'Mag het weer iets gezelliger?' RUTTE III 8 Tegenstellingen Het nieuwe kabinet wil meer betaalbare woningen bouwen, meer zekerheid voor werknemers en investeringen in de zorg, en gaat ook iets doen aan de groeiende tegenstellingen. Rutte III kan deze vier mensen heel blij maken. Ik zou dit kabinet willen oproepen mensen toch weer vooral als mensen te zien Soms heb ik niet eens de tijd om iemand te helpen met eten. Dat is belachelijk - f k sta soms met verbazing te kijken H naar het gebakkelei in Den Haag. Al dat gekrakeel de afgelopen jaren over immigranten, asielzoekers en bui- II tenlanders: er was een tijd dat men sen dat soort stickertjes helemaal niet kregen. En ik kan het weten: ik kwam op mijn tide vanuit Papoea-Nieuw-Guinea in Delft te recht, voelde me toen al snel gewoon Neder lander, en voel me nog stééds gewoon Neder lander. Maar ergens - ik denk zo rond de tijd van Fortuyn - is het gesprek steeds meer ge gaan over de verschillen tussen de mensen: verschillen in afkomst, in taal, geloof. Ik zou dit kabinet willen oproepen mensen toch weer vooral als ménsen te zien en ze welkom te heten. Als je mensen niet met arg waan en wantrouwen tegemoet treedt, maar hartelijk tegen ze bent, krijg je ook hartelijk heid terug. Dat is mijn ervaring tenminste. In mijn eigen wijk woont écht van alles: Afgha- nen, Marokkanen, Somaliërs en Syrische ge zinnen die getraumatiseerd uit de oorlog ko men. Voor mij zijn dat allemaal gewoon mensen die niks anders willen dan het goed met el kaar hebben. Daarom zijn we hier in 2005 ook met een gezamenlijke moestuin begonnen: een plek waar 60 families met elkaar kunnen tuinieren, kletsen en elkaar beter leren ken nen. Dat lijkt me dan dus wel de participatie samenleving ten top, toch? Maar zo'n tuin uitbreiden, zodat nog meer mensen kunnen meedoen, blijkt juist heel moeilijk door aller lei ambtelijke regeltjes. Dus zou ik tegen Rutte willen zeggen: niet meer ruziën, maar gewoon geld vrijmaken voor de wijken. Daar moeten mensen, waar ze ook vandaan komen, het met elkaar rooien. En dan wordt het vast weer gezellig. Net als in de jaren 60, toen ik hier arriveerde." Buurtoma Tilly Kaisiëpo (66) vrijdag 27 oktober 2017 GO Supersnelle presentatie Eefje Oomen Om tegenstellingen in de samenleving te overbruggen, worden jongeren verleid zich in te zetten voor anderen via een burger- schapsdienst. Op scholen komt meer aan dacht voor Nederlandse waarden als het volkslied en geschiedenis. Vluchtelingen krijgen hulp van gemeenten bij de integra tie in Nederland en het leren van de taal. —Tilly Kaisiëpo De bordesscène met koning Willem-Alexan- der en diens nieuwe re gering op de trappen van paleis Noordeinde duurde nog geen drie minuten, maar Neder land keek zijn ogen uit. Jeroen Schmale Den Haag FOTO'S PI M RAS Carola Schouten, Kasja Ollongren en Hugo de Jonge passe ren de poort van Paleis Noordeinde. De Jonge draagt dan nog en paar onopvallende zwarte schoenen. Ze hebben zo veel overeenkomsten, de ko ning en Rutte. Allebei 50 geworden dit jaar, al lebei historici, allebei Nederlands-hervormd opgevoed. Zelfs traplo pen doen ze synchroon. De bordesscène blijkt een populair uitje. Het pu bliek staat met de neus tegen het hekwerk om maar niets te hoeven mis sen. A De hippe schoenen van vi- cepremier Hugo de Jonge. In Rotterdam zijn ze er al lang aan gewend, de rest van het land is nog niet zo ver. w ar —Anton Kool

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8