n3 f Japanse oester bedreigt en helpt mossels tegelijk Verdachte smokkel coke blijft in voorarrest 9 Toos van Holstein Succesvolle Zeeuwse aanvragen 2016 h mtxJ - Giel Louws Giel Louws, kunstenaar uit Middel burg: „Ik vond het wel interessant om te horen hoe je een aanvraag bij het fonds op moet zetten. Het viel me op dat ze een heel persoonlijke aanpak vragen en niet zitten te wachten op een intellectueel ver haal van tien pagina's. Toen ik van de academie kwam, heb ik wel eens een aanvraag inge diend. Als je afgewezen wordt, zorgt dat toch voor een deuk in je zelfver trouwen. Het is allemaal ook heel dubbel, omdat je als kunstenaar ei genlijk geen subsidie wilt hebben. Ik heb er altijd voor gekozen mijn eigen broek op te houden. Ik heb al Toos van Holstein, woont afwisse lend in Middelburg en in het zuiden van Frankrijk (Nice). „Heel lang ge leden, begin jaren 90, heb ik bij het Mondriaan Fonds een aanvraag ge daan voor een tentoonstelling in Fra- neker. Die werd niet gehonoreerd. Op dat moment voelde ik me echt afgewezen. Ik dacht: mijn werk is al leen voor boven de bank en heeft blijkbaar onvoldoende kwaliteit. Ik gaf er dus zelf een negatieve invul ling aan. Ik heb later ook nooit meer iets bij het fonds gedaan. Mijn galeriehouder in Nice doet internationale tentoonstellingen, met Franse, Spaanse en Italiaanse Een afwijzing zorgt voor een deuk in het zelfvertrouwen Ik zou het wel weer aandurven om een aanvraag te doen 15 jaar een deeltijdbaan. Dat kost veel energie, maar het levert ook dingen op: je staat in de maatschap pij. Het probleem is dat je in een mi nimaal budget blijft hangen. Door dat je niet echt kunt investeren in je carrière, dreig je in een vicieuze cir kel te raken. Ik overweeg weer een aanvraag te doen. Maar het fonds kijkt heel erg naar wat voor relevante tentoon stellingen je hebt gedaan de laatste tijd, terwijl je een aanvraag juist doet omdat je meer relevante ten toonstellingen wilt krijgen." kunstenaars. Laatst dacht ik: het zou mooi zijn als dat ook eens hier naar toe zou kunnen komen. Nu het voor andere kunstenaars is, zou ik het als 'oudere' kunstenaar wel weer aandurven om een aan vraag bij het Mondriaan Fonds te doen. Ik vind het heel goed zoals het fonds nu naar buiten treedt. Het is een helder verhaal en de mensen zijn open en deskundig. Het is vooral ook goed dat ze heel duidelijk zeggen: ook al ben je afgewezen, probeer het nog een keer." De uitheemse Japanse oester draagt een parasiet bij zich die het met name op de mossels voorzien heeft. Niet dat de mossel doodgaat, maar dit kleine kreeftachtige beestje knabbelt wel aan het mosselvlees waardoor de kwaliteit achteruitgaat. Andere schelpdieren, zoals het non netje en de kokkel, hebben veel minder last van deze parasiet. Toch profiteert de mossel ook van de Japanse oester. Goedknegt heeft ontdekt dat de oester larven van mosselparasieten uit het water fil tert en opeet en dat is goed nieuws voor de mossels. Uit het onderzoek is gebleken dat mossels die zich nes telen in de oesterbanken geen last hebben van parasieten en ook min- W De uitheemse Japanse oester draagt een parasiet bij zich die het met name op de mossels heeft voorzien der kans lopen opgegeten te worden door vogels en krabben. Met haar onderzoek toont Goed knegt aan dat introductie van exo- ten risico's met zich meebrengt. Bij voorbeeld omdat de aanname dat alle aanwezige parasieten niet zou den overleven niet blijkt te kloppen. De Rotterdammer F. F. zei giste ren tegen de Middelburgse rech ters dat hij niets te maken heeft met die cokesmokkel. Maar hij wilde geen antwoord geven op de vraag van de rechtbank waarom hij op de dag van de smokkel in de auto zat met iemand die mogelijk ook betrokken is bij die illegale in voer van de harddrugs. Hij ver wees naar zijn advocaat maar de voorzitter van de rechtbank hield de verdachte voor dat ze juist van hem wilde weten waarom hij in die auto zat. De man beriep zich vervolgens op zijn zwijgrecht. Raadsman P. Silvis vroeg aan de rechters het voorarrest van zijn cliënt op te heffen. Volgens hem is er geen bewijs dat hij betrokken was bij de smokkel. „Er is alleen gezien dat hij met iemand anders praatte en in de auto zat. Maar nie mand weet waarover ze spraken." Begin juni werd ontdekt dat er coke werd gesmokkeld via de Bij- leveldhaven in Vlissingen-Oost. In de buurt van een verdachte container werd een Rotterdam mer aangehouden. Korte tijd later werd ook F. aangehouden. De rechtbank wees het verzoek van Silvis voor schorsing van het voorarrest van zijn cliënt af, om dat er een kans bestaat dat deze F. iets te maken heeft met de drugs smokkel. PZC ONLINE Kevin Spacey wordt beschuldigd van kindermisbruik en geeft het verhaal een draai door uit de kast te komen. Frank Underwood is er niks bij. dinsdag 31 oktober 2017 PC :er ook voor Zeeland Het Mondriaan Fonds hono reerde vorig jaar voor bijna zeven ton aan Zeeuwse aanvra gen, verdeeld over twaalf instel lingen en kunstenaars: "Vleeshal, Middelburg: 300.000 euro voor het tentoonstellings programma in 2017 en 2018 "Watersnoodmuseum, Ouwer- kerk: 80.000 euro voor plan Jeugdwatersnoodmuseum "CBK Zeeland, Middelburg: 75.000 euro voor de tweede edi tie van kunstmanifestatie Fagade "Marinus Boezem, Middelburg: 35.000 euro voor ontwikkelen vijf nieuwe werken voor solotentoon stelling in de Oude Kerk in Am sterdam. Borzo Gallery ontving 11.375 euro voor presentatie van Boezem op kunstbeurs Art Basel Unlimited "Stichting EHOC, Middelburg: 15.000 euro voor het maken van een borstbeeld van Etty Hillesum "Polderhuis Westkapelle, West- kapelle: 10.000 euro voor drie nieuwe vaste exposities "Stichting IK, Oost-Souburg: 2x 4000 euro voor gastateliers van Tanja Engelberts uit Den Haag en Bas Ketelaars uit Breda "Femke Gerestein, Rotterdam: 6000 euro voor werkperiode bij Stichting Kaus Australis, mede bedoeld als introductie in de kunstwereld van Rotterdam, waar zij recent vanuit Middelburg naartoe is verhuisd "Verder kregen vier Zeeuwse kunstenaars een Werkbijdrage Bewezen Talent: Pieter Slag boom (Middelburg), Marenne Weiten (Middelburg), Gerard Kodde (Goes) en Marlie Mul (Kloetinge). De bijdrage is be stemd voor 'het voortzetten van de beroepspraktijk en het ont wikkelen van nieuw werk'. Het gaat om een bedrag van 36.000 euro voor een periode van mini maal 24 maanden. A Birgit Donker (links) in gesprek met collega Christien Lindo. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA t De Japanse oester bedreigt én helpt de mosselen in de Wad denzee. Dat blijkt uit promotie onderzoek van Anouk Goed- knegt uit Den Burg. Zij werkt bij het NIOZ en promoveert vrijdag aan de Vrije Universiteit van Am sterdam. Melita Lanting Yerseke Een 27-jarige Rotterdammer blijft in voorarrest. Hij is moge lijk betrokken bij een poging om eerder dit jaar 44 kilogram cocaïne te smokkelen via de haven van Vlissingen. Emile Calon Middelburg Vervolg op 6 december. UW MENING De film Weg van jou die zich in Terneuzen afspeelt, heeft 100.000 bezoekers getrokken en daarmee de status van Gouden Film be reikt. "Hele leuke film", re ageert Rian Bril op onze Facebookpagina, "Maar het echte Terneuzen wordt niet echt goed weergegeven. Het lijkt wel of we hier in een vooroorlogs gebied leven zonder supermark ten, kledingwinkels en leuke hotels." Jetje Hage noemt het een topfilm. "En zo lekker herkenbaar!" "Erg leuke film", vindt ook Ben Groen, "Mooie en herken bare beelden uit Zeeuws- Vlaanderen. Een echte aanrader." TWITTER Maurits de Bruijn @maupdebruijn De Amerikaanse acteur Kevin Spacey zou als 26- jarige geprobeerd hebben seks te hebben met een toen 14-jarige jongen. Spacey, die in de serie House of Cards de manipu latieve president Frank Un derwood speelt, reageerde door toe te geven dat hij homo is. ONLINE TOP 5 Dit zijn de meest gelezen berichten op PZC.nl. 1. Persoon overleden bij ongeval op Westerschelde- tunnelweg 2. Verdachte steekpartij Middelburg kondigde moord aan via 112 3. Terneuzense scholen fu seren, Zwin College en Reynaertcollege blijven be staan 4. Paola van Gilst wint Ma rathon Brabant ondanks gele kaart 5. Inter Scaldes niet meer op 1 in restaurantgids Lek- ker500 Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie 1 facebook.com/depzc @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37