Toekomst regio onder de loep van CDA Sluis Politiek in Terneuzen bezorgd over ontwikkeling Scheldekade Herinrichting Schoondijke is half december klaar 7 Het vernieuwde centrum van Schoondijke is gereed en heeft allerlei voorzieningen voor fietsers. Een fietser laveert han dig over een stukje stoep om bij een wo ning te komen en groet de werklui vrolijk. De inwoners van Schoondijke zijn het zand en de omleidingen inmid dels al gewend, sinds april wordt er gewerkt aan de herinrichting van het dorp. Dat is al te zien vanaf de N6i waar een veelvoud aan gele borden automobilisten naar hun bestemming loodst. Maar, het einde is in zicht. „We lopen op schema en zijn medio december klaar", zegt Mark Verhoosel van de gemeente Sluis. Na de werkzaamheden, die uit acht fasen bestaan, wordt Schoon dijke weer een 'echt' dorp en fiets- knooppunt met voorzieningen voor tweewielers. Zonder rotonde en asfalt, want er komt sinds de aanleg van de rondweg geen door gaand verkeer meer. Er komen daarom met klinkers bestrate, smallere wegen die uitkomen op een plein. Dat plein ligt op de plek van de voormalige rotonde en de vier hoofdwegen komen er nog steeds op uit. „Alleen heeft verkeer van rechts nu voorrang. Het zal in het begin wel even wennen zijn", zegt Verhoosel. Ook de lijnbussen gaan er keren, daarom blijft het plein verder leeg. Ook worden er geen lijnen of vakken op getekend, de verkeerssituatie moet voor zichzelf wijzen. Het plein zelf ligt er al en bestaat uit betonplaten. Die platen zijn een knipoog naar het lichte beton dat vroeger op veel plekken als be strating werd gebruikt. Van dicht bij is ook te zien dat de platen zijn bewerkt, ze zijn 'gebezemd.' Het lijkt alsof er met een bezem over geveegd is en de platen zijn zo ge legd dat die structuur steeds een andere kant op wijst. Waar de stoep begint, zijn de randen afge werkt met roestkleurig staal, ofte wel cortenstaal. Op de stoep komen nog fiets- beugels en oplaadpunten voor elektrische fietsen te staan. Strakke fietsbeugels en een mo dern picknickbankje staan er al ter hoogte van de bakker en er ver schijnen nog meer bankjes op het Dorpsplein. Achter de snackbar keren de parkeervakken terug. Ook komt er een 'evene mententerrein.' Er ligt al een soort podium, dat iets hoger ligt. „Daar kan de fanfare bijvoorbeeld op spelen." Ook wordt snel een begin gemaakt met de beplanting op het plein. Er wordt gras inge zaaid en lindebomen neergezet. De natuurstenen die op het Dorpsplein lagen, zijn herge bruikt rond de kerk. Ook daar is met meerdere lagen gewerkt, zo dat de kerk er als het ware boven uit getild wordt. „En we zijn nog niet klaar", zegt Verhoosel. Er ko men nu alleen klinkers te liggen waar bebouwing staat. Rond 2020 verdwijnt het asfalt in heel de kern, zoals bij de Willemsweg en Lange Heerenstraat. OOSTBURG Het CDA in Sluis houdt maandag een openbare bij eenkomst in Oostburg om Zeeuws - Vlaamse problematiek op het ge bied van zorg, onderwijs en vervoer duidelijk te maken aan de Haagse politiek. Ruth Peetoom, landelijk CDA-voorzitter, en Joba van de Berg, Tweede Kamerlid voor CDA, zijn luisterend oor. ZorgSaam-directeur René Smit gaat in op de toekomst van zorg in Zeeuws-Vlaanderen en samenwer king op het gebied van gezond heidszorg, ouderenzorg en maat schappelijk werk. Frank Neefs, di recteur van het Zwin College, ver telt over de problemen waar het voortgezet onderwijs mee worstelt en de Sluise wethouder Peter Ploe- gaert deelt zijn zorgen over de toe komst van vervoer en mobiliteit in de regio. Daarnaast wordt er over deze on derwerpen gediscussieerd en ver telt Peetoom over de kabinetsfor matie en het regeerakkoord. De gra tis toegankelijke bijeenkomst wordt vanaf 19.30 uur gehouden in de ontmoetingsruimte van de kerk aan het Eligiusplein. Peetoom en Van de Berg bezoe ken 's middags ZorgSaam-zieken- huis De Honte in Terneuzen en Warmande-locatie Hooge Platen in Breskens. Eind september ging de Terneu- zense raad enigszins morrend ak koord met de bouw van een acht verdiepingen hoog appartemen tencomplex aan de Scheldekade. Met name met de hoogte had een flink aantal raadsleden moeite. Tijdens de bespreking kwam als aap uit de mouw dat dit fase 1 van een groter plan van initiatiefne mer Muller betreft. Later zou de raad fases 2 tot en met 4 onder ogen krijgen. Toekomstbeeld „Het leidde toen al tot de nodige ongerustheid" herinnerde De Kra ker zich woensdagavond tijdens de vergadering van de raadscom missie Omgeving. „Het is niet dui delijk genoeg hoe het nu verder gaat. Ik wil zeker weten dat we een goed toekomstbeeld voor de Scheldekade hebben." Hoewel veel fracties het idee van De Kraker wel zagen zitten, uitte wethouder Frank van Hulle zijn bedenkingen. „Een maximale bouwhoogte, dat hebben we al in bestemmingsplannen geregeld en daar kunnen we altijd nog met kleine wijzigingen op variëren. Ik vraag me af of we zo'n beeldbe leidsplan wel nodig hebben. We kunnen ook kijken naar de struc tuurvisie van de binnenstad, die is nog niet zo oud. Als je het mij per soonlijk vraagt, vind ik welstands- regels een fantastisch middel, maar in de praktijk leidt het tot muggenzifterij. Dat moet je niet willen." vrijdag 27 oktober 2017 2V Laat die fietsers maar komen Sophie Stockman M Op de plek van de ro tonde ligt nu een plein van betonplaten. De wegen die daar op uitko men, worden bestraat met klinkers. FOTO PETER NICOLAI T Inwoners van Schoon dijke zijn al ge wend aan de werkzaamhe den, waarvan het eind lang zaam in zicht komt. De gemeente Terneuzen moet controle houden op de ontwik keling van de Scheldekade in Terneuzen. Daarom moet er een beeldbeleidsplan worden opgesteld, vindt Peter de Kra ker (D66). Hij denkt aan een motie. Guido van der Heijden Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 74