Voorbereidingen voor aanleg fietspad Tholen Kapelle bekeurt overlast veroorzakende jongeren Ift Oorlogsmuseum Vitality viert deze week het vijfjarig bestaan 7 Donderdag 2 november bestaat oorlogsmuseum Vitality in Kapelle vijfjaar. Zaterdag wordt stilgestaan bij dit eerste jubileum. f et is begonnen ft ^B^^^B toen ik 7 jaar oud MM was', vertelt An- dries Looijen van ■vitality. „Er was een tocht geweest van Krabben- dijke naar Wemeldinge. En terug naar huis (Looijen woonde toen nog in Krabbendijke) mocht ik meerijden achterin de Willy's le- gerjeep van Minus Goud." Uit dat ritje achterin die oude le ger jeep ontstond een jarenlange band. Looijen werd kind aan huis bij het transportbedrijf van Goud en raakte zachtjesaan door hem besmet met het oorlogsvirus. „Hij had van alles op zijn zolder. Vooral veel van Nederland, Canada en Duitsland. Ik heb daar later het Franse verhaal aan toegevoegd." Goud kwam in 2010 te overlij den. „Enige tijd later had ik een gesprek met zijn nabestaanden en toen ontstond het idee om hier in Kapelle een museumpje te begin nen. Minus zijn spullen stonden daar maar en ik had hier aan de Vroonlandseweg nog wel wat ruimte." Looijen begon, het was inmid dels al 2012, met een klein deel van zijn woning in te richten als oor logsmuseum. „Met vooral spullen van Minus. Dit uniform is bijvoor beeld nog van zijn vader geweest. Die droeg dat in de oorlog", wijst Looijen als hij het museum in loopt. Het uniform staat nog steeds, als een soort eerbetoon aan De gemeenteraad van Tholen heeft het bestemmingsplan vastge steld. Om het ontbrekende deel van het fietspad aan te kunnen leggen, wordt een sloot gedempt. Die wordt verplaatst naar de agrarische grond van het aangelegen bedrijf. Ook worden berkenbomen en een treurwilg gerooid. Het huidige te gelpad, dat dienst doet als fietspad, wordt ingericht als berm. Zodra de ontbrekende grond ge kocht is door de Provincie Zeeland, kan worden begonnen met de aan leg. Tegen het plan zijn geen ziens wijzen ingediend. Het plan heeft in een eerder stadium wel een in spraakreactie binnengekregen. Een omwonende was van mening dat een aanpassing naar een 6o-kilo- meterweg essentieel is. De provin cie erkent dat dit deel van de N286 niet ingericht is volgens de richtlij nen, maar stelt dat voor zo'n aan passing een afzonderlijk plan moet worden gemaakt. Daar wil de pro vincie niet op wachten. Het was een paar weken geleden al aangekondigd: De gemeente Kapelle gaat harder op treden tegen overlast veroorza kende jongeren. Er zou niet meer gepraat worden, maar direct be keurd. En dat gebeurde dan ook, het voorbije weekend. In de nacht van vrijdag op zaterdag kregen twee schreeuwende jongeren in de Weststraat een bekeuring. Hun geschreeuw kost hen 140 euro per persoon. Zaterdag werd een andere jon gere bekeurd voor alcohol op straat. Ook dit vond plaats in de Weststraat. Zondag was er een melding van baldadigheid in een parkje in de Coxstraat. Als resul taat daarvan kregen drie jongeren een doorverwijzing naar bureau Halt. Volgens wijkagent Silvan Vael is de hangplek in de Weststraat een bekende onrustplek. „De om wonenden zijn het spuugzat. De maatregelen waren aangekon digd. Nu voegen we de daad bij het woord." Volgens Vael zijn be keuringen echter niet de enige re medie tegen de overlast. „We zijn in overleg met andere instanties om structureel iets te doen voor de jeugd." Aanleiding voor het aanscher pen van de maatregelen waren de vernielingen van begin deze maand. Toen werd op de sportvel den in Kapelle van alles gesloopt en moest ook een speeltuintje, el ders in het dorp, het ontgelden. „Wat mij betreft is de maat vol", liet burgemeester Anton Stapel kamp toen weten. zijn inspirator, als eerste object achter glas. Looijen doopte zijn museum Vi tality. „Dat is de codenaam voor de bevrijding van Zuid-Beveland." Met een groep vrijwilligers runt hij het nu vijfjaar. En hij zag de rol van het museum alleen maar groeien. Met als hoogtepunt, wat hem betreft, vorige week. „Toen hebben we in Frankrijk Donatien Hamon eindelijk een onderschei ding kunnen geven." Hamon vocht in de meidagen van 1940, toen Kapelle en de om liggende dorpen verdedigd moes ten worden, tegen de Duitsers. Hij overleefde dat maar ternauwer nood. Als enige soldaat van zijn re giment is hij nog in leven. „Ik heb 15 afwijzingen gehad, inclusief die van minister Hennis en van het koninklijk huis. Maar de gemeente Donatien Hamon heeft de eer gekregen die hij verdient Kapelle heeft hem uiteindelijk de erepenning gegeven." Ook bij Toujours Kapelle speelt Vitality een steeds grotere rol. Maar de Franse week is het gees teskind van burgemeester Anton Stapelkamp. En die vertrekt eind dit jaar naar Aalten. Is Looijen niet bang dat daarmee Toujours van de agenda verdwijnt? „Nee hoor, to taal niet. Desnoods organiseer ik het zelf." Maar eerst zaterdag een feestje. „Er komen twee tenten in de tuin en we zorgen voor een hapje en en een drankje. En voor het museum komen wat oude voertuigen te staan." En daarna? Heeft de museumman nog dro men? Jazeker: „Mijn droom is om ooit nog eens wat bij de Franse be graafplaats te doen. Eventueel daarnaartoe te verhuizen. Dan is het mooi één geheel. Van alle Franse operaties in Nederland lig gen er in Kapelle militairen begra ven. Daar komen elk jaar nog veel Fransen naartoe."Of het nieuwe museum bij de Franse begraaf plaats een droom blijft zal de toe komst uitwijzen. Looijen: „Maar dit museum was vroeger ook altijd een droom van me." dinsdag 31 oktober 2017 Së De droom van een 7-jarige jongen Willem Adriaansens Kapelle De aanleg van het ontbrekende deel van het fietspad tussen Sint-Maartensdijk en Scherpe- nisse is weer een stap dichterbij. Michiel Bouwman Sint-Maartensdijk In Kapelle wordt stevig opge treden tegen hangjongeren. Het afgelopen weekend resul teerde dat in drie bekeuringen en drie doorverwijzingen naar bureau Halt. Willem Adriaansens Kapelle Andries Looijen in zijn jarige museum, fotomarcelledavidse -Andries Looijen Als zevenjarig jongetje mocht Andries Looijen meerijden in de Ie- gerjeep van Minus Goud (voorin). Daarmee begon zijn fascinatie voor de oorlog.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 68