Koningin Wilhelmina schreef als 10-jarige 'pipel' en 'tcheppel' Amerikanen praten achter schermen met Kim Jong Un 13 Vrouwen slecht vertegenwoordigd in machtsposities in economie en politiek De daling van Nederland op de ranglijst is extra opvallend, omdat we op het terrein van onderwijs juist het meest gelijke land ter we reld zijn. Mannen en vrouwen doen het op school en in het hoger on derwijs dus even goed. Zodra ze de arbeidsmarkt betreden, lijkt het echter mis te gaan. Zoals bekend werken Neder landse vrouwen vaker in deeltijd dan vrouwen in andere landen. Dat leidt tot een financiële achterstand. Daarnaast zijn vrouwen hier maar zeer mager vertegenwoordigd in machtsposities in de economie en politiek. Sinds het begin van de jaarlijkse meting, in 2006, is de score op die punten zelfs achteruit gegaan. In de eerste ranglijst, in 2006, stond Nederland nog op de twaalfde plek. Inmiddels moeten we landen als Rwanda, Bolivia en de Filipijnen voor laten gaan. In de top vijf staan vier Scandinavische landen: IJsland, Noorwegen, Fin land en Zweden. Grootste stijger was dit jaar Bulgarije; van plaats 41 naar de achttiende plek. De duikeling van Nederland is 'teleurstellend', vindt Esther de Jong van Atria, het kennisinstituut voor emancipatie en vrouwenge schiedenis. „Het rijke Nederland wordt nu ingehaald door een stuk minderbedeelde landen. Er zijn dus geen financiële argumenten voor onze lage score." Dat beaamt Henk Volberda, hoogleraar strategisch management en ondernemingsbe leid van de Erasmus Universi teit. „Aangezien we zoveel hoogop- geleide vrouwen hebben, zou je meer evenwicht verwachten in de politiek én op economisch vlak." Opvallend is ook de opmars van Canada. Het land van de progres sieve premier Justin Trudeau heeft stuivertje gewisseld met Neder land. Het steeg van de 35ste naar de 16de plek, vooral dankzij de inhaal slag die vrouwen er op de werk vloer maken. Voor hetzelfde werk krijgen ze nu ook vaker hetzelfde betaald als mannen. Ontmoedigend Dat is in de rest van de wereld vaak niet het geval. Voor het eerst sinds het begin van de metingen is de wereldwijde ongelijkheid tussen vrouwen en mannen gegroeid. „Ontmoedigend", stelt een woord voerder van het World Economie Forum. „Een groot contrast met de positieve, gestage vooruitgang die het afgelopen decennium op an dere terreinen is geboekt." De groeiende kloof is volgens de on derzoekers deels te verklaren door dat vooral in landen met de grootste bevolking - China, India en de VS - de verschillen tussen mannen en vrouwen toenemen. Nederland moet een voorbeeld nemen aan Scandinavië, stelt Vol berda. „In Zweden zijn de arbeids- condities voor vrouwen beter. Er is onder meer veel ruimere kinderop vang en mannen krijgen langer ou derschapsverlof. Zo blijven meer vrouwen op de arbeidsmarkt." Atria wil dat het kabinet streefcij fers instelt voor vrouwen in de po litiek en andere topposities. Daar naast pleit het kennisinstituut voor maatregelen tegen zwangerschaps- discriminatie en het aanpakken van de loonkloof. Bestrijden van onge lijkheid is niet alleen belangrijk omdat mannen en vrouwen nu eenmaal gelijke rechten hebben, benadrukt De Jong. „Als land doe je het economisch beter als er een ge- lijkere man-vrouwverhouding is." Daarom vindt Atria het kwalijk dat de positie van vrouwen niet eens wordt genoemd in het nieuwe regeerakkoord. „Alsof we er al zijn. De ranglijst laat zien dat dat echt niet zo is. Het gaat zelfs slechter. We kunnen niet op onze lauweren rusten." Wereldwijd is nu 68 pro cent van de genderkloof gedicht. Nederland scoort nog altijd wel bo vengemiddeld: 74 procent. Bij het huidige tempo duurt het volgens de onderzoekers nog meer dan tweehonderd jaar voordat we reldwijd de kloof tussen vrouwen en mannen op de arbeidsmarkt ver dwenen is. Nederland gekelderd 2016 2017 Dat blijkt nu de brieven, die Wil helmina schreef aan haar Engelse gouvernante Elizabeth Saxton Winter (1855-1936), in hun origi nele vorm