M NYNKE DE JONG Cel dreigt voor oplichter 6 DEN HAAG Het Openbaar Mi nisterie in Den Haag heeft gis teren tegen een 23-jarige man uit Amstelveen twaalf maanden cel geëist, waarvan vier voor waardelijk, voor oplichting. Hij troggelde zijn slachtoffers spul len af van dure merken als Gucci, Chanel en Louis Vuitton. Hij kocht de spullen op Markt plaats en liet de verkopers mee kijken hoe hij betaalde. Alleen deed hij dat via een nep-app, zo dat niemand geld kreeg. De beëdiging van een nieuw kabinet is hét moment om vooruit te kijken. Zo zien nieuwe ministers en staatssecreta rissen er ook altijd uit: vol zin in de toekomst. De kordate blik die zegt dat ze het vanaf nu allemaal heel anders gaan doen. En de trots dat zij daar nu staan, bij de Koning. Het aantal ouderen dat overlijdt aan de gevolgen van een valpartij neemt enorm toe. De oorzaak: ze wonen tot op hoge leeftijd zelfstandig. „Uiteindelijk komen de mankementen." Zeker 3.884 Nederlanders zijn vorig jaar overleden door een uitglijder of struikeling, bijna 400 (11 procent) meer dan in 2015. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS). Volgens onderzoeker Maarten Bloem valt een deel toe te schrijven aan de toenemende vergrij zing, maar ook wanneer je dat niet meetelt, is er een fikse stijging van het aantal dodelijke valpartijen bij ouderen te zien. Dat is al twintig jaar het geval. In de laatste vijfjaar was de toename in totaal zelfs 60 procent. In 2016 overle den bijna zes keer zoveel mensen door een valpartij dan in het verkeer. Driekwart is 80 jaar of ouder. De toename zit vooral bij 90-plus- sers. In de afgelopen vijfjaar is het aantal dodelijke valpartijen in die groep zelfs bijna verdubbeld tot 1.308. Bloem: „We hebben de oorzaak niet meegenomen in het onderzoek, maar een verklaring kan zijn dat mensen langer zelfstandig thuis wo nen." Bemoeienis Woordvoerder Renée de Vries van seniorenorganisatie Anbo herkent dat helemaal. „Mensen wonen tot op hoge leeftijd thuis, dan komt er een Praten over losse kleedjes of gladde vloer is soms best ingewikkeld moment dat de lichamelijke manke menten komen." In zo'n situatie zijn losliggende matjes, slechte verlich ting, wankele trapjes, ongelijke par- ketdelen of het gebrek aan goede trapleuningen mogelijke doodsoor zaken. „Dan moet iemand eigenlijk zeggen: hoe kunnen we zorgen dat u hier veilig thuis kunt wonen?" De Anbo pleit voor een 'woon- check', een kritische inspectie op on veilige zaken, ingezet door de huis arts, mantelzorgers of thuiszorgme dewerkers. „Als de badkamervloer spekglad is of er liggen losse kleedjes, dan moet daarover worden gepraat. Dat is nog best ingewikkeld, want veel ouderen zitten helemaal niet op deze bemoeienis te wachten." Hulpmiddelen Aan het aanbod ligt het niet. Er zijn hulpmiddelen, cursussen waar oude ren leren een val te voorkomen, een checklist om het huis 'valproof en veilig te maken, alarmknoppen en zelfs sensoren die alarm slaan wan neer iemand op de grond valt en daar blijfliggen. Een andere oorzaak van de valpar tijen is volgens De Vries medicatie. „Zeker slaappillen. Als iemand een slaapmiddel heeft genomen, is hij niet helemaal helder als hij 's nachts naar de wc moet, met alle risico's van dien." Column y @nynke blik van 'kom maar op'. Maar wat nog maar een paar jaar geleden is, lijkt alweer een verre geschiede nis. Daar staat Ivo Opstelten, nog geen bonnetje te zien waar hij uit eindelijk over kan struikelen. Lo- dewijk Asscher met een volle haardos. Lilianne Ploumen, die nog niet weet dat ze het uiteinde lijk moet opnemen tegen presi dent Trump van de Verenigde Staten. Had je het haar destijds verteld, had ze je met haar Lim burgse lach keihard uitgelachen. Frans Timmermans zat nog in Nederland en Jeroen Dijsselbloem had nog geen ruzie met de Grie ken. De enige twee die ongeschonden uit de strijd zijn gekomen, zijn Stef Blok en Henk Kamp. Die zijn geen dag ouder geworden. Die kijken nu nog net zo onbewogen in de ca mera als ze toen deden. Terwijl ze allebei heel wat werk hebben moeten verstouwen. En juist die mannen zien we in Rutte III niet terug. Dat is hun goed recht, want pensioen is ook fijn. Of anders een andere leuke baan. Maar ik zou als nieuwe mi nister of staatssecretaris toch eens bij ze op de koffie gaan. En ze het geheim ontfutselen van de eeu wige politieke jeugd. Alleen Blok en Kamp lijken geen dag ouder te zijn geworden Ik volgde het weer gulzig, want ik ben dol op frisse beginnetjes. Maar ik heb ook even teruggeke ken. Want dat hoort ook bij de bordesscène. Naast de vaste kran tenartikelen over wie waar mag staan en wat je absoluut niet mag doen - bij dat laatste moet je den ken aan 'de koning overschadu wen met jouw outfit' en 'zwaaien' - is de nieuwe bordesscène ook een mooie gelegenheid om nog een paar oude foto's af te drukken. De foto's uit de jaren 70, vol met ernstig kijkende mannen, met een verdwaalde vrouw ertussen. En die van vier jaar gele den, de bordesfoto - van Rutte II. beetje. Kijk ze nou toch eens staan. Dezelfde vrijdag 27 oktober 2017 GO In een zorgcentrum krijgen bewoners een cursus valpreventie. Het aantal ouderen dat overlijdt na een val, stijgt drastisch, foto frank de roo Oudere betaalt hoge prijs voor zelfstandigheid Malika Sevil Amsterdam -Renée de Vries, woordvoerder Anbo Kerstreis Friesland Ameland Kerstreis Gelders Montferland o.a. Dokkum, Pieterburen en Woudgemaal o.a. Paleis het Loo en boottocht over de Rijn incl. ontbijt, lunches én diners Heiligenbeeldenmuseum in kerstsfeer va 499 va 4 19 5 dagen oad.nl/BKNLI3 5 dagen oad.nl/BKNL35 Wë Kerstreis Westerwald Kerstreis Duitse Harz o.a. Keulen, Koblenz en Hachenburg o.a. Historisch Stolberg en Goslar inclusief ontbijt, lunches én diners bezoek aan grenslandmuseum va 489 va 499 5 dagen oad.nl/BKDE22 gsg 6 dagen oad.nl/BKDE93 Boek nu op oad.nl/krant C 0547 28 44 88 (ma-za) of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., exd. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. *oad.nlA/oorwaarden Bordes Van die foto schrok ik een k

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6