Geen antwoorden in JFK-dossiers €100t 4 Vandaag kan de Spaanse Senaat vrij baan geven aan de regering in Madrid om Catalonië onder curatele te stellen. Tegelijkertijd stemt het Catalaanse parlement over onafhankelijkheid. €1399 Op zoek naar het noorderlicht Het leek de allerlaatste poging om erger te voorkomen. Urenlang overwoog de Catalaanse leider Car les Puigdemont gisteren om ver kiezingen uit te schrijven voor eind december. Hij wilde zo niet alleen zijn omstreden beleid over de on afhankelijkheid van Catalonië bij de kiezers toetsen, maar hij wilde ook die afscheiding voorlopig in de koelkast zetten. Hij hoopte op die manier de centrale regering in Ma drid te vermurwen vandaag niet de macht in de rebelse regio over te nemen en hem als regiopresident af te zetten. Nadat hij zijn toespraak daarover ruim drie uur had uitgesteld, maakte hij om vijf uur 's middags een draai van 180 graden: hij durfde geen verkiezingen uit te schrijven. Vanuit Madrid kreeg hij onvoldoende garanties dat de rege ring van premier Rajoy artikel 155 van de grondwet niet in stelling zou brengen. Door artikel 155 in werking te zetten, kan Catalonië vanaf vandaag onder curatele ko men te staan, zodra de Senaat het gebruik ervan goedkeurt. „Wij moeten Catalonië redden", zei vi- cepremier Saenz de Santamaria gis teren voor die Senaat. Serieus overwogen „Dit zijn de laatste uren waarin ik de macht heb om verkiezingen uit te schrijven, en dat overwoog ik se rieus. Maar ik kreeg niet de garantie dat de regering in Madrid dan het onrechtmatige artikel 155 daadwer kelijk zou terugtrekken en dat de verkiezingen onder normale om standigheden zouden kunnen plaatsvinden, zonder geweld en zonder repressie. Die garanties zijn er niet. Daardoor kan ik geen vrije, democratische verkiezingen garan deren", zei Puigdemont. Toen 's morgens uitlekte dat hij verkiezingen wilde uitschrijven in plaats van de onafhankelijkheid te verklaren, kwam hem dat op forse kritiek en teleurstelling te staan, zo wel binnen zijn eigen rege ringscoalitie als bij de Catala nen die op 1 oktober in een il legaal referendum massaal vóór de onafhankelijkheid stemden. „Verraad!" was de kreet die te horen was tijdens een de monstratie van scholieren en stu denten die toevallig de straat op gingen om voor zelfbe schikking te de monstreren. Puigdemont leek gezwicht voor de enorme druk die onder anderen grote ondernemers uit Catalonië op hem hadden uitgeoefend. Meer dan duizend bedrijven, waaronder grote banken, nutsbedrijven en histori sche Catalaanse ondernemingen uit de wijn- en voedselindustrie, ver huisden de laatste weken hun hoofdkantoor, op papier, naar een plek buiten Catalonië. Zij vrezen de economische gevolgen van de onaf hankelijkheid. De hele dag probeer den verschillende bemiddelaars van andere politieke partijen pre mier Rajoy ervan te overtuigen af te zien van artikel 155, zodra Puigdemont die verkiezingen zou uitschrijven. De Spaanse premier eiste echter meer garanties van zijn Catalaanse ambtge noot, opdat het thema onafhanke lijkheid niet weer op de agenda komt. „Nu is het aan het parlement daar over te beslissen", zei Puigdemont. Dat parlement zal, na een heftig debat gis teravond, vandaag over die afscheiding stem men. Exclusieve Lezersreis Vanaf 12-daagse rondreis i| pharos reizen Hü (p Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc f) reiskatern.nl De laatste dozen met geheime do cumenten over het onderzoek naar de moord op president Ken nedy zouden gisteravond dan ein delijk worden vrijgegeven. Meer dan 3.000 dossiers. Elk van die dossiers kan tot wel honderden losse documenten bevatten. Rijp en groen om door te spitten. Van een handgeschreven briefje van Jackie Kennedy over de begrafe nisceremonie van haar man tot bijzonderheden over Lee Harvey Oswalds reizen naar Mexico, twee maanden voordat hij in Dallas de fatale schoten loste. Dat doorspitten zal even duren. Niemand verwachtte gisteren al antwoord op alle vragen. De aller belangrijkste vraag: 'waren er nog anderen dan Lee Harvey Oswald betrokken bij de moord op Ken nedy, inclusief mogelijk hoogge plaatste Amerikaanse bestuur ders', is al twee keer door onder zoekscommissies van het congres beantwoord. 'No' en nog eens 'no'. Niemand verwacht nu een 'yes'. Opmerkelijk blijft wel dat weinig Amerikaanse presidenten zich zo opgewonden toonden over het vrijgeven van de documenten als uitgerekend Donald Trump, con stateerde de New York Times. De Amerikaanse president was bevoegd het vrijgeven tegen te houden, zoals hem onder andere door de LBI en CIA zou zijn ge vraagd. Trump maakte er echter een mooi twitternummer van en voerde de spanning een beetje ex tra op. 'De lang verwachte vrijgave van de JLK-dossiers zal morgen plaatshebben. Zo interessant', twitterde hij vanuit het presiden tiële vliegtuig Air Lorce One. Dat Trump geen gehoor gaf aan het verzoek de stukken niet te openbaren, heeft volgens de Ame rikaanse historicus Michael Bes- chloss ook een reden. Donald Trump is ervan overtuigd dat de geheime diensten hand- en span diensten hebben verricht voor Hillary Clinton en akelige dingen hebben gelekt over Trumps ge dragingen. „Van alle presidenten sinds 1963 is dit wel de laatste die het iets kan schelen als de LBI of de CIA hierdoor schade lijden." vrijdag 27 oktober 2017 De dag waar Catalonië van wist dat-ie kwam PC Edwin Winkels Barcelona Geen verkiezingen uitschrij ven is verraad, oordeelden scho lieren en studenten tijdens een demonstratie, foto getty images ^-Catalaans lei der Puigde mont. FOTO AFP Vertrek: 22 november t/m 8 april 2018 vaar door de betoverende winterwereld langs de Noorse kust met retourvlucht en 11 dagen Hurtigruten-postboot o.b.v. volpension ervaar de magie van het noorderlicht op de 'mooiste zeereis ter wereld' KORTING MET CODE PH-NDRLIT boek vóór Ol/U/17 Dit is een van die reizen die je eens in je leven gemaakt moet hebben. Vaar met de Hurtigruten-postboot door de grandioze winterwereld van de Noorse fjorden, Lofoten en Noordkaap. Al ruim 125 jaar is de Hurtigruten de grote trots van alle Noren. Na één dag aan boord weet je al waarom! De schepen van deze rederij bieden je het allermooiste venster op de Noorse natuur, van de fjorden tot de Lofoten en de Noordkaap. In de winter is het Noorse landschap misschien nog wel indrukwekkender dan in de zomer. Boven dien is nergens ter wereld het noorderlicht zo vaak waargenomen als op dit traject. Een schitterende ervaring die je rondreis nog meer schittering geeft! Inbegrepen retourvlucht Amsterdam - Bergen met KLM in de G klasse transfervan luchthaven naar Hurtigruten schip Hurtigruten Bergen-Kirkenes-Bergen voor twee personen llx overnachting in een tweepersoons- binnenhuttype UPSI o.b.v. volpension transfervan Hurtigruten-schip naarde luchthaven reisbeschrijving Data 22/11/2017 11/12/2017 02/01/2018 16/01/2018 23/01/2018 12/02/2018 03/04/2018 08/04/2018 2 personen €1.399 €1.479 €1.599 €1.439 €1.549 €1.699 €1.739 €1.739 Prijzen in p.p. Niet inbegrepen:reserveringskosten 20,-) en Calamiteitenfonds 2,50). Boek vóór 01/11/17 met code PH-NDRL17 en ontvang 100,- korting per boeking. Alleen geldig op het aanbod Hurtigruten. Meer informatie: Ga voor Op zoek naar het noorderlicht naar onze website reiskatern.nl/pzc/prl750 of bel met Pharos Reizen van ANWB: 023 - 55 42 870 (lokaal tarief) met zoekcode 18337. Het blijft nog even spannend voor de bijna vijftig miljoen Amerikanen die ouder zijn dan 65 en voor wie de moord op JFK een levende herinnering blijft vol vraagtekens. Bob van Huët Rotterdam/Washington

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4