3 Een heftige spooknacht HUISSEN kant van de lijn. Daar staat Janny, iemand die niet gelooft in het on zichtbare, bezig met exorcisme per telefoon. Zacht en dwingend klinkt uit de hoorn: 'Ga naar de plek waar de Here God je gebiedt, ga naar de plek waar de Here God je gebiedt En dan is Janny ineens weer alleen in de kamer. Het 'ding' in de deurope ning is nooit meer teruggekomen. Koloniehuizen De omgeving van Balkbrug, de Om- merschans, heeft meer verleden dan het lief is. In 1820 zette de Maatschap pij van Weldadigheid hier kolonie- huizen neer, onderdeel van de droom van generaal Johannes van den Bosch (1780-1844) om armoede met arbeid te bestrijden. Maar naar de Ommer- schans kwamen geen arme kolonis ten uit de stad, op zoek naar een be ter leven. Dit was een strafkolonie als Veenhuizen, een plek waar crimine len, landlopers, zwervers, weeskin deren, ongehuwde moeders en psy chiatrische patiënten moesten kie zen tussen werken of creperen. Als de Maatschappij in 1890 de deuren sluit, laat zij de restanten van 5.448 dwangarbeiders achter in een massagraf. De overheid probeert de plek om te bouwen tot opvoedings gesticht, maar in de eerste helft van de twintigste eeuw komt ook hier een eind aan. De kolonie wordt een ruïne. Enkel kliniek Veldzicht blijft over. Naast de kliniek, aan de rand van het terrein, staat het enige huis dat dit allemaal meemaakte zonder tot puin te vervallen. De pastorie van Janny en William, steen voor steen gebouwd door dwangarbeiders. Onderzoeksteam Marcel Willemsen is hoofdonderzoe ker van het Nederlands Paranormaal Research Team (NPRT), een verza meling van onderzoekers en para gnosten dat bovennatuurlijke ver schijnselen documenteert en bestu deert. Tweemaal bezocht dit team de pastorie. „Ik neem het woord spook huis niet in de mond, maar het is een woning met activiteit", zegt hij. Op een avond in 2015 komt het NPRT er voor het eerst. Terwijl Janny koffie serveert, voorzien de onder zoekers het huis van opnameappara tuur. De nacht is vol vreemde gelui den. Medium Gerwin voelt 'iets' op de zolder. Iets dat hij pas later zal be grijpen. De volgende dag beluistert het team de verzamelde opnames. Het geluid uit de werkkamer duurt en kele seconden. Marcel en zijn team gaan wel tien keer door de opnames heen. Ze weten zeker dat de kamer verlaten was en dat niemand in de buurt was. Toch klinkt daar op de band, helder als glas, het zachte neu riën van een vrouwenstem. Hetzelfde jaar komt het team op nieuw op bezoek. Ditmaal horen zij vreemde voetstappen. En er klinken stemmen uit de 'ghostbox', een spe ciaal gemodificeerde radio die con stant tussen frequenties wisselt. Er klinken woorden: 'Ga weg!' De muzi kale vrouwenstem houdt zich nu stil. Touw Volgens verhalen zou een vrouw in de pastorie zijn gestorven. Een para normaal expert die de Janssens in de jaren 80 al hadden verwelkomd, voelde dat een vrouw zich op zolder had verhangen. Tijdens de verbou wing ontdekten Janny en William inderdaad een oude haak, met daar aan een verweerd en afgesneden koord. Het is dezelfde plek waar Ger win 'iets' voelde. William, amateurhistoricus, heeft het verhaal meermaals geprobeerd te verifiëren. Maar er is niets te vinden. Voor Janny is de kous niet helemaal af: „Een tijdje geleden dook iets op in het archief. Een huishoudster van de dominee is in Dedemsvaart begra ven, op ongewijde grond. Ongewijde grond wijst vaak op zelfdoding." Na veertig jaar zal geen spook de slaap van Janny en William meer verstoren. „Dit is een oud, krakend huis met houten tussenlagen", zegt William. „Ik verklaar de geluiden daar maar mee." Ook Janny zit prima op haar plek: „Als ik vreemde gelui den hoor, is mijn grootste angst dat een van de honden modderig op bed is gesprongen." Toch klinken er nog steeds voetstappen en durft de buur vrouw niet op de koffie te komen. „Ja", zegt Janny. „Wie weet." vrijdag 27 oktober 2017 GO Een van Neerlands beroemdste spook huizen is huis Bin nenveld in Huissen. Het zestiende- eeuwse pand, dat in 1770 een dijkdoor braak overleefde en in de Tweede Wereldoorlog door Duitsers werd bezet, wordt volgens legen den geteisterd door geesten. Gerwin van der Velden bracht er met het NPRT een nacht door. Hij be schrijft zijn bezoek als 'een van zijn heftigste ervaringen.' Die nacht kwam een camera van de trap rollen, draaide een lamp uit zichzelf rond en hoorde het team een spookpiano en een stem die een mars floot. In 2009 kocht positiviteitsgoeroe Emile Ratelband het pand. Zijn vrouw voelde zich er niet op haar gemak. Het huis werd gekocht door mediapersoonlijkheid Johan Vlemmix. Hij liet het decoreren met macabere versierin gen, om de deuren te openen voor spoken- jagers. In maart dit jaar verkocht hij het 'horrorhuis'. AJanny en William betrokken de pastorie in 1978. Ze kenden de verhalen die de rondte deden. FOTO'S SHODY CAREMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47