Saamhorigheid in buurt met 48 witte huisjes is groot Buurten 7 Nieuwe postbodes raken er soms de weg kwijt. Het Plantagebuurtje in is voor hen een doolhof met een onlogische nummering. Je zou het niet zeggen, maar de Plantage telt maar liefst 48 huizen. Of eigenlijk huisjes. Vier in een blokje. Allemaal wit, met een plat dakje erop. Een soort barakken om te zien. In 1946 wer den ze gebouwd als noodwonin gen, nadat grote delen van Brui nisse in de oorlog plat gebombar deerd waren. Dat de nummering niet geheel logisch is, komt omdat er ook wel eens wat huizen tus senuit gesloopt zijn. De geboren en getogen Bruse Eyleen Feijtel, beter bekend als Lena, woont er al vijftien jaar en gaat er, als het aan haar ligt, nooit meer weg. „Je zit hier heel vrij met een diepe tuin. Dat vind je voor dat geld nergens." De huisjes in de Plantage kosten tussen de tachtig- en negentigdui zend euro. Dan heb je natuurlijk geen villa, maar het is met name voor jongeren heel betaalbaar en de manier om als starter iets te ko pen. Er zitten wel wat haken en ogen aan, want officieel is de Plantage een vakantiepark. Lena: „In 1972 heeft de gemeente er een vakan tiepark van gemaakt. Dat houdt In de winter ruimt de buurvrouw de sneeuw voor mijn deur weg dus in dat je er niet permanent zou mogen wonen. Ik en een aantal bewoners hebben ooit wel een ge- doogverklaring gekregen. We zijn met de Stichting Weekendwonin gen al heel lang bezig om het voor elkaar te krijgen dat je hier wel permanent mag wonen. Wie nu een huis koopt, moet zoveel we ken per jaar 'ergens anders verblij ven'. Nogal krom." Lena is pen ningmeester van de stichting die ook het beheer en onderhoud van de buurt regelt. Want dat is dus geen taak van de gemeente. Bewo ners betalen daarvoor 120 euro per jaar aan de stichting. „We hebben drie parkeerplaatsen die we behe ren en zorgen dat het groen bijge houden wordt." De meeste bewo ners van het dorp kennen Lena van haar tabakswinkel in de Nieuwstraat. Daar rolde ze in door een van haar buren in de Plantage. Na 25 jaar bij de Rabobank moest ik er vanwege een reorganisatie uit. Mijn achterbuurvrouw runde het winkeltje, maar vond het niet meer leuk. Ik werkte er een aantal uur per week. Toen de verkoop aan iemand anders niet lukte, vroeg ze me of ik het dan misschien zag zit ten." Zo geschiedde en nu verkoopt Lena met veel plezier boeken, tijd schriften, rookwaren en souvenirs. Bijna iedereen in de Plantage heeft een bankje voor het huis Voor de deur staat een bankje, net als in de Plantage. „Bijna iedereen heeft in de Plantage een bankje voor het huis. Ga ik met mooi weer buiten zitten, dan zit voor je het weet de hele buurt buiten. We zeggen vaak dat we iets zouden moeten organiseren, maar het komt er nooit van." Toch passen de buren wel op el kaar, weet Jan Klompe te vertellen. Hij kocht zijn huisje in de Plantage in 1997. „Ik was gewend altijd in grote huizen te wonen. Nu wilde ik graag kleiner. Er hoefde niets aan te gebeuren, ik heb binnen geschil derd en kon er zo in." Jan Klompe vindt het heel fijn om hier te wonen. „De buren hel pen elkaar. In de winter ruimt de buurvrouw de sneeuw voor mijn deur weg en een buurjongen maait het gras voor me.Ook al is Jan al 83, hij heeft het nog druk zat. Het is alleen dat het allemaal wat langer duurt. „Het aantrekken van mijn kousen kost me zowat al een uur. Dan ga ik meestal even op pad voor een broodje en soms bij ie mand op bezoek. In de middag doe ik graag een dutje en daarna lees ik uitgebreid de krant. Die gaat daarna naar de buren. Daar vraag ik nooit geld voor, ik heb liever dat iemand anders er plezier van heeft." 3D dinsdag 31 oktober 2017 De Plantage is dorpje in een dorp Wat speelt er in uw buurt? In deze rubriek nemen we een kijkje in uw eigen dorp of wijk. Vandaag: HET PLANTAGEBUURTJE Mariska Den Hartog Bruinisse - Jan Klompe, bewoner - Lena Feijtel, bewoonster Lena Feijtel: „Je zit hier vrij met een diepe tuin. Dat vind je voor dat geld nergens." A De witte huisjes in de Plantage werden in 1946 als noodwoningen gebouwd. A De 83-jarige Jan Klompe kocht zijn huisje in de Plantage in 1997. fotos marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 60