r f n 4 ZO DOEN WIJ DAT Ze vluchtten vier jaar geleden vanuit Eritrea via Sudan naar Nederland. Nu wonen ze in een eengezinswoning in Zierikzee. Mebrahtu Nuguse en Tsega Gebreamlakh doen er alles aan om samen met hun zoons en dochter in te burgeren. Hoe houd je het een beetje leuk in de huiselijke omgeving? Lezers helpen ons op weg Vrijheid is een heerlijk gevoel Mebrahtu: „We zijn in 2013 naar Ne derland gekomen vanwege de poli tieke situatie in Eritrea. We waren in dat land niet vrij om te gaan en staan waar we wilden. Zodra je de stad uit wilt, moet je langs een controlepost. Alle inwoners moeten verplicht het leger in." Tsega: „Hier in Nederland is het vei lig. Wat we hier het allerfijnst vin den? Vrijheid." Mebrahtu: „De manier waarop we hier zijn opgevangen is heel fijn. We zijn iedereen die ons geholpen heeft heel dankbaar." Tsega: „We hadden vanuit Vluchte lingenwerk een contactpersoon die ons twee jaar heeft begeleid. Die ging mee naar de winkel om boodschap pen te doen, mee naar de dokter en naar het ziekenhuis. En alle mensen hier in Nederland en onze omgeving zijn heel aardig. Mensen vragen vaak hoe het gaat en we groeten elkaar op straat." Mebrahtu: „We merken dat mensen om ons heen begrip hebben voor onze situatie. Ja, ik hoor ook weieens dat mensen bang zijn als er ergens een vluchtelingenopvang komt. Dat snap ik wel. Het maakt verschil of je te maken krijgt met een heel kamp met vluchtelingen of een vluchteling als individu. Dan maak je sneller contact." Nederlands beheersen is belangrijk Mebrathu: „Toen we hier kwamen wonen, heb ik mijn zoons mee naar de voetbalclub genomen om ze de sport te laten zien. Nu zitten ze alle bei op voetbal. Dat wilden ze graag. Zelf heb ik vroeger ook wel gevoet bald, maar dan op straat, niet zo offi cieel bij een club. Ik speelde met de kinderen uit de wijk. In Eritrea heb je geen voetbalclubs zoals hier, maar je hebt wel schoolvoetbal." Tsega: „We zijn ook met de kinde ren naar zwemles gegaan. Veel men sen raadden ons dat aan, omdat hier zoveel water in de buurt is. De jon gens hebben nu allebei hun C-di- ploma. Zelf kunnen we niet zwem men." Mebrahtu: „De school van de kinde ren is goed voor de sociale contacten en de Nederlandse taal. Omdat de kinderen zo jong waren toen ze hier kwamen, hebben ze de taal heel snel geleerd." Tsega: „Ik kan nog niet zo goed Nederlands en krijg een keer per week Nederlandse les aan huis. Maar ik leer ook weer van de kinde ren." Mebrahtu: „We willen ook graag dat ze Eritrees kunnen praten, zodat ze nog met onze landgenoten in hun ei gen taal kunnen spreken." Ik lees kinderboeken. Ik wil de taal goed leren, zodat ik op zoek kan naar een baan DE FAMILIE Tsega: „Alleen spreken de kinderen thuis altijd Nederlands en Senay ver staat bijna geen Eritrees." Mebrahtu: „Om beter Nederlands te leren, kijken we heel vaak naar televi sieseries als Spangas, dat is een jeugd programma over een middelbare school. En het Jeugdjournaal, want dat is makkelijk te begrijpen. In Eritrea waren we lid van de bibliotheek. In de steden, zoals Asmara, heb je bibli otheken en in de grotere dorpen heb ben de scholen ook vaak een biblio theek. Lezen is een hobby van mij. Hier zijn we ook lid van de biblio theek. Ik lees graag verhalenboeken, tijdschriften en kranten. Af en toe lees ik de PZC." Tsega: „Ik lees ook kinderboeken. Ik wil de Nederlandse taal goed leren, zodat ik op zoek kan gaan naar een baan. Het lijkt mij leuk om kleding- verkoper te worden of om met ou dere mensen te werken. Ik heb twee maanden bij een verzorgingstehuis mogen helpen. Voor mensen zorgen is een hobby van mij. En als ik de taal beter kan spreken, kan ik ook makke lijker met andere mensen praten. Dan is het veel simpeler om contact te maken." Doe goed je best voor je toekomst Mebrahtu: „Ik heb een gezondheids aandoening. Wat ik heb, vertel ik lie ver niet aan de krant, maar mijn droom is om beter te worden en iets waardevols te doen. Ik vind het in ie der geval belangrijk om onze kinde- dinsdag 31 oktober 2017 PZ 'Eritreërs en Nederlanders verschillen niet veel' Valeska Nastaly 44 —Tsega Gebreamlakh Mebrahtu Nuguse (54) was leraar in Eritrea Tsega Gebreamlakh (33) is vrijwilliger bij de Ruilwinkel Merhawi (11) zit op de Johan Louis de Jongeschool A Senay (9) zit op de Johan Louis de Jongeschool A Mesghana (2) gaat naar de peuterspeel zaal in Zierikzee A Mer hawi (links) en Senay zitten allebei op voetbal. FOTO'S MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48