Weg van jou verdient goud in Terneuzen Miljoenenbijdrage van Rijk helpt regio aan toekomstbestendig onderwijsplan Het Zwin College in Oostburg en het Reynaertcollege in Hulst blijven bestaan, en de Terneuzense scholen De Rede en het Zeldenrust Steelantcollege fuseren. Dankzij een miljoenenbijdrage. Man met fiets doet Paola van Gilst niets De 'Taskforce Toekomst Voortgezet Onderwijs Zeeuws-Vlaanderen', de driekoppige werkgroep die in de zomer in het leven werd geroepen door scholen, bedrijven, gemeen ten, provincie en het Rijk, bekeek afgelopen maanden wat nodig is om het voortgezet onderwijs in de regio te behouden. Directe aanlei ding is de nijpende situatie bij het Zwin College in Oostburg, dat door het dalende leerlingenaantal op omvallen staat. Het eindrapport is officieel een advies, maar in de praktijk eigenlijk een besluit, zei Taskforce-voorzitter René Smit gis teren bij de presentatie. „Dit wordt uitgevoerd en het geld komt er, dat durf ik te garanderen. De verschil lende overheden hebben zich eraan gecommitteerd." Gemeenten, pro vincie en ministeries van Onder wijs en van Binnenlandse Zaken moeten de komende tijd wel bekij ken hoe ze de lasten precies verde len. Zeeuws-Vlaanderen kan niet zonder het Zwin College en het Reynaertcollege, concludeert de werkgroep. Centralisatie van alle onderwijs in Terneuzen is geen op tie. Dat vinden ook ouders van hui dige en toekomstige leerlingen, bleek uit een enquête van de Taskforce. De afstanden vanuit West- en Oost-Zeeuws-Vlaande- ren naar Terneuzen zijn te groot. De leefbaarheid in die regio's zou ook een enorme dreun krijgen. Sluiting van de scholen in Hulst en Oostburg zou kinderen de grens over duwen, naar het Vlaamse onderwijs. De scholen in Hulst en Oostburg blijven daarom bestaan. De Rede en het Zeldenrust-Steelantcollege in Terneuzen fuseren tot een nieuwe, christelijke school. De drie scholen die straks overblijven, fu seren op bestuurlijk niveau met el kaar. Ze komen onder een overkoe pelend bewind. Dat maakt het ge makkelijker om flexibeler en goed koper te werken. Het bespaart meerdere tonnen per jaar. De uitvoering van het plan kost desondanks veel extra geld. Er is eenmalig tien miljoen euro nodig, waarvan vier miljoen voor een so ciaal plan. Daarin wordt ingezet op Dit plan wordt uitgevoerd en het geld komt er, dat durf ik te garanderen vervroegd pensioen van oudere docenten, al zijn gedwongen ont slagen volgens Smit nog niet uit te sluiten. Daarna is jaarlijks structu reel drie miljoen euro nodig. Dat bedrag dekt het gat dat valt doordat de scholen samen te weinig leer lingen hebben en daardoor een la gere rijksbijdrage krijgen. Daarnaast vindt de werkgroep het belangrijk dat de startgroepen voor peuters in met name grens dorpen blijven bestaan. Die zijn een belangrijk wapen tegen de uit stroom van leerlingen naar het Vlaams onderwijs. Het potje met geld waaruit die groepen worden bekostigd, is bijna leeg. Instand houding kost nog eens ruim 2 mil joen per jaar. De betrokken partijen en organi saties moeten voor januari alle maal officieel akkoord gaan met het rapport. Begin volgend jaar wordt dan een 'transformatieplan' opgesteld, waarna de nieuwe werkwijzen per augustus ingaan. wegvanjou ^•iVANJOU iVANJOÜ It dinsdag 31 oktober 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 12 Terneuzen Regisseur Jelle de Jonge zakte gisteravond opnieuw af naar Terneuzen. Zijn film Weg van jou trok 100.000 bezoekers en verdiende daarmee goud. CineCity Terneuzen nam een flink deel voor zijn rekening. „We hebben maar vier zaaltjes, maar wat betreft Weg van jou zijn we een grote bioscoop", Sander Verdonk kan de in Zeeuws- Vlaanderen opgenomen film wel blijven draaien in zijn bioscoop. De Neder landse film trok in CineCity Terneuzen maar liefst 10.000 bezoekers. „Meer bezoekers dan Harry Pot ter, James Bond, noem maar op. Ik draai drie rond jes, om zeven, om negen en om tien uur." Verdonk snapt het succes wel. „Natuurlijk zie je alle clichés terugko men in de film. Natuurlijk zie je boeren en bolussen. Maar het is ook de zelfspot van de Zeeuws-Vlamingen: dit zijn de Zeeuwen en zo zijn we nu eenmaal." Jelle de Jonge (staand links) samen met burge meester Jan Lonink, en de initiatiefnemers Jan Lie- vens (links vooraan) en Nynke van der Ploeg. FOTO BOAZ TIMMERMANS Scholen Hulst en Oostburg gered Martijn de Koning Terneuzen - René Smit, voorzitter werkgroep Het rapport van de werkgroep is te vinden op adviesvozv.nl. lEBLANDB Ij. M FESTIVAL Guido van der Heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 29