Vitesse is de Messias niet 24 Abubakari Yakubu 1981-2017 ARNHEM Vitesse hoopt vanavond (21.05 uur) de eerste zege in de groepsfase te boeken, als het Belgi sche Zulte Waregem op bezoek komt. Al wordt dat nog een hele kluif, voorspelt Henk Fraser, trainer van Vitesse. „De heenwedstrijd in Waregem (1-1, red.) heeft aange toond dat wij niet beter zijn. Zulte Waregem heeft specifieke kwalitei ten. Fysiek vooral. En tactisch ver nuft. Een goede organisatie. Voor grootspraak is in Nederland echt geen plaats." Hoop op Europese overwintering is er nog steeds. „Dan moeten wij winnen van Zulte. Als Lazio dan ook wint, komen we op twee pun ten van OGC Nice. Dan is er een kans om verder te komen in de Eu ropa League." Al stelt Fraser dan meteen een kanttekening. „Of dit allemaal ook realistisch is, is een ander verhaal. Het Nederlandse voetbal is heel ver afgegleden. Ik ben vooral blij dat het besef er nu in alle lagen van het land is. Dat het zelfbeeld wordt bijgesteld. Dat is keihard, maar ook nodig om weer uit de crisis te komen." De knock-outfase zonder Neder landse inbreng is in het seizoen 1998/1999 voor het laatst voorgeko men. Dat gitzwarte scenario dient zich nu weer aan. Vitesse als baken van Nederlandse hoop in Europa gaat er bij Fraser in ieder geval niet in. „Wij willen heel graag", zegt hij. „Ik erken de waarde van een over winning. Die is voor Vitesse én het Nederlandse voetbal enorm. Ik vind alleen niet dat Vitesse afgere kend mag worden op de Neder landse malaise in Europa. Dat wij nu de resultaten moeten neerzet- ten. Daar zijn allereerst onze top clubs verantwoordelijk voor. Vi tesse is niet de Messias. Deze club ligt nu onder een vergrootglas, om dat de top ook niet meedoet." Winst op Zulte, derde worden in de groep, dat past in het beeld van het Nederlandse voetbal in Europa. Fraser: „Al het andere is meer." Jakub Janda gaat politiek in Tweetal eerste bestraften Sotsji Van Kessel baas bij BEAT stuk tropisch hardhout op het veld. „Hij was altijd in de weer met de Brazilianen Maxwell en Wamberto", weet Van der Meyde. „Stond hij weer zo maf te dansen in de kleedkamer. Eén brok ontspanning en vrolijkheid. Echt zo'n jongen waar je niets nega tiefs over kunt bedenken. Nou ja, op de trainingen schopte hij ook flink. Hij was een echte Afrikaanse voet baller zeg maar." Spoorloos Yakubu vertrekt in 2004 naar zijn tweede Nederlandse club, Vitesse. Beklijvend zijn de verhalen die au teur Marcel van Roosmalen over Vi tesse en Yakubu schreef in voetbal tijdschrift Hard Gras. Dat de Ghanees bijvoorbeeld altijd tachtig kilometer per uur reed in zijn auto. In een woonwijk, maar óók op de snelweg. Of het verhaal dat Yakubu er een le vendige horloge- en telefoonhandel op nahield vanuit zijn achterbak. Be kend in Arnhem is ook het verhaal dat Yakubu, woonachtig in Amster dam, de nacht doorbracht in zijn auto op een parkeerplaats bij het trai ningsveld. Een hotelovernachting vond hij zonde van het geld. Aad de Mos was één van zijn trai ners in Arnhem. „Een strijder. We- reldvent, maar óók ondoorgrondelijk. Dan kwam hij twee of drie dagen niet trainen. Was hij spoorloos. Hij wilde ook per se in Amsterdam blij ven wonen, met mensen van de Gha- nese gemeenschap om zich heen. Hij kon nooit uitleggen waarom hij er soms niet was. Ik vermoed dat hij dan anderen aan het helpen was. Ik kon eigenlijk nooit echt boos op hem worden. Dan keek ik in die trouwe kijkers en dacht ik: jij bent een goed mens." Richard Knopper speelde zowel bij Ajax als bij Vitesse samen met Ya kubu. „Een