Tifejjfefo' 7»-e- Eerste Nederlandse bierbrouwopleiding 5 Meesterbrouwer Peter Rouwen lanceerde gisteren de eerste officiële bierbrouwopleiding van Nederland. Want thuis brouwen is leuk, maar écht goed bier maken is een vak. Oorzaken van epilepsie ontdekt Lokale biertjes van microbrouwe rijen mogen populairder zijn dan ooit, hun gerstenat is niet altijd van even hoge klasse. Daarom is in Rotterdam gisteren de eerste officiële brouwopleiding van het land gelanceerd. Want: „Kwaliteit is zelden toeval", zegt initiatief nemer Peter Rouwen. Zeifis hij meesterbrouwer. Een titel die de oprichter van rap groeiende Brouwerij Noordt in Rotterdam mag dragen sinds hij een brouwopleiding genoot aan de Universiteit Gent. „Nederland kent steeds meer biermakers, maar onder hen zijn maar weinig bierbrouwers", zegt Rouwen. Wat het verschil is? De eerste is een enthousiaste amateur, de tweede een vakbroeder. Iemand met verstand van gistingsproces sen, kleur, alcohol en bottelen. Les in lokaal Samen met de Lentiz Onderwijs groep en de Stichting Bieroplei dingen Nederland, die cursussen geeft aan slijters en sommeliers, introduceert Rouwen de tweeja rige opleiding Brouwen. Studen ten krijgen een dag per week les in een lokaal en lopen vier dagen per week stage bij een brouwerij. „Het is een praktijkgerichte mbo- opleiding, die we later ook willen uitbouwen naar hbo-niveau." Met de opleiding zet de Neder landse bierwereld een stap voor uit, stelt Rouwen. Want thuis op het fornuis een brouwsel maken om een paar weken later te proe ven is één, een gerstenat brouwen dat een halfjaar later nog steeds smaakt, is even wat anders. „Goed, consistent bier maken is Tr 4 lil Twee studenten zijn vrouw, en daar is Rouwen erg blij mee niet eenvoudig", stelt Rouwen. De eerste lichting van de brouwopleiding telt twaalf stu denten tussen 18 en 32 jaar, af komstig uit het hele land. „Jonger dan 18 mogen ze niet zijn, want er wordt veel geproefd. Als je met al cohol werkt, moet je natuurlijk wel de wet naleven." Twee stu denten zijn vrouw, en daar is Rouwen erg blij mee. „Er zijn maar weinig vrouwelijke brou wers. Heel jammer, want bier maken was vroeger huisvlijt waarmee vooral vrouwen zich bezighielden." Den Blijker-brouwsel Gisteren kregen de studenten les op locatie in Brouwerij Noordt, waar ze de opdracht kregen sa men met twee koks een speciaal- bier te brouwen voor restaurant Las Palmas van Herman den Blij ken „Wij leveren bier aan zijn zaak en hij vond het heel leuk als we speciaal voor hem een biertje zouden bedenken. Het wordt ge serveerd bij een Aziatische stoof pot, dus gingen de studenten aan de slag met munt, gember, li moen en saffraan." Vier studenten lopen de ko mende twee jaar stage bij Rou wen, die van zijn brouwerij voor de gelegenheid een leerbedrijf maakte. Een uitkomst, want goede medewerkers zijn niet zomaar gevonden. „Nederland telt 500 brouwerijen, waarvan de helft bier brouwt in eigen ke tels. Die zitten allemaal te sprin gen om goed geschoold perso neel." Wetenschappers zijn erachter gekomen dat drie verschil lende hersenaandoeningen 80 procent van alle epilepsiege- vallen veroorzaken. De boos doeners zijn volgens Maas tricht UMC+ langzaam groei ende hersentumoren, aange boren stoornissen van de her senschors of een verharding in de hippocampus. Bij 8 pro cent van de patiënten kon geen oorzaak worden vastge steld. De onderzoekers base ren zich op gegevens van bijna 10.000 geopereerde epi- lepsiepatiënten over een peri ode van 25 jaar. De wetenschappers constate ren dat de patiënten veel eer der geopereerd hadden moe ten worden. „Gemiddeld bleek vanaf het begin van de ziekte zestien jaar gewacht te worden met opereren. Dat is te lang, gezien de vele bijwer kingen van medicijnen tegen epilepsie, de impact van de aanvallen op de cognitieve en psychosociale ontwikkeling van patiënten en het ver hoogde risico op plotseling overlijden", aldus de onder zoekers. Zij menen dat de kans op genezing heel hoog is na een operatie. Het is vlees noch vis. Je mag je mening geven, maar of wij hem gaan uitvoeren... '150 gebouwen met onveilige vloeren' In Nederland staan mogelijk 100 tot 150 gebouwen met vloeren zoals die in de inge storte parkeergarage bij Eind hoven Airport zijn gebruikt. Branchevereniging VN Con structeurs komt tot die ruwe schatting na een inventarisa tie onder grotere leden en na eigen berekeningen. Vorige week had de vereniging het nog over enkele honderden gebouwen. Nadat 600 gebou wen op de tekentafel zijn be keken, is dat aantal bijgesteld. 'Geen Assad meer in Syrië' Onderzoek naar aanvallen Meer daders incidenten vrijdag 27 oktober 2017 PC A De mbo-opleiding bierbrouwen is strikt 18-plus. „We moeten wel de wet naleven." foto frank de roo Alleen maar goede bieren Yvonne Keunen Rotterdam WETENSCHAP Premier Mark Rutte zei dat gisteren in EenVandaag over het raadgevend referendum. INVENTARISATIE SYRIË Syrische kinderen spelen rondom achtergelaten raketten in het Ash'ari vluchtelingenkamp in Ghouta. Net als in Raqqa is om dit gebied ten oosten van Damascus hevig gevochten, met grote vluchtelingenaantallen tot gevolg, fotoafp REX TILLERSON De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Rex Tillerson heeft gis teren in Genève ge zegd dat voor pre sident Bashar al- Assad en zijn fami lie geen rol van be tekenis is wegge legd in het Syrië van de toekomst. „De VS wil een ge zond en verenigd Syrië Aan de heerschappij van de familie Assad komt een einde", aldus Tillerson. INDIA De Indiase minister van Buitenlandse Zaken Sushma Swaraj wil toch dat er nader onderzoek wordt gedaan naar de aanval met ste nen op een Zwit sers stelletje dat de stad Agra bezocht. VONDELPARK Bij zeker acht voor vallen waarbij be zoekers van het Amsterdamse Von delpark werden be laagd, zijn mogelijk meerdere daders betrokken geweest. In vier gevallen, waarbij slachtoffers met een stinkende substantie werden besmeurd, ver moedt de politie dat het om dezelfde dader gaat. Welk goedje het betrof, wil de politie niet bekendmaken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5