verschijnen. Ze zijn ge bundeld in het boek Darling Queen - Dear old Bones. Vijf jaar geleden verscheen al een bundel met verta lingen van brieven en telegram men, maar dit is de eerste keer dat de exacte Engelstalige bewoordin gen van de vorstin zijn geopen baard. Daar was vraag naar, zegt samen stelster en kunsthistorica Renny van Heuven-Van Nes. Ze was meer dan dertig jaar conservator op Mu seum Paleis Het Loo in Apeldoorn, waar vandaag het officiële eerste exemplaar wordt overhandigd aan Fred de Graaf, voormalig burge meester van Wilhelmina's geliefde stad Apeldoorn. Het gaat om bijna 250 brieven en telegrammen. 'Nieuw' in de Engelstalige uit- Ze noemde haar gouvernante 'Dear old Bones', wat nogal vrijpostig was gave zijn zestien teruggevonden brieven van Saxton Winter. Die zijn bijzonder, omdat Wilhelmina veel documenten verbrandde. Een nicht van de gouvernante bewaarde de brieven van de Nederlandse ko ningin echter zorgvuldig. Wilhel mina noemde de gouvernante 'Dear old Bones', omdat ze wat krakkemikkig was, vermoedt Van Heuven. „Dat deed ze als 10-jarige al, wat nogal vrijpostig was." De eerste brieven van de kleine Wilhelmina waren fonetisch. Het werkwoord schaatsen, to skate, werd 'skeet', een kapel ofwel chapel een 'tcheppel'. De vrouwen hielden altijd een goede band. De brieven zijn belangrijk voor de Oranjehisto- riografie, zegt Van Heuven, omdat Wilhelmina eerlijk en open schreef over wat ze meemaakte en wie ze ontmoette. WASHINGTON Ondanks alle heftige uitspraken van de Amerikaanse president Do nald Trump aan het adres van Noord-Korea en de leider van dat land, Kim Jong-un, zijn er achter de schermen wel dege lijk besprekingen gaande tus sen beide landen. Volgens het Amerikaanse persbureau Reuters wordt het zogeheten 'New Yorkse ka naal' gebruikt. De Ameri kaanse onderhandelaar Joseph Yun zou in New York regelma tig overleg hebben met daar gevestigde Noord-Koreaanse diplomaten van de Verenigde Naties. Er zou onder meer worden gesproken over het stoppen van de Noord-Kore aanse test met atoombommen en intercontinentale raketten. Dat er gesproken wordt, weer spreekt een spraakmakende tweet van Donald Trump aan het adres van zijn minister van Buitenlandse Zaken dat het 'tijdverspilling was om te pro beren te onderhandelen met Little Rocket Man'. Op zijn beurt had Kim Jong-un de Amerikaanse president uitge maakt voor een 'mentaal ge stoorde, Amerikaanse, sufkop'. En dat was dan weer een repliek op Trumps toezegging dat hij, indien nodig, Noord- Korea 'totaal zou vernietigen'. Ondertussen wordt er ach ter de schermen toch gepraat zoals ook minister Tillerson zich onlangs liet ontvallen. Hij zei dat de diplomatieke in spanningen doorgaan tot de eerste bom valt. donderdag 2 november 2017 GO Nederland keldert op ranglijst gelijkheid Den Haag Nederland staat nu op de 32ste plaats en moet landen als Rwanda, Bolivia en de Filippij nen voor laten gaan. Nederland is dit jaar zestien plaatsen gekelderd op de rang lijst van landen waar vrouwen gelijk zijn aan mannen: van de 16de naar de 32ste plaats. De ongelijkheid tussen mannen en vrouwen is hier toegenomen, concludeert het World Econo mie Forum. Annemieke van Dongen Op de arbeidsmarkt is de kloof tussen mannen en vrouwen weer toegenomen, fotodavidrozing/hh Nederland zakte van 16 naar 32 op de ranglijst van gender- gelijkheid. Canada steeg juist van 35 naar 16. IJsland Noorwegen Finland Rwanda Zweden Nicaragua Slovenië Ierland Nw Zeeland Filippijnen Frankrijk Duitsland Namibië Denemarken Ver. Kon. Canada Bolivia Bulgarije Zuid-Afrika Letland Zwitserland Boeroendi Barbados Spanje Cuba Wit-Rusland Bahamas Litouwen Mozambique Moldavië België NEDERLAND Portugal Argentinië Australië Koningin Wilhelmina (1880- 1962) schreef als klein meisje haar eerste buitenlandse cor respondentie in fonetisch En gels. Dat leidde tot bijzondere vertalingen. Jules van der Leeuw Apeldoorn —Renny van Heuven-Van Nes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13