Politie poogt agent die coke snoof te ontslaan 10 ZE Daan Roosegaarde prikkelt met Waterlicht nieuwsgierigheid naar water De watergolven van Daan Roosegaarde overspoelen Middelburg. „Deze stad stond al lang op mijn wensenlijstje. Juist omdat hier de relatie met het water zo sterk is." Waterlicht is volgens Daan Roose gaarde een 'droomlandschap over de kracht én de poëzie van water'. Het sluit nadrukkelijk aan bij zowel het verleden als de toekomst. Bij het gevaar van water, zoals Zeeland dat kent van de inundatie van Walche ren in 1944 en van de Watersnood ramp in 1953. En bij oplossingen voor de toekomst: welke mogelijk heden biedt water? „Het project gaat veel mensen herinneren aan wat hier is ge beurd", beseft Roosegaarde. Dat wordt versterkt door de audio-laag die onder de visuele vloedgolf wordt gelegd, met verhalen die worden verteld door stadsgidsen. De emotionele lading zal er zeker zijn, weet hij. „Dit zit in het collec tieve geheugen van Zeeuwen. Dit is pijnlijk, en 1953 is niet eens zo lang geleden." Maar daarna, als dat gevoel weg ebt, komt ook de inspiratie op, be looft Roosegaarde. „Waterlicht gaat mensen tevens verwonderen: wat kunnen we allemaal nog meer met dat water? Drijvende huizen? Ener gieopwekking? En dijken als skate- banen?" Roosegaarde vindt dat zeker in Nederland, dat hij beschouwt als één groot kunstwerk waarin natuur en techniek op elkaar zijn afge stemd, integraal ontwerpen nood zakelijk is. „De wereld verandert, of we dat nu leuk vinden of niet. We moeten niet bang zijn maar nieuwsgierig. We moeten leren van het water en nadenken over de toe komst." Het landschap is voor hem een 'platform van innovatie'. „En crea tiviteit is het nieuwe kapitaal. Juist Waterlicht gaat mensen verwonderen: wat kunnen we nog meer met water? Drijvende huizen? Energie opwekking? En dijken alsskatebanen? omdat we een klein land zijn en ei genwijs durven te denken, zijn we uniek. Daar mogen we ons wel iets bewuster van worden. Zeker omdat onze oplossingen schaalbaar zijn naar de rest van de wereld. Wat we hier bedenken kan elders op grotere schaal worden toegepast." In Waterlicht spoelen blauwe lichtgolven over de Markt van Mid delburg. Roosegaarde verbeeldt daarmee wat er zou gebeuren als we niks doen tegen het stijgen van de zeespiegel en het water over Walcheren zou spoelen. Als toe schouwer loop je door de golven en ga je kopje-onder. „De zeespiegel stijgt, dus we móeten iets doen. Die prikkel krijg je als toeschouwer ook. De verwon dering leidt tot vragen. Waarnaar kijk ik eigenlijk? Wat is mijn rol in die veranderende wereld? Je krijgt er kippenvel van." Het project is gemaakt in op dracht van het Waterschap Rijn en IJssel en uitgevoerd op allerlei plek ken. Van het Museumplein Am sterdam tot Parijs en onlangs nog Madrid. „Het project verandert per locatie, dus ook voor Middelburg passen we het aan. De Markt is een rechthoek. Dat is juist gaaf, want die harde rand vormt een contrast met de visuele golven van licht." Roosegaarde hoopt op donkere avonden zonder lichtvervuiling, met liefst zelfs wat regen. „Dan wordt het nog mooier. De reflectie van het licht van de blauwe golven verandert de regendruppels in dia mantjes." De politie heeft grote moeite om een Zeeuwse agent te ontslaan die lange tijd cocaïne gebruikte. Het drugsgebruik van de man was nor maal gesproken voldoende om hem met strafontslag weg te sturen, maar door een belofte van de plaatsvervangend districtschef oor deelde de rechter dat de agent erop mocht vertrouwen dat hij kon blij ven. De agent is sinds 2011 in dienst bij de politie in Zeeland. Toen zijn drugsgebruik in 2015 aan het licht kwam, werd hij geschorst en een jaar later ontslagen. Met hulp van de politievakbond stapte hij naar de rechter die in augustus bepaalde dat het ontslagbesluit moet worden teruggedraaid. Volgens de uit spraak was erin de eenheidsleiding van de politie Zeeland-West-Bra- bant veel discussie over de toe komst van de agent bij het korps. De politie heeft grote moeite om een agent te ontslaan die cocaïne gebruikte Ondanks de weerstand bij een deel van de politiebazen werd besloten om de agent in dienst te houden en over te plaatsen naar een ander team. In een gesprek vertelde de plaatsvervangend districtschef dat hij niet ontslagen zou worden. Dealers Toch kwam de korpschef terug op het besluit. In de rechtszaak noemde hij het zeer ongewenst dat een agent die cocaïne heeft gekocht bij dealers in zijn woon- en werk omgeving bij de politie blijft. Vol gens hem staat bovendien het imago van de politie op het spel. Vooral vanwege de ondubbelzin nige en expliciete belofte kreeg de agent van de rechter gelijk. De rechtbank liet meewegen dat de po litieman is afgekickt en het chanta- gerisico niet erg groot meer is. De politie is het niet eens met de beslissing en maakte afgelopen week bekend dat hoger beroep is ingediend bij de Centrale Raad van Beroep. Op verdere vragen gaat de politie niet in. De agent en zijn ad vocaat willen niet reageren. dinsdag 31 oktober 2017 Vloedgolf overspoelt Markt Toeschouwers gaan kopje-onder in golven van blauw ledlicht die verbeelden hoe hoog het water zou staan als de dijken doorbreken, fotos anp Maurits Sep Middelburg - Daan Roosegaarde Daan Roosegaarde Waterlicht is woensdag 1 tot en met zaterdag 4 november elke avond van 18.30 tot 23.30 uur te zien op de Markt in Middelburg. De toegang is gratis. De Zeeuwse politie is er niet in geslaagd om een agent te ont slaan die lange tijd cocaïne ge bruikte. De agent stapte met succes naar de rechter, maar de korpschef laat het er niet bij zit ten en gaat in hoger beroep. Mark Wijdeven Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 78