80.000 uur O 4 16 PSYCHOLOGELD Dankzij hun slimme algoritmen zijn techreuzen als Facebook het moderne water en licht, waar niemand zonder kan. Tegelijk willen ze steeds meer van ons weten, groeit hun almacht en mijden ze belasting. HIGHTECHREUZEN ALMACHT >".V Frerik Grapperhous, nee Ferdinand Grappenhuizen, of was het nou Freek Graphuis? Na een week zitten de namen van de nieuwe ministers er bij mij nog niet lekker in. Dat duurt altijd even, maar daarna vergeet ik ze ook nooit meer. Zo staat Wim Deetman, die voor mijn gevoel mijn hele jeugd minister van Onderwijs is geweest, voor eeuwig in mijn geheugen gegrift. Als kind vond ik het grappig dat ie nogal dik was en zijn naam eindigde op 'eetman'. Wie de hoogvliegers en wie de brekebe nen zijn, moet nog blijken. De kersverse mi nisters verdienen in elk geval allemaal een compliment voor het accepteren van een baan met hoog afbreukrisico en lange dagen gevuld met saaie vergaderingen. Dat doen ze vast niet alleen voor die auto met chauffeur, verwacht ik. Maar ook omdat ze hopen als minister een zinvolle bijdrage te leveren aan de maatschappij. Of ben ik dan naïef? De Britse filosofen William MacAskill en Benjamin Todd stellen dat ons werk de beste plek is om bij te dragen aan een betere we reld. Vooral omdat we daar zoveel tijd door brengen. Leuk als je in het weekend een paar uur hokken schoon- Het wordt maakt in een dierenasiel. een zooitie Maar als 'e vervol8ens als lobbyist voor de wapen- ïedereen industrie, dan doe je per saldo meer kwaad dan dG nele dag goed. De filosofen heb- ITiaar mot 'aen ^un eigen stichting om zinvol werk te sti- 6Gn beter muieren. Die heet wereld 80.000 hours, volgens hen de tijd die we in ons werk steken. Behoorlijk ruim geschat overigens, je werkt dan 40 uur in de week, 50 weken per jaar over een periode van 40 jaar. 80.000 uur. In hun top 10 van foute baantjes prijken belastingadviseur voor de superrij ken, onderzoeker voor een wapenfabrikant, marketeer in de sigarettenindustrie en me dewerker van een slachthuis. Oké, maar wat dan wel? Maatschappelijk betrokken jonge ren staren zich vaak blind op een baantje bij een non-profïtorganisatie, stelt filosofiepro fessor MacAskill. Maar je kunt volgens hem ook veel bijdragen als ondernemer, weten schapper, politicus of journalist. Volgens mij kun je ook heel zinvol bezig zijn als vertegenwoordiger in bureaustoelen. Al was het maar omdat wetenschappers en politici dat nuttige werk alleen volhouden als ze een goede zitplek hebben. Bovendien, het wordt een zooitje als iedereen de hele dag maar met een betere wereld bezig is. We hebben ook metselaars en bakkers nodig. Niet iedereen kan een Ferdinand Grapper- haus zijn. Of zijn naam goed onthouden. bezig is Gemalto Wolters Kluwer Vopak emaiio I 1 I - e zoeken alles op met Google, mailen met Gmail, vinden onze bestemming met Google maps en rijden straks in de zelfrijdende wagens die het bedrijf al jaren test in Californië. Ons sociale verkeer verloopt via Face book: circa twee miljard mensen onderhouden hier contact met elkaar en komen er aan hun dage lijkse nieuws. Met dochter Whats- app appen we ons suf. Voor foto's is er Instagram. Webshoppen? Bij Amazon is in de VS alles online te koop. Of te zien, want het bedrijf van miljar dair Jeff Bezos bezit een populaire video- en muziekstreamingser- vice. De webwinkelgigant is zo welvarend dat het in juni luxe supermarkt Whole Foods voor 13,7 miljard dollar opkocht. De koersen van Ahold Delhaize en andere su pers gingen keihard onderuit. Topvijf Inmiddels is de dominantie zo groot dat de top vijf van meest waardevolle bedrijven op de planeet uit Silicon Valley komt. Apple staat met ruim 860 miljard dollar bovenaan, gevolgd door Alphabet (Google) met 716 mil jard, Microsoft (646 miljard), Amazon (534 miljard) en Facebook (522 miljard). Ruim tien jaar gele den was Microsoft nog het enige techbedrijf in de top vijf. Nóg een statistiek: Apple zit op een berg cashgeld (261 miljard dol lar) die groter is dan de nationale inkomens van Finland, Portugal, Nieuw-Zeeland en nog circa hon derd landen. Microsoft heeft ruim 130 miljard dollar op de bank, Google 86,3 miljard. Met het geld kunnen ze elke potentiële concur rent opkopen en dat doen ze ook. Uiteraard brengen de techbe- drijven hun diensten als zegen. Amazon verlaagde na de acquisitie van Whole Foods prompt alle prij zen - avocado's, bananen, zalm - soms met 43 procent. Zie je wel, Facebook kaapt onze gedachten om ons verslaafd te houden aan het netwerk Amerikanen zijn beter uit! Volgens Facebook-oprichter en - topman Mark Zuckerberg brengt het sociale medium 'de wereld dichter bij elkaar'. Maar de groei ende dominantie roept weerstand op. In de Derde Wereld ('digitaal kolonialisme'), maar ook in Eu ropa en de Verenigde Staten, waar lange tijd het trotse gevoel over Si licon Valley overheerste. De techreuzen ontwijken mas saal belasting, president Trump *c fulmineert er veelvuldig over. Ook zouden ze banen vernietigen. Ondervuur En nu ligt Facebook onder vuur vanwege de verspreiding van 'nep- nieuws' bij de presidentsverkie zingen van vorig jaar. Deze week werd bekend dat Russische inter- nettrollen via Facebook bijna 226 miljoen Amerikanen wisten te be reiken. Hooggeplaatste bazen van Google, Facebook en Twitter Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. £UUI ije veertig uur werkt als De filosofen hebben een duidelijke me ning over wat we niet moeten in die Reageren? economie@persgroep.nl O donderdag 2 november 2017 De digitaal be veiliger was de grootste stijger indeAEX. De biotechno- loog moest Ge malto maar nipt voor laten gaan. De informatie leverancier zag de koers zakken na een handels bericht. Het tankopslag- bedrijf sloot gisteren de rij in de AEX. o GO Opsplitsen voordat ze alles opslokken -J V-'v David Bremmer Rotterdam w —Critici in de New York Times

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16