RUTTE III 'Meer uren en een vast contract' 'Werkdruk in de zorg is enorm' 'Geen schijn van kans op een koophuis' Zorg Wonen Banen 9 Ooit was verpleegkundige Anton Kool (63) trots op zijn beroep. Inmiddels is het imago van verpleegkundigen ernstig beschadigd. „Soms ben ik blij dat mijn kinderen niet in de zorg werken. Ik vind het zo erg dat ik dat moet zeggen." Het is al jarenlang de harde realiteit. Door alle bezuinigingen is zijn vak uitgehold en kan hij zijn werk in de geriatrische revalida- tiezorg niet optimaal uitvoeren. „De werk druk is enorm. We hebben taken die niet bij ons vak horen, zoals poetswerk en bedden opmaken. Ik heb nog nooit zó veel mensen met een burn-out gezien als de laatste jaren. Zelfs jonge mensen die net zijn begonnen." Er is geen geld meer voor ondersteunende diensten of bezigheidstherapeuten. „Ouderen hebben dit als aanvulling op de zorg echt no dig. 'Helpenden' waren juist heel waardevol. Ze bestelden eten, vulden de voorraad in kastjes aan. Nu krijgen wij dat allemaal op ons dak. We zijn een manusje-van-alles. Dat gaat ten koste van het plezier." Veel verpleegkundigen worden letterlijk ziek van de stress. Ook Kool kreeg korte tijd een burn-out. „Ik liep tegen de enorme berg admini stratie aan. Dat hield ik niet vol. Ik wil alles goed doen, maar ik probeer ook zelf overeind te blijven. Bepaalde dingen moet ik laten liggen. Soms heb ik niet eens de tijd om iemand te helpen met eten. Dat is belachelijk. Cliënten krijgen niet de aan dacht die ze nodig hebben." Kool kaart de problemen vaak aan. Standaard krijgt hij het antwoord dat er geen geld is. Hij hoopt dat het nieuwe kabinet meer gaat investeren in de zorg, en dan niet alleen de verpleeghuiszorg. „Ik probeer positief te blijven." Lysanne van der Voort Drie maanden lang toog de 30-jarige Lysanne van der Voort met een makelaar aan haar zijde door Amsterdam op zoek naar een koophuis. „Ook al ben ik universitair geschoold en heb ik een goede baan, toch maak ik geen schijn van kans", constateert de in Amsterdam woonachtige ontwerpster. „Dan sta je daar met tien man op één van de drie kijkmomen- ten. Als je dan maar 10.000 euro kunt overbie- den, weet je eigenlijk al dat je het kunt verge ten." Vaak zag je volgens haar op zo'n kijkmo- ment al wie het huis zou kopen. „Dan kwam er weer zo'n man binnen die 30.000 euro overbood om het huis op te kopen voor lang durige verhuur of Airbnb." Van der Voort kon in haar eentje een hypo theek krijgen van zo'n 210.000 euro. „Toen ik makelaars afbelde om een huis te kopen voor dit budget, zeiden ze al meteen: dat is wel een héél grote uitdaging." Van dat bedrag kun je volgens de industrieel ontwerpster alleen een huis kopen net buiten de ring en vanaf daar is het al gauw een halfuur fietsen naar hartje Amsterdam. Haar drie maanden durende zoektocht, waarin ze zeker vijftien huizen bekeek, liep op niets uit. Ze gaf haar speurwerk op en sinds kort woont ze voor 900 euro op 55 vier kante meter in Bos en Lommer. Met tuintje. Dat dan weer wel. Haar buurvrouw heeft een sociale huurwo ning en betaalt voor twee verdiepingen slechts 300 euro. „Die prijzen zouden wel wat meer naar elkaar toe mogen worden getrok ken. Dit is wel heel confronterend en lullig." De Rotterdamse Lindy van Dijk, 26 jaar, is er één uit de snel groei ende groep Nederlanders met een flexibel arbeidscontract. Via een uitzendbureau werkt ze mo menteel bij Humanitas, een grote zorgverle ner in de Maasstad en omstreken. „Ik verzorg huishoudelijke hulp en begeleid demente ou- deren", vertelt ze. „Gemiddeld werk ik zo'n zestien uur per week, maar ik zou graag meer uren willen draaien en ook met een vast contract." Nu heeft ze een nulurencontract. „Dan moet je iedere week maar afwachten op welke dagen je wordt ingezet. Ook de uren zijn onregelmatig. Daar baal ik een beetje van." Inmiddels werken 1,8 miljoen werknemers op basis van een losse arbeidsrelatie, aldus het CBS. Dat is één op de vijf werknemers. In 2003 waren dat er nog 1,1 miljoen. Uit de groep flexwerkers zijn 279.000 mensen net als Lindy uitzendkracht. De ontevredenheid is in die groep re latief groot. Een kwart verkiest lie ver een vast dienstverband. Van Dijk zegt haar werk leuk te vinden. „Maar het is ook zwaar en niet mijn eerste keuze. Door groeien is bovendien lastig." In middels nadert het einde van haar studie psychologie. „Over een jaar studeer ik af, als het goed is. Uiter aard hoop ik dan meer in die hoek werk te vinden. De jeugdzorg spreekt mij erg aan of anders de sportpsychologie." Ze realiseert zich dat het tegen woordig niet meevalt om een mooie baan te vinden. „Werkge vers zoeken mensen met veel erva ring. Die moet je natuurlijk eerst opdoen." vrijdag 27 oktober 2017 GO Tonny van der Mee Op het vlak van zorg is er ruimte én schaarste. Het kabinet trekt 2 miljard euro extra uit voor verpleeghuizen, maar tegelijk moeten de al jaren stijgende zorgkosten omlaag. Op ziekenhuizen, geestelijke ge zondheidszorg, huisartsen en op wijkver pleging wordt beknibbeld. De zorgpremie zal stijgen, het eigen risico blijft gelijk. Marcia Nieuwenhuis De woningbouw wordt aangejaagd. Huur ders houden langer huurtoeslag als ze meer gaan verdienen. Wie een huis koopt, mag de kosten koper niet meer meefinan- cieren in de hypotheek. De hypotheekren teaftrek wordt verlaagd, het eigenwoning- forfait verhoogd en wie zijn huis heeft af betaald, moet daarover belasting betalen. David Bremmer Ook mensen met een tijdelijk contract krijgen recht op ont slagvergoeding. Payrollcon- structies en nulurencontrac- ten worden aangepakt. Tege lijk wordt het ontslagrecht versoepeld voor mensen met een vaste baan. Voor oudere werknemers in zware beroe pen wordt het makkelijker om eerder met deeltijdpensioen te gaan. Daarover moeten per sector afspraken worden ge maakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9