Miet om thuis te proberen Beschermd Ontwikkelaars boos over verhuurplicht recreatiewoningen in Cadzand-Bad Voorzitter De Nood zag Strandcross in vijftien jaar flink groeien Slechts deel inwoners profiteert van voordeel gemeenten De Zeeuwse gemeenten zijn volgend jaar miljoenen euro's minder kwijt aan afvalverwerking, maar in de provincie zien niet alle huishoudens daar iets van terug. Dit zijn nou de stukken van het Zeeuws Genootschap die nationaal erfgoed zijn geworden Inwoners van de gemeente Tholen zijn volgend jaar spekkoper. De af valstoffenheffing daalt voor gezin nen met maar liefst 40 euro. Al- leenwonenden kunnen rekenen op een voordeel van 30 euro. Dat is voor een groot deel te dan ken aan de kosten voor de afvalver werking. De laatste jaren betaalt Zeeland daarvoor de hoofdprijs, doordat het tot eind dit jaar gebon den is aan contracten met Indaver. Die werden al in 2002 afgesloten. De markt is inmiddels veel gun stiger. OLAZ, dat namens de ge meenten opereert, heeft de afval verwerking opnieuw aanbesteed. Dat leidt tot aanzienlijk lagere prij zen. De Zeeuwse gemeenten zijn daardoor volgend samen zo'n 6 miljoen euro minder kwijt aan OLAZ. Dat zou moeten leiden tot een aanzienlijke verlaging van de afval stoffenheffing, zo was de verwach ting. Toch is in meerdere gemeen ten juist sprake van een verhoging, zo blijkt uit de conceptbegrotingen die in de dertien gemeenten op ta fel liggen. Reimerswaal, bijvoorbeeld, rept niet van het aanbestedingsvoordeel en past een 'trendmatige verhoging van 0,7 procent' toe. Datzelfde geldt voor Noord-Beveland, al moet er 'de eventuele belastingverhoging' nog worden bepaald. In Kapelle is ook nog geen sprake een mogelijke daling van de hef fing. Wel kunnen de inwoners zelf hun kosten beperken door minder vaak afval aan te bieden. In Kapelle betaalt men ook een bedrag voor elke keer dat de container aan de weg wordt gezet. Hulst wijst wel wel op de lagere afvalkosten, maar wil de tarieven toch opnieuw verhogen. De ge meente zegt dat zij de afgelopen ja ren al vooruit heeft gelopen op het aanbestedingsvoordeel, door de af valstoffenheffing minder te laten stijgen dan had gemoeten. „Dankzij dit beleid is voorkomen dat de tarieven afvalstoffenheffing aan een grote fluctuatie onderhevig waren", schrijft het gemeentebe stuur in de begroting. Met het hui dige tarief (287,50 euro voor een ge zin) zit Hulst binnen Zeeland in de middenmoot. Schouwen-Duiveland verwacht in 2018 ruim negen ton op afvalver werking te besparen. De inwoners profiteren er uiteindelijk niet van. De afvalheffing gaat wel omlaag, maar dat voordeel wordt tenietge daan door een verhoging van de rioolheffing (voor huurders) of de onroerendezaakbelasting (ozb, voor huiseigenaren). Goes past het- W De Zeeuwse gemeenten zijn in 2018 zo'n zes miljoen minder kwijt aan afvalverwerking zelfde trucje toe door 'de lastenver laging van de afvalstoffenheffing te vertalen in een lastenverzwaring bij de ozb'. Elders kunnen huishoudens wel een aanmerkelijk lagere afvalstof fenheffing tegemoetzien. In Tholen gaat het voor een gezin om 40 euro (een daling van 13,2 procent), in Sluis om 30 euro (-10 procent), in Middelburg om ruim 20 euro (-7,3 procent), in Vlissingen om ruim 17 euro (-5,3 procent), in Veere om 17 euro (-7,3 procent) en inTerneuzen om bijna 15 euro (-4,6 procent). Wat Borsele gaat doen, wordt uit de begroting nog niet duidelijk. De gemeente realiseert zich dat de ver werkingskosten sterk verminderen, maar zegt de komende jaren ook re kening te moeten houden met 'ex tra kosten voor de herinrichting van de milieustraten'. De tarieven worden later bepaald. vrijdag 27 oktober 2017 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl -■ ZEELAND 2 VLISSINGEN Wie ooit een brand in zijn eigen woning heeft meege maakt, vergeet dat nooit meer. In een leegstaand winkelpand aan de Lange Zelke in Vlissingen kan ieder een op een minder drastische manier, en zonder risico, de ef fecten van brand erva ren. De Veiligheidsre gio heeft een pop-up store ingericht vol tips en waarschuwingen voor brandgevaar, onder andere met een virtual reality. In de woonkamer, slaapka mer, schuurtje en keu ken worden de sluime rende gevaren ge toond én gedemon streerd. Zo laat Leo de Jonge van de Veilig heidsregio zien wat er gebeurt als je een vlam in de pan probeert te blussen met water. Zelfs met 'nepvuur' maakt dat indruk. Vanaf morgen is de pop-up store geopend op zaterdag (10.00 - 16.00 uur), woensdag (13.00 - 17.00 uur) en vrijdag (10.00 - 20.00 uur). Na Kerstmis gaat de expositie mo gelijk naar een andere Zeeuwse gemeente. De entree is gratis. FOTO LEX DE MEESTER ZEELAND 8 ZEELAND 12 Afvalheffing niet overal omlaag Rolf Bosboom Vlissingen ZEELAND 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 70