KIEK OP KLEUR Tricky feest rond Allerzielen 10 Ziet u vanavond verklede mensen rennen alsof de dood hen op de hielen zit? Ze zouden zomaar het idee kun nen hebben of misschien zijn ze net de 'tunnel of fear' gepasseerd of een van de andere plaatsen waar angst wordt aangejaagd. Vanavond organiseert Runderground een Halloweenrun door Middelburg. Een spooky run van acht kilometer die eindigt met een Halloween- party. Wie op internet rondneust ziet dat er de komende week heel wat afgegriezeld kan worden. Zou den de feestgangers nog een link leggen met traditionele religie? All Hallows' Eve is immers de naam voor allerheiligenavond en verbas terd tot Halloween. Bij Allerheiligen (op 1 november) worden de mensen herdacht die zo uitzonderlijk hebben geleefd dat zij door de Rooms Katholieke kerk hei lig zijn verklaard. Hun levenswan del kan anderen tot voorbeeld zijn. De dag na Allerheiligen is Allerzie len, de dag waarop andere stervelin gen worden gememoreerd. Tradi tiegetrouw wordt op dood en (eeu wig) leven ingegaan tijdens een mis op de dag zelf of de zondag volgend op 1 november. In de loop van het jaar is bij iedere uitvaart in de kerk een 'kruisje' opgehangen met de naam van de overledene en de da tum waarop hij of zij is overleden. Op Allerheiligen wordt er gebeden voor de overledene en zijn of haar familie. De familie krijgt dan het kruisje als aandenken uit de kerk mee. In de protestante traditie vindt aan het einde van het kerkelijk jaar herdenking van de overledenen plaats. Stilstaan bij dood - je eigen dood - en leven - je eigen leven - en daarbij kijken in de spiegel van bij zondere mensen die je voorgingen is best heftig. Creepy. Bij de reformatie hebben de pro testanten willen afrekenen met wat in hun opvattingen 'fout' was in de kerk van toen. Allerheiligen riekt naar heiligenverering. Weg ermee. En bidden voor overledenen? Had dat niet te maken met inspanningen om overledenen alsnog vanuit het vagevuur naar de hemel te krijgen? Daar moesten reformatoren niets van weten. Maar wat verboden werd, is destijds in Schotland een eigen leven gaan leiden. All Hal lows' Eve leefde er als wereldlijk feest door. Door Engelse, Schotse en Ierse immigranten werd Halloween in de negentiende eeuw in Amerika geïntroduceerd. Het was een tijd een kinderfeest, waarbij de kleintjes met een lantaarn (een uitgeholde pompoen) langs de deuren gingen in de hoop hun snoepvoorraad aan te vullen. In de jaren tachtig van de vorige eeuw werd het feest populair bij volwassenen. Sindsdien is het een feest om bij te griezelen. De uit dossing van feestgangers en evene menten die georganiseerd worden schuren aan tegen de populariteit van horror. Het veroorzaakt een thrill, een sensatie. Creepy maar wel anders dan in de katholieke traditie. Maar binnen of buiten de kerk, ie dereen leeft maar tijdelijk. Een grie zelig idee? Het lijkt mij zo gek nog niet zo nu en dan bij leven en ster ven stil te staan. vrijdag 27 oktober 2017 2V foto Ruben Oreel De herfst begint op kleur te raken. In Middelburg houdt de meer dan twee eeuwen oude Vleugelnoot ons bij de les. Als het blad zich ge wonnen heeft gegeven waait de wind door de boom. José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 75