eigenaardige en lieve jon gen, die van elke dag letterlijk een feest maakte. En kiezelhard in het veld ja. Ik weet nog dat hij tijdens een wedstrijd in de Arena na een tackle een open vleeswond op zijn dijbeen had. Hij wilde alleen mooi niet ge wisseld worden, hè." Abubakari Yakubu, oud-speler van Ajax en Vitesse, overleed dinsdag op 35-jarige leeftijd in Ghana. Over het wonderlijke leven van een goedlachse jongen. En toen lag Zlatan Ibrahimovic ineens onderop. Dat was hij niet gewend na een potje stoeien. Bovenop de krachtige Zweed zat een klein, maar beresterk manne tje. Abubakari Yakubu dus. De kleed kamer van Ajax in de Amsterdam Arena werd in die tijd wel vaker als boksring gebruikt, weet Andy van der Meyde. De voormalig buitenspe ler was tijdens zijn Ajax-tijd erg close met de geboren Ghanees, die al een tijd ziek was. Zijn toch nog plotselinge overlijden raakt Van der Meyde zeer, maar de herinneringen zijn zoet. „Die Zlatan ja, schitterend. Die dacht: dat kleine ventje pak ik even. Maar toen lag hij dus ineens on derop. Dat was even de omgekeerde wereld voor Zlatan." Yakubu zoekt als 17-jarige het voetbalgeluk bij Ajax waar hij vijf seizoenen speelt, maar nooit een vaste basisplaats verovert. In het seizoen 2002/2003 beleeft hij zijn hoogtepunt als Ajax met coach Ro nald Koeman de kwartfinales van de Champions League bereikt. In die wedstrijden tegen latere winnaar AC Milan onderscheidt de Afrikaan zich als bikkelharde en uit blinkende middenvelder. Een donderdag 2 november 2017 Ondoorgrondelijk, maar wel altijd met een lach Thomas Bruns is het middelpunt van vreugde na zijn treffer (1-1), twee weken terug in Waregem. FOTO AFP GO SCHANSSPRINGEN Jakub Janda doet nog mee aan één wereldbekerwedstrijd en dan beëindigt hij zijn loopbaan als topsporter. Dat maakte de Tsjechische schansspringer, die 39 jaar is, gisteren bekend. Janda won in januari 2006 de Vierschansentournee. Hij deelde de zege met de Fin Janne Ahonen, die uit kwam op hetzelfde punten totaal. Nog niet eerder kende de Vierschansen tournee twee winnaars. De eerste wereldbeker wedstrijd van het nieuwe seizoen is over een kleine drie weken in het Poolse Wisla. Twee dagen later gaat Janda aan de slag als politicus. LANGLAUFEN Twee Russi sche langlaufers mogen nooit meer aan de Olympi sche Spelen meedoen omdat ze alsnog zijn be trapt op het gebruik van doping bij de Winterspelen van 2014 in Sotsji. Het be treft Aleksander Legkov, die goud won op de 50 ki lometer vrije stijl, en Evgeni Belov. De twee langlaufers zijn de eerste Russische olympiërs die bijna vier jaar na de Spelen worden be straft door het IOC, dat de dopingmonsters van alle Russische deelnemers op nieuw is gaan testen nadat het mondiale antidopingbu- reau WADA uit eigen on derzoek concludeerde dat er omvangrijke fraude is gepleegd door Rusland. WIELRENNEN Egon van Kessel (foto) wordt ploeg leider bij de wegploeg van BEAT Cycling Club. De voormalig bondscoach was actief bij Cervélo Test- Team, RusVelo, De Rijke- Shanks, Team Tibco en Wiggle High 5. BEAT Cy cling Club, een nieuw busi nessmodel waarin de prof tak wordt ondersteund door clubstructuur, is een project dat vorig jaar is ge start. Van Kessel: „Ik wil als een 'traditionele' ploeglei der de match gaan vinden tussen deze twee werel den. Ik kijk ernaar uit om samen met de leden aan de slag te gaan." Daniël Dwarswaard Abubakari Yakubu met Ajax in de kwartfinales van de CL, april 2003. Yakubu bij Vitesse. FOTO'S ANP/VI IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 24