1 e am Zo houd je in vijf minuten je partner tevreden en blij 5 Goede slaap vermindert angstgevoel - ren goed op te voeden en dat ze goed hun best doen op school." Tsega: „Ik vind het ook belangrijk dat ze goed hun best doen met voet bal. En als ze goed onderwijs hebben gehad, kunnen ze straks een goed le ven leiden." Mebrahtu: „Om mezelf in conditie te houden loop ik elke ochtend twee a drie uur. Zo houd ik mijn lichaam soepel. Ik krijg anders kramp door mijn ziekte. En als ik loop, kan ik ook minder medicijnen innemen. Die ge ven bijwerkingen. Het liefst zou ik willen werken, maar dat gaat niet vanwege mijn ziekte." We willen ons aanpassen, maar dat gaat niet zomaar Mebrahtu: „We zijn Eritrees-ortho- dox van geloof en gaan hier naar de kerk: de katholieke Sint Willibror- duskerk. Ongeveer de helft van de bevolking in Eritrea is christen en de andere helft is moslim." Tsega: „Als ik naar de kerk ga, dan draag ik witte kleding en een witte hoofddoek. Heel veel mensen denken dan dat we moslim zijn." Mebrahtu: „Ik denk dat een hoofd doek dragen met de Oosterse cultuur te maken heeft. Ook de christenen van Oost-Europa dragen vaak een hoofddoek." Tsega: „Ik draag mijn hoofddoek ook tijdens feestdagen en dan draag ik ook een jurk. Dat is onderdeel van onze cultuur." Mebrahtu: „Het is hetzelfde als dat mannen hier een pak dragen als ze naar de kerk gaan. Dat hoort erbij. En wij zijn gewend om ons op deze ma nier te kleden. Waarom we hier niet zonder hoofddoek lopen? Kijk, als een Nederlander naar het Midden- Oosten gaat, kleedt hij zich ook niet gelijk als een Arabier met een jurk en een Arabische hoofddoek. We willen ons best aanpassen, maar dat gaat niet zomaar." Het is ook fijn om Eritrese vrienden te hebben Mebrahtu: „We hebben hier ook Eritrese vrienden in de buurt. Dat is fijn, want als iemand ziek is, of in moeilijkheden zit, kun je elkaar hel pen." Tsega: „We hebben ook Neder landse vrienden. We nodigen elkaar uit op de koffie. Of er verschil is in koffiedrinken? Wij malen zelf de koffiebonen." Mebrahtu: „Eigenlijk zijn er in de omgang weinig verschillen tussen Nederlanders en Eritreërs. We groe ten elkaar op straat, geven elkaar een hand bij een ontmoeting en als je el kaar heel lang niet gezien hebt, geef je elkaar een knuffel." Tsega: „Ja, als ik een verschil mag noemen: wij eten twee keer warm op een dag. Nederlanders maar één keer." Mebrahtu: „De taal is anders, het klimaat is anders, het land is anders, maar de omgang tussen de mensen is hetzelfde." Relaties Zoen een keer per dag, op de mond, zes seconden of lan ger. Je kunt de dosis naar ei gen inzicht verhogen. Elk moment is goed. Als onderzoekers van Ari zona State University ge trouwde stellen instrueren om elkaar minstens twee keer per dag te zoenen, ge ven diezelfde stellen later aan dat ze minder stress voelen en een hogere rela tietevredenheid kennen dan vóór het onderzoek. De cho lesterolniveaus bij beide partners daalt, ze maken minder ruzie en begrijpen elkaar beter. Overweeg om drie keer per dag je partner te bedanken voor wat hij of zij voor je doet. Zet bijvoorbeeld een herinnering in je telefoon aan. Voor na het eten. Dat is een goed moment om terug te blikken op de dag en drie dingen te noemen. Wist je dat je je door dankbaarheid niet alleen beter voelt, maar ook je ge lukkige emoties versterkt? Dankbaarheid is een mega foon voor verbondenheid, liefde en ontroering. Haalt je partner de kinderen van school? Zeg: Dank je dat je dat gedaan hebt, ik vind het zo fijn dat ik daar dan niet over hoef te stressen! Kan elke avond voor het slapengaan in vijf minuten. Wat nou als we loslaten dat MEERVEERKRACHT 'hij-moet-klaarkomen', 'zij- ook', en 'we-84-standjes- moeten-doen'? De drempel kan omlaag. Naar miniseks. Het komt uit de oosterse tantrawijsheid en is vrij simpel: terwijl je op elkaar of achter elkaar ligt, breng je de penis vijf minuten in de vagina. Niemand hoeft te presteren met wat dan ook. Je hartslagen stemmen op elkaar af, je voelt je verbon den op een dieper niveau dan bij knuffelen. Neem verantwoorde lijkheid als iets niet goed gaat. Dat kost geen tijd. Soms zijn het simpele zin netjes die een wereld van verschil maken in je relatie: Houd een dansfeestje voor het koken, van twee nummers 'Sorry lieverd, die had ik moeten opruimen, wat ver velend.' Houd een (dans)feestje, een keer per week op een avond die uitkomt. Dat kan vijf minuten duren, een of twee liedjes. Een nummer van je bruiloft misschien? Zo'n feestje kan voor het koken uit gaan. Als jullie 's avonds op de bank een serie kijken, kan een handmassage werken. Kost je vijf minuten. In een massage geef je liefde en zorg. We wisten al dat bij handen vasthouden oxytocine vrijkomt. Een handmassage gaat verder: er zit aandacht en energie in. Bovendien zitten er in je handen allerlei acupres- suurpunten voor geluk en ontspanning. dinsdag 31 oktober 2017 PZ WWmu NadineAncher Als het aan schrijver Pau- lien Timmer (29) ligt, heb ben we minder dan vijf mi nuten per dag nodig om onze relatie goed te hou den. Ze geeft alvast zes tips uit haar nieuwe boek 50 relatieboosters. IDe zes-seconden- zoenenbooster 2 De driedubbel-dank- baarbooster 3 De 'miniseksmega's' 4 De superzinbooster 5 Het dansfeestje 6 De 5-minuten-handen- hemelmassage 50 relatieboosters, (Prometheus, 16,99) Je slaappatroon verraadt je gevoe ligheid voor een posttraumatische stressstoornis. Onderga je veel zo geheten remslaap dan lijkt de kans op een posttraumati sche stressstoornis te verkleinen. De remslaap is de periode waarin je droomt. Bij ge zonde mensen neemt het circa 20 procent van de slaaptijd in. Onderzoekers van de Rutgers Univer siteit analyseerden het slaappatroon van studenten. Zij leerden hen een neutraal plaatje te associëren met een elektrische schok. Wat bleek? Studen ten die veel rem slaap vertoonden, toonden minder ac tiviteit in de angst centra van de her senen in de test. Het lijkt erop dat de remslaap de ge voeligheid voor angst tempert, zeg gen de onderzoe kers. In de kwalita tief goede rem slaap tankje goed bij. FOTOSHUT- TERSTOCK Waarschijnlijk kan iemands slaappa troon zijn of haar veerkracht bij een trauma voorspel len.— Carin Röst Houd voor het koken een dansfeestje. fotoshutterstock

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49