RUTTE III Kabinet meteen aan de slag met 'af losboete' 7 De kersverse bewindslieden van Rutte ill bliezen gisteravond stoom af na hun eerste werkdag. „Wow, dit is het dus." Nee, van haar kanariegele jurk heeft de nieuwe Defensie-minister Ank Bijleveld geen seconde spijt. Ze knalt van de bordesfoto van Rutte III, maar dat is welbewust. „Ik ben al zo klein! Ik moet opvallen!" Gevoed met adrenaline van hun eerste dag als kabinetslid, babbelde de ploeg van Rutte gisteravond na in een zaaltje op het Binnenhof. Wouter Koolmees plofte gister middag om drie uur in z'n stoel in zijn nieuwe werkkamer van het ministerie van Sociale Zaken. Na de beëdiging, de koning, de foto's, de 225 dagen formeren: eindelijk. „Ik keek om me heen en dacht: 'Wow. Dit is het dus.' En vervolgens: 'Poeh. Nu begint het eigenlijk pas.'" Pardoes passeerde hij even later op een Haags terras zijn voorganger Lodewijk Asscher. „Aan het bier. Totaal ontspannen. En lachend naar mij: 'Succes, hé!', riep hij nog." De ploeg leerde elkaar woensdag kennen, vooral bij een etentje 's avonds in het Catshuis. Er was een voorstelronde. Ambtenaren gaven een spoedcursus bewindspersoon zijn. Wat doe je met de pers? Hoe werkt een ministerraad? Er waren zelfs videoboodschappen van oud bewindslieden. En één van de vrouw van de net afgezwaaide mi nister Stef Blok. Die waarschuwde nogal nadrukkelijk voor de lange werkweken. Ondertussen jubelen de nieuwe bewindslieden dat ze straks in een auto met chauffeur naar huis gaan. „Dat is me wat hoor", kirt Mona Keijzer, staatssecretaris van Econo mische Zaken en Klimaat. „Ik hoef nu opeens niet meer op mijn scoo tertje met mijn dekbedjas en op Uggs richting Den Haag." Haar baas Eric Wiebes weet wel waaraan hij zijn promotie tot mi nister die de taaie klimaatproble matiek mag aanpakken te danken heeft: „Rutte zei: 'We weten zelf niet hoe we het moeten doen, dus we vragen het aan jou.'" Van iedereen heeft Ank Bijleveld de raarste dag gehad. Zij werd 's mor gens ontslagen als commissaris van Overijssel, maar 's middags weer beëdigd als Defensieminister. Niet dat haar vader, nota bene militair, dat nou aanmoedigde. „Ik belde hem en het eerste wat hij zei was: 'Zou je dat wel doen? Als commis saris van de Koning heb je veel meer baanzekerheid.'" Justitieminister Ferdinand Grap- perhaus weet daar alles van. Hij kwam nog voor zijn aanstelling al onder vuur te liggen van de PVV Ik hoef nu niet meer op mijn scootertje richting Den Haag vanwege uitspraken in het verle den. „Mijn zus moest wel lachen. Ze zei: jij bent vast de eerste minister die nog voor zijn beëdiging een motie van wantrouwen kreeg." Menno Snel heeft ook een afwij kend verhaal. Hij was geeneens D66-lid, maar is nu staatssecretaris van Financiën. Tien dagen geleden zat hij nog in zijn ochtendjas aan het ontbijt in een hotel in Was hington. Tot er een sms'je binnen kwam van Wouter Koolmees. „Of ik even kon bellen. 'Heb jij weieens erover nagedacht staatssecretaris te worden?' Ik heb 20 seconden of zo wat gebrabbeld. Toen heb ik gezegd: geef me een dagje." Arie Slob verklapt dat de kortere kabinetsperiode van drie jaar en vier maanden de doorslag gaf om terug te keren in de politiek. „Doe maar", zei zijn vrouw. Al voor het einde van dit jaar wil Rutte III de omstreden afschaffing van de Wet Hillen hebben geregeld, terwijl in het regeerakkoord de in voering pas in 2019 is voorzien. Dat bevestigen Haagse bronnen. Oppositiepartij 50PIUS is verbijs terd over de grote haast en verdenkt het kabinet ervan dat ze de onge makkelijke discussie zo snel moge lijk wil begraven, nu er in maart raadsverkiezingen zijn. „Dit is een overval bij nacht in plaats van een keurige behandeling bij daglicht", zegt Kamerlid Martin van Rooijen. Door de afschaffing van de Wet Hillen gaan mensen met een afge lost huis stapsgewijs weer belasting betalen voor hun woongenot in de vorm van het eigenwoningforfait. Zij waren sinds 2005 daarvan vrij gesteld om huizenbezitters te sti muleren af te lossen. Omdat aflos sing sinds 2013 verplicht is om nog hypotheekrenteaftrek te kunnen ontvangen, vindt de nieuwe coali tie van WD, CDA, D66 en Chris tenunie de uitzondering overbo dig. Oneerlijk voorstel van een onbetrouwbare overheid Al voordat de inkt van het regeerak koord droog was, stak een storm van protest op. De nieuwe coalitie besloot prompt de Wet Hillen niet in twintig, maar dertig jaar af te schaffen. Dit moet 1,1 miljard euro voor de schatkist opleveren, waar van 35 miljoen in beginjaar 2019. Het kabinet zet nu de vaart erin, omdat systemen bij de Belasting dienst moeten worden aangepast. Dat kost tijd, waardoor de Tweede Kamer zich komende maand al over afschaffing van de wet-Hillen moet buigen. Waarschijnlijk wordt het voorstel van de nieuwe staats secretaris van Financiën Menno Snel (D66) vandaag al in de minis terraad behandeld, zodat het voor spoedadvies naar de Raad van State kan worden gestuurd. Daarna heeft de Tweede Kamer nog maar zeer kort de tijd, omdat er op 23 novem ber al gestemd moet worden. Van Rooijen verzet zich hevig te gen afschaffing van de Wet Hillen. Volgens hem leidt dat tot niets an ders dan een 'aflosboete', waarvan vooral ouderen de dupe zouden zijn. „Dit is een oneerlijk voorstel van een onbetrouwbare overheid. Dit kabinet kiest voor de schatkist." vrijdag 27 oktober 2017 GO Premier Rutte zit de eerste ministerraad van zijn nieuwe kabinet VOOr. FOTO JERRY LAMPEN Poeh. Nu begint het dus pas Tobias den Hartog Den Haag - Mona Keijzer De eerste daad van het nieuwe kabinet is om met grote haast een einde te maken aan de be lastingvrijstelling op een afge lost huis. Jan Hoedeman Laurens Kok Den Haag - Kamerlid Martin van Rooijen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7