Profvoetballer misbruikte meisje (14) 'als werktuig' Powers promise 13 Ondernemers verbolgen over alsmaar stijgende tarieven Thuisbezorgd.nl Ondernemers blijven baas in eigen keuken VERBODEN/ Al 45 horecaondernemers uit Enschede, letterlijk de bakermat van Thuisbe- zorgd.nl, zijn wel klaar met 'hun' maal- tijdbezorger. Ze kunnen niet leven met de aangekondigde tariefsverhoging van 12 naar 13 procent per 1 januari volgend jaar. „Je moet de mensen die je groot hebben gemaakt niet zo behandelen", zegt een van hen, op voorwaarde dat zijn naam niet in de krant komt. De res tauranthouders durven niet met naam in de krant, bang dat Thuisbezorgd.nl hen boycot als hun initiatief mislukt. Thuisbezorgd.nl begon ooit op een Enschedese zolderkamer, waar student Jitse Groen van de Universiteit Twente het concept bedacht. De eerste jaren vroeg de dienst 6 procent commissie van restaurants. Inmiddels is dat al 12 pro cent en in januari dus 13. „Elk jaar een procent meer waar ze zelf niks voor hoe ven te doen", aldus een ondernemer. De restauranthouders willen een ei gen lokale site voor maaltijdbezorging. „Toen Thuisbezorgd.nl begon, hadden de meeste restaurants geen eigen site. Dat hebben we nu wel. Thuisbezorgd was ook handig toen ze betalen via iDEAL invoerden, maar als we samen één site opzetten, kunnen wij dat ook." Speciaal tarief De ondernemers klagen dat vooral kleine zaken de dupe zijn van de tariefs verhogingen. „Grote ketens als New York Pizza krijgen een speciaal tarief, maar wij moeten het volle pond beta len. Ja, we hebben door Thuisbezorgd klanten gekregen, maar die winst ver dwijnt als ze steeds meer geld vragen. En ze doen er niks voor. Ja, reclamecam pagnes, maar dat merk ik niet in mijn zaak." Het moederbedrijf van Thuisbezorgd, Takeaway.com, kreeg in 2016 een note ring aan de Amsterdamse effecten beurs. Daarbij kondigde het aan dat de opbrengst van de aandelenuitgifte ge bruikt zou worden voor intensieve mar keting in Duitsland, waar het bedrijf in felle concurrentie is verwikkeld met be zorger Delivery Hero. Groen, oprichter van Thuisbezorgd.nl reageert laconiek op het protest: „On dernemers vinden het nooit leuk als iets duurder wordt. Onze omzet groeit elk jaar met 30 procent, dus je mag ervan uitgaan dat hun omzet ook groeit." 'Niet duur' Groen: Wij zijn echt niet duur. Ja, wel als je het vergelijkt met die 6 procent uit de beginperiode. Eerlijk is eerlijk: toen hadden we ook nauwelijks omzet. Het is ook niet zo dat deze restauranthou ders nu onze buitenlandse expansie moeten betalen, dat geld hebben we op gehaald met de beursgang. Onze tarie ven zijn echt redelijk, zeker als je ze in Europees verband bekijkt. Onze grote concurrent in Duitsland vraagt 14 of 15 procent." Is Groen niet bang dat zijn restaurant houders nu weglopen? „Nee. Ze denken dat ze bij ons betalen voor een website, maar dat is niet zo. Ze krijgen veel meer dan dat en halen daar dus ook extra om zet uit. Trouwens, die website opzetten is moeilijker dan je denkt. Ik ben daar ooit mee begonnen, maar het heeft wel 17 jaar geduurd voordat Thuisbezorgd werd wat het nu is." De profvoetballer van Cambuur Leeuwarden, in het verleden uit komend voor FC Utrecht, had in de zomer van 2015 seks met een 14-jarig meisje. Hij zei niet te we ten dat het meisje minderjarig was. Drie andere verdachten hoorden ook werkstraffen eisen. De zaak kwam aan het rollen in augustus 2015 toen de moeder van het meisje aangifte deed, nadat haar dochter door de politie in een auto was aangetroffen met Issa K. Beiden hadden op dat moment weinig kleren aan. In de telefoon van het meisje vond de politie verschillende chatgesprekken tus sen haar en zes verdachten, die zeer expliciet van aard waren. De officier van justitie nam het K. tijdens de zitting kwalijk dat hij seks had met een minderjarig meisje. „Hoewel de seks vrijwillig was, had hij moeten weten dat het niet kon. Het meisje werd als een willoos werktuig gebruikt." Volgens K. had hij slechts één keer seks met het meisje, in 2015. Het ging toen niet goed tussen hem en zijn vriendin. K. zei het meisje alleen te kennen via chat gesprekken. „Ze zag er erg volwas sen en oud uit. Ik heb er niet bij stilgestaan dat ze minderjarig kon zijn. Ik ben er erg van geschrokken en heb hier heel erg spijt van." Het meisje is inmiddels uit huis geplaatst en verblijft in een op vang in Leeuwarden. Overal in huis perfecte Gegarandeerd. AUes-in-1 3 maanden Nu standaard bij Ziggo Alles-in-1. Stap nu over. dinsdag 31 oktober 2017 GO 'Zo behandel je de mensen die je groot maakten niet' Het is zeker niet de eer ste keer dat er kritiek is op Thuisbezorgd.nl. In april van dit jaar verzetten restaurant-eigenaren zich nog nadrukkelijk tegen de (groeiende) macht van de bezorgdienst. Koninklijke Horeca Nederland (KHN) verklaarde zich solidair met de ondernemers. Steen des aanstoots was toen de bepaling dat een restaurant-eigenaar niet 'onder de prijs mocht gaan zitten'. „Als je 12 procent commissie vraagt over een bestelling, en vervolgens tegen de on dernemer zegt dat hij niet minder geld mag vragen dan bij een bestelling via Thuisbezorgd, dan vinden wij dat hun macht te groot wordt", zei Robèr Willemsen, voorzitter van KHN. „De afspraak dat een restauranteigenaar van Thuisbezorgd niet onder de prijs mag gaan zitten, is in andere landen om ons heen verboden", zo plaatste Willemsen de discussie in perspectief. Restauranthouders komen in verzet tegen Thuisbezorgd.nl. Per 1 januari verhoogt de bezorgdienst opnieuw de tarieven. Ondernemers zijn boos. Angelique Kunst Enschede Thuisbezorgd.nl: „Tarieven zijn redelijk." fotoguusschoonewille Het Openbaar Ministerie heeft maandag een werkstraf van 240 uur en een voorwaarde lijke celstraf van vier maanden geëist tegen de 21-jarige prof voetballer Issa K. voor seks met een minderjarig meisje. Yelle Tieleman Utrecht ziggo.nl/powerpromise of bel 0900-1884

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13