Jan Wolkers B Verdachte kondigde steekpartij aan bij 112 'Aaahn dek' aan kop in PZC Publieksprijs Meer onderzoek naar vloer in De Combinatie 2 ERNST JAN ROZENDAAL Column I en ik een week te laat of drie kweken te vroeg? De biogra- "fïe van Jan Wolkers ligt al weer een dag of tien in de winkel, de kranten hebben er van vol ge staan. Had ik er niet vorige week al over moeten schrijven? Of moet ik juist nog even wachten, tot vlak voor het bezoek van biograaf Onno Blom aan Middelburg, op 24 november? Op de dag van verschijning, 19 oktober, de tiende sterfdag van de schrijver en kunstenaar, heb ik Het litteken van de dood meteen aangeschaft. Ik ben een van die fans die er jaren reikhalzend naar hebben uitgekeken. Net als zovelen van mijn leeftijd, verslond ik als tiener de boeken van Wolkers. Met rode oortjes vanwege de seks, met de rillingen op mijn rug vanwege de tragiek, schaterlachend vanwege de grap pen, onder de indruk vanwege de overdonderende stijl en vol her kenning vanwege zijn gevecht met de godsdienst. Ik kom ook uit een gereformeerd nest, zij het niet zo zwaar als huize Wolkers. Mijn ouders verboden zijn boeken niet. Als hij op zon dagochtend de katholieke overbu ren naar de kerk zag gaan, zei va der Wolkers: „Kijk, die vieze roomsen zijn er weer vroeg bij met hun dwaalleer." Zoiets kon mijn oudste broer ook roepen, maar dan juist schertsend, omdat de verzui ling halverwege de jaren zeventig praktisch voorbij was. Ruim veertien jaar geleden kreeg ik de kans Wolkers te inter viewen. Voor een speciale bijlage van de PZC, vijftig jaar na 1953, maakte ik een verhaal over zijn watersnoodmonument in Krui- ningen. „Er is toch zo'n goed Indone sisch restaurant in Middelburg?", vroeg zijn vrouw Karina door de telefoon. „Ja, Surabaya", ant woordde ik. „Dan spreken we daar af, want Jan houdt van Indone sisch eten." Een avond lang hing ik aan Wolkers' lippen. Een deel van wat hij vertelde lees ik ook terug in de virtuoos geschreven biografie van Blom. En nog veel en veel meer mooie anekdotes en verha len. Bijna duizend bladzijden. Ik ben er vorige week in begonnen en nog wel een week of drie mee zoet. Met rode oortjes, rillingen, gelach, ontzag en herkenning. Een avond lang hing ik aan zijn lippen DESTELLING Vandaag: 'Weg van jou' moet een Gouden Kalf krijgen Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters NIEUWE NAAM PARTIJ SYLVANA SIMONS OOK AL IN GEBRUIK EERST ARTIKEL 1, NU BIJ 1, VERV0L6ENS WOR&T HET UIT 1 EN bAARNA ALLl Open dag windpark Jacob van Berkel lector bij HZ Omroep Zeeland in HD-kwaliteit DEN HAAG Roep om meer geld onderwijs De vrouw woonde net als het slachtoffer in het project voor be schermd wonen van Emergis in het Hof van Sint Pieter. „Zij belde za terdagavond naar 112 en zei dat ze de man iets ging aandoen, dat ze ging moorden", zegt directeur Paul de Schipper van Emergis. De alarmcentrale belde direct met Emergis en daarop werd de be geleider gebeld die aanwezig was in het Hof van Sint Pieter. Vanwege een overdracht van werkzaamhe den was ook een tweede begeleider aanwezig. Zij gingen volgens De Schipper direct naar de bewuste ka mer. Ook politieagenten die in de bin nenstad van Middelburg waren vanwege de Nacht van de Nacht, werden via 112 direct gewaar schuwd. Zij waren snel bij het Hof van Sint Pieter. Toch kwamen de begeleiders en de agenten te laat. De vrouw had de medebewoner al neergestoken, met fatale gevolgen. De verdachte wordt volgens poli tiewoordvoerder Alwin Don mor gen voorgeleid bij de rechter-com- missaris. Die moet dan besluiten of de vrouw in bewaring wordt ge steld. Over de identiteit en de leeftijd van het slachtoffer worden door de politie verder geen mededelingen gedaan. Omdat al bekend is dat hij in het Hof van Sint Pieter woonde bij Emergis, wordt zijn privacy ver der zo goed mogelijk beschermd. De steekpartij gebeurde in één van de 22 kamers in het beschermd Zij belde naar 112 en zei dat ze de man iets ging aandoen, dat ze ging moorden wonen-complex. Daar wonen 22 mensen met ernstige psychiatri sche aandoeningen, van diverse aard. Zij kunnen 24 uur per dag en zeven dagen per week een beroep doen op begeleiding. Het begeleidingsteam bestaat uit woonbegeleiders, sociaal-psychia trisch verpleegkundigen en een psychiater. VLISSINGEN De verkiezing van het populairste Zeeuwse boek van het afgelopen jaar gaat de laatste week in. Tot vrijdag 3 november 12.00 uur kan er voor de PZC Pu blieksprijs worden gestemd via pzc.nl/publieksprijs. Het boek 'Aaahn dek' van Frans Meijaard over de voetbalvrouwen van Ijzen- dij ke gaat fier aan kop. Er zijn 1.762 stemmen uitgebracht. De tussen stand is nu: 1. 'Aaahn dek', Frans Meijaard (343 stemmen) 2. 'Dostie', Gerda van Wageningen (212) 3. 'Terug naar Boerengat', Jan Jan sen (195) 4. 'Verder op zoek naar Zeeland', Danker Jan Óreel (184) 5. 'Het meisje en de kersenboom', Mischa van Broekhoven (125) 6. 'Onder Zeeuws-Vlamingen', P. Oggel en R. van Damme (113) 7. 'Lexicon Bijbels Grieks', Johan Murre (77) 8. 'Kapitein Raubenhaupt', Jan Willemsen (71) 9. 'Francien de Zeeuw', Natasza Tardio (70) 10. 'Watersportvereniging Bres- kens', Wilma Valk (62). Er is meer onderzoek nodig naar de staat van de vloer in de kleine cirkel van het multifunctionele gebouw De Combinatie in Vlissingen. Dat zei eigenaar woningcorporatie L'Escaut na de inspectie gisteren. Een deel van het gebouw werd zaterdag gesloten omdat er dezelfde vloerconstructie is gebruikt als bij de ingestorte parkeergarage op Eindhoven Airport. Een deel van De Combinatie in Vlissingen werd zaterdag uit voor zorg gesloten. Het gaat om het deel waar Kinderopvang Walcheren en Juvent kinderopvanggroepen heb ben en waar Porthos en Maatschap pelijk Werk cliënten ontvangen en GGD Zeeland consultatiebureau houdt. Alle organisaties hebben een uitwijkplaats gevonden. In de an dere helft van het gebouw, waar drie scholen, een sportcomplex en 38 appartementen in gevestigd zijn, is een andere vloerconstructie ge bruikt waarover geen twijfel is. L'Escaut verwacht binnen twee weken te weten wat er met de vloer gebeuren moet. ZEELAND 5 dinsdag 31 oktober 2017 Gisteren: Eén nacht het licht uit is niet genoeg 341 stemmen w BRUINISSE Het windpark Krammer, dat op en rond de Phi- lipsdam wordt gebouwd, houdt zaterdag 4 novem ber open huis. Belang stellenden krijgen dan rondleidingen. De eerste van de 34 windmolens zijn al klaar. De open dag duurt van 10.00 tot 17.00 uur. Vanaf restaurant De Grevelingen aan de Pa rallelweg, waar ook een expositie is, rijden de hele dag pendelbusjes. Aanmelden is niet nodig. VLISSINGEN Jacob van Berkel uit Rhenen wordt lector Delta Power aan de HZ University of Applied Sci ences in Vlissingen. Don derdag wordt hij geïnstal leerd. Van Berkel gaat praktijkonderzoek naar duurzame energie in de Zeeuwse delta doen. Donderdag duidt hij in zijn rede van welke ener giebronnen in deltage bieden je handig gebruik kunt maken. Behalve lec tor is Van Berkel ook on dernemer. MIDDELBURG Klanten van Delta die di gitaal tv kijken, kunnen sinds gisteren in HD van Omroep Zeeland genie ten. Dat is momenteel de beste beeld- en geluids kwaliteit. Delta breidt zijn digitale zenderpakketten (met én zonder smart card) uit met Omroep Zeeland in high definition (HD). Het digitale zender pakket met smartcard (60 digitale zenders) wordt uitgebreid naar 28 HD-zenders. De Kamerfracties van SP, GroenLinks en PvdA willen dat het Rijk extra geld beschikbaar steit voor het onderwijs in Zeeuws-Vlaanderen. Zij vinden de rijksbijdrage aan de aanstaande scholenfusie onvol doende en willen struc tureel meer geld voor goed bereikbaar onder wijs. ZEELAND 1 en 8 De vrouw die wordt verdacht van de dodelijke steekpartij in Middelburg zaterdagavond, heeft haar daad vooraf aange kondigd in een telefoongesprek met de alarmcentrale 112. Toch konden politie en begeleiders van Emergis het drama niet meer voorkomen. Maurits Sep Middelburg -Paul de Schipper, directeur Emergis Claudia Sondervan Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2