kerstmarkt 12 s 'Pak ze aan met winstbelasting' amazon E 17 al vanaf PAULTANG Commissie enkel misbruik aan. Afgelopen juni legde eurocommis saris Margrethe Vestager (Mede dinging) een boete van 2,4 miljard euro op wegens het bevoordelen van Google Shopping en het weg duwen van kleine rivalen in de zoekresultaten. Een decennium eerder beboette Neelie Kroes softwarereus Micro soft met honderden miljoenen eu ro's wegens misbruik van zijn do minante positie. Echt opknippen kan wel in de Verenigde Staten. Begin vorige eeuw werd het almachtige Stan dard Oil van John D. Rockefeller opgeknipt in 34 onafhankelijke bedrijven, waar multinationals ExxonMobil en Chevron verre na zaten van zijn. En in de jaren 80 werd AT&T opgesplitst, dat een monopolie op telefonie bezat. Dat resulteerde in talloze 'Baby Bells'. Grootste bedrijven Probleem is dat de invloed van techbedrijven verder gaat dan de klassieke monopolies van Stan dard Oil en AT&T, zegt Gerbran- dy. „De tentakels van Google en Facebook reiken tot media en pri vacy. We hebben het ook over da- tamacht. Ze beheren nieuwsstro- men, en verzamelen meer en meer privacygevoelige gegevens." Toch opknippen dan maar? Het past in de geest van de Europese eenwording. „Mededingingsregels zijn mede dankzij Duitsland in het EU-recht geïntroduceerd. Daar was de gedachte dat grote conglo meraten een gevaar voor de demo cratie vormen. Een bijna filoso fisch argument, dat dateert uit de Weimartijd van de jaren 20." Groot groeien Het is de vraag of dit de beste op lossing is. „Zelfs als je Facebook splitst in vijf kleine 'Baby Faces', zal de beste van die vijf weer groot groeien, misschien wel even groot als het oude Facebook." Dit net werkeffect deed zich ook voor bij de 'Baby Bells': het onthoofde AT&T is weer de grootste mobiele provider van de VS. „Dat is de aard van het kapitalisme. Wellicht werkt streng reguleren beter." In de VS is opknippen nu nog een brug te ver, ook al omdat politici gul gesponsord worden door Silicon Valley. Hun lobby is machtig. Wat bank ING betreft komt Europa vandaag nog in actie. De grootste dreiging komt niet van start-ups, maar van Google, Apple en Amazon, zei ING-ceo Ralph Hamers dinsdag in het FD. „Als die platforms kiezen voor de ban- kenwereld, kunnen ze enorm veel doen. Ze kunnen alles kopen." moesten dinsdag bij de Ameri kaanse Senaat opheldering over hun rol verschaffen. „Critici stellen dat Facebook de nieuwssector ondermijnt, Ameri kanen reduceert tot partijdige klankkasten en onze gedachten kaapt met een product dat tot doel heeft ons verslaafd te houden aan het sociale netwerk", vatte de New York Times de kritiek samen. De vraag klinkt of de grote tech bedrijven opgeknipt dienen te worden. Het Europarlement nam in 2014 al een motie aan om op harder optreden tegen Google - diens zoekmachine heeft een marktaandeel van ruim 90 procent - inclusief de suggestie om het be drijf desnoods op te splitsen. Dat laatste is lastig, zegt Anna Gerbrandy, hoogleraar Mededin gingsrecht aan de Universiteit Utrecht. „Het huidige mededin gingsrecht kent geen regel 'we vin den je te groot en breken je in kleine partjes. Het EU-recht kan wél gedragingen monitoren en bij misbruik hoge boetes uitdelen." Maar er is een andere manier denkbaar, aldus Gerbrandy. „Face book of Google zijn voor de econo mie als water en licht: je zou ze kunnen beschouwen als een pu blieke nutsvoorziening. We kun nen op Europees niveau een wet maken en Google deels uit private handen halen." Voorlopig pakt de Europese ui in in - in"'"1) Microsoft donderdag 2 november 2017 GO Paul Tang, Europarlementariër voor de PvdA, denkt de macht van techbedrijven te kunnen inperken door een Europese winstbelasting voor digitale bedrijven. „Met hun digitale platforms maken ze enorme winsten in landen waar ze fysiek niet of nauwelijks aanwezig zijn. Ze betalen vrijwel geen belasting, spelen landen handig uiteen. Elk land wil ze nu met lage tarieven verleiden. Het is een race to the bottom." Marktwaarde (in miljarden In 2006 Q Exxon Mobil 540 General Electric 463 CD Microsoft 355 Citigroup 331 Bank of America 290 en nu CD Apple 860 Alphabet (Google) 716 CD Microsoft 646 CD Amazon 534 CD Facebook 522 0211171RV BRON: S&P DOW JONES INDICES Proef de kerstsfeer Op de kerstmarkten kunt u helemaal in de kerstsfeer komen. Overal waar u kijkt ziet u prachtig versierde huizen, winkels en kraampjes. U kunt genieten van de heerlijke geur van glühwein, curryworsten lebkuchen. Ga o.a. mee naar: Oberhausen Essen Düsseldorf Keulen Valkenburg Münster Boek nu op oad.nl/lezersreis of f,0547 28 44 88 (ma-za) Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17