Venezuela cruciale test voor Poetins buitenlandbeleid E 17 niet per se zwaarder zijn voor 55-plussers feestje. Mensen hebben meer tijd no dig om te herstellen. Ze zijn bijvoor beeld sneller moe. Zonder tijd om te herstellen, is dat een voorspeller voor langdurige vermoeidheid en dus ver zuim. Dat vonden we verrassend. De arbeidswetgeving ziet zo'n dienst als vrije tijd. De huidige richtlijnen over piketdiensten zijn eigenlijk nog niet goed onderbouwd. En lang niet overal is er een vergoeding voor." „Alleen wie jaar in jaar uit echt in de nacht werkt, loopt het risico om min der gezond te raken. Je hebt meer kans op slecht slapen, hart- en vaat ziekten, diabetes, op maag- en darm problemen. Ga maar na: je eet op an dere tijden en de vertering is dus ook heel anders. En als je moe bent, wil je graag meer vet eten. Je slaapt overdag meer. We hebben 's nachts vaker een dipje en dus meer risico op ongeval len." „Een rooster mag geen dwangbuis zijn. Invloed hebben op werktijden is goed voor je welzijn. Belangrijk is goede informatie over de relatie tus sen je dienst en of je bijvoorbeeld een ochtendmens bent. Laat mensen een goede afweging maken. Luisterend naar je lichaam en kijkend naar je so ciale leven. Bedrijven moeten zich bedenken dat een goed rooster men sen fit en productief houdt. En elk nieuw rooster heeft impact, op het thuisfront en in de portemonnee. Want toeslagen voor onregelmatig werk zijn geen vast deel van het loon, maar mensen rekenen er wel op." „Dat valt nog te bezien. Enkele jaren geleden bleven waarschijnlijk vooral de sterkste werknemers doorwerken in ploegendiensten, zoals in mijn on derzoek. Veel ouderen konden nog vroeg met pensioen of gingen op een andere manier weg. Of ze kwamen in aanmerking voor maatregelen die ouderen ontzien." „Steeds meer bedrijven uit de che mie, voedselindustrie of de verf, kloppen bij TNO aan voor advies. Want vijftigplussers vormen meer en meer bij bedrijven in de maakin dustrie en de procesindustrie de meerderheid van het personeel. We weten echt nog niet hoe dat uitpakt. Voor de komende jaren is het een be langrijke zorg: gaan al die mensen het wel redden?" NEW YORK Rusland gebruikt zijn olie steeds vaker als 'wapen' om po litieke druk uit te oefenen, onder meer op de Verenigde Staten. Vol gens The New York Times neemt Moskou daarbij flinke risico's door grote leningen af te sluiten en za ken te doen met politiek en econo misch instabiele landen. Deze week wacht de Russen een cruciale test in Venezuela, dat ruim 8oo miljoen euro aan afbetalingen moet doen. De voorbije drie jaar hebben Rus land en het Russische olieconcern Rosneft Caracas bijna 9 miljard euro aan financiële hulp gegeven. Voor het regime van president Ni colas Maduro kunnen de inkom sten een zaak van leven of dood zijn. In ruil krijgt Moskou een stra tegisch voordeel in de achtertuin van Washington. Steun Maduro toonde zich deze maand opgetogen bij een bezoek aan Mos kou, bedoeld om nieuwe financiële steun te verwerven. Hij dankte Vla dimir Poetin voor zijn steun, 'zowel politiek als diplomatiek'. De inzet door Rusland van Ros neft als instrument om invloed te krijgen op plaatsen waar de Ver enigde Staten zich terugtrekken, is deels noodzaak. Westerse sancties dwingen Rosneft op zoek te gaan naar nieuwe bondgenoten en in vesteringen. Dat verklaart de activi teiten in landen als Cuba, China, Egypte en Vietnam. Rosneft wil vooral zakendoen in het oostelijk Middellandse Zeege bied en Afrika, gebieden die van tactisch belang zijn op energiege bied. De Russen hebben grote olie- en gasbelangen verworven op Koerdisch grondgebied in Noord- Irak. Het aast nu ook op Iraanse olievelden, op een moment dat de spanningen tussen Teheran en Washington oplopen. i Moskou krijgt in ruil voor financiële steun strategisch voordeel ten opzichte van de VS Rosneft 'probeert kansen te creëren die in geopolitiek opzicht extreem waardevol kunnen zijn', zegt Amy Myers Jaffe, energie-expert bij de Amerikaanse denktank Council on Foreign Relations. „Dat geeft de Russische regering een onvoorstel bare invloed op zaken die de VS aangaan." Rosneft is voor de helft eigendom van de Russische staat en wordt ge leid door Igor Setsjin, een bondge noot van Poetin. dinsdag 31 oktober 2017 't wel redden?' Is ploegendienst superongezond? Kunnen goede roosters de proble men oplossen? Rollen staal worden van een laag zink voorzien bij Tata Steel. Vijftigplussers vormen bij bedrijven in de maak- en procesindustrie een groeiende meerder heid van het perso neel. FOTO ANP Met 'n kras rooster kunnen alle knarren weer mee? Straks moet de zwakke oudere doorwerken? Oberhausen Essen Düsseldorf Keulen Valkenburg Münster Boek nu op oad.nl/lezersreis of <1,0547 28 44 88 (ma-za) Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., exd. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. (||f Het percentage 55-plussers in ploegendienst is tussen 2003- 2013 verdubbeld naar 17,4 pro cent van de beroepsbevolking. Van de werkenden werkt 64 procent regelmatig buiten de gewone uren, waarvan bijna 17 procent 's nachts. Het percentage werkenden tussen de 55-65 jaar die soms/ regelmatig in ploegendienst actief zijn, steeg tussen 2003-2016 van 8 naar 19 procent. -4 Nicolas Maduro en Vladi mir Poetin schudden elkaar de hand. FOTO AP GO Proef de kerstsfeer Op de kerstmarkten kunt u helemaal in de kerstsfeer komen. Overal waar u kijkt ziet u prachtig versierde huizen, winkels en kraampjes. U kunt genieten van de heerlijke geur van glühwein, curryworsten lebkuchen. Ga o.a. mee naar:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17