In gelul kun je niet tuinieren A II 2 ROMKE VAN DE KAA Het spookt in de oude pastoriewoning van Janny (63) en William Janssen (68) uit Balkbrug. Zij zijn eraan gewend, maar sommige mensen weigeren hier nog een voet over de drempel te zetten. 'We kunnen de angst van mensen wegnemen' Column Lang na hun dood blijven veel mensen voortleven in hun uitspraken. Neem de woorden 'in gelul kan je niet wonen' van Jan Schaefer, de banketbakker die de politiek in ging, en die nu al meer dan twintig jaar dood is. Met een kleine verandering kun je Schaefers uit spraak ook op andere terreinen toepassen. 'Van gelul word je niet mager', als het om de pseudowijsheid van de zoveelste dieetgoeroe gaat. Of, om bij mijn eigen stiel te blijven, 'met geouwehoer krijg je geen klaprozen groot.' Want nergens over, behalve dan over diëten, wordt zoveel onzin verkocht als over het bemes ten van de tuin. 'Je moet oude stalmest twee spit diep onder werken', beweert de een. Helemaal fout, hoor je van de ander, 'spitten is uit den boze, en helpt het bodemleven om zeep'. Terwijl een derde die on der bodemleven vooral emelten (graslarven) en mollen verstaat juist op zoek is naar de meest efficiënte manier om dat bodemleven om zeep te helpen. De een zweert bij koemest, de tweede bij kippenmest en weer een ander bij gebruikte champignon- aarde. Maar wie geen kippen, koeien of champignonkwekers in de buurt heeft, rijdt liever naar het tuincentrum voor een flinke zak kunstmest, en afgezien van alle andere overwegingen strooien kunstmest- korrels heel wat makkelijker dan koeienstront. Vergeet vooral die composthoop, dat wordt toch nooit wat Waar ligt de waarheid in deze zaak? Een paar overwegingen: om te beginnen heeft elke plant voedingsstoffen nodig. En een klaproos ziet geen verschil tussen kalium en stikstof uit een zak of uit een koe. Maar met organische mest, of die nu afkomstig is van kip, koe of konijn, verbeter je wel de structuur van de grond. En daarom draait alles. Hoe meer humus of compost (eigenlijk zijn dit synoniemen) je in de grond brengt, hoe druk ker het daar beneden zal worden, met schimmels, bacteriën, en vooral met regenwormen. Wormen zijn van enorm belang; ze beluchten de grond met hun ondergrondse tunnels en zetten alle or ganische stof, van koeienvlaai tot bananenschil, om in vruchtbare mest. Je kunt wormenmest ko pen, maar het is handiger om voor een gezonde wormenpopulatie te zorgen. Humus is waar het om draait. Humus zorgt voor een gezonde bodemstructuur, verbetert het vochthoudend vermogen van de grond, buf fert schommelingen in de zuurgraad, kortom: humus doet de planten groeien. En het aardige is dat je humus niet hoeft te kopen. Je kunt het zelf maken. Ruim de tuin niet op, in het najaar. Hark wel het afgevallen blad van het gazon, maar gooi het tussen de planten. Neem in het voorjaar een grasschaar. En ga knippen. Begin bovenaan de plantenstengels en knip alles in kleine stukjes. Blijf knippen tot vlak boven de grond. Blijf vooral niet tobben met een compost hoop. Dat wordt toch nooit wat. Door alle tuinaf val klein te knippen, en te laten liggen, creëer je humus. En daarmee in één kuub tuingrond meer biodiversiteit dan in de hele Amazone. BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN ls Janny en William Janssen in 1978 hun oog laten vallen op de pastorie in het Overijsselse Balk brug, kennen zij de eputatie. Het dorp weet zeker: het is niet pluis in dat huis. En wie niet bang is voor gees ten, krijgt de rillingen van tbs- kliniek Veldzicht naast de deur. Het echtpaar weet precies waarom het kleine, maar statige huis met de grote tuin leeg staat. Janny: „De vorige bewoners waren bang." William, socio- en gedrags therapeut bij de tbs-kliniek, is een nuchter type. Het lijkt hem fijn om zo dicht bij zijn werk te wonen. Ook Janny is niet bang voor spoken en gaat als verslaggever nooit een goed verhaal uit de weg. Janny en William betrekken de pastorie en het duurt niet lang voor dat het huis zijn reputatie waar maakt. Keer op keer zweren hun kin deren mensen in oude kledij door het raam te zien. Vanaf de zolder klinken Er is hier iets. Iets dat ik nog nooit heb meegemaakt NPRT GEVOEL De rol van infrageluid klappen en vanuit de woonkamer worden Janny en William opge schrikt door hoefgekletter. Hun pony is ontsnapt, denken ze. Maar als zij zich naar buiten snellen, staat het dier nog veilig op stal. Hun buurvrouw weigert tot op de dag van vandaag op de koffie te ko men. Ooit zag zij de geest van een kind onder de boom in de tuin. En de vrouw die een weekend op het huis moest passen, brak haar arm na een val van de trap. Ze voelde een wind waaien en weet zeker dat iets haar duwde. Het vreemdste dat Janny ooit mee maakte, was het 'ding' dat bijna veer tig jaar geleden in haar deuropening verscheen. Exorcisme Herfst, 1978. Het is stil in huis. Janny staat met haar gezicht voor een kast. Ineens voelt ze iets in haar rug prie men. Ze weet zeker: ze is niet alleen. Vanuit de deuropening loert iets boosaardig naar haar. Ze draait zich om, maar ziet niets. Ze wil zo snel mogelijk de kamer uit. Maar Janny merkt dat ze de drempel niet over kan. Iets laat haar er niet door. Het is onzichtbaar, maar ze voelt dat het boos is. Ze loopt achter uit naar de telefoon, pakt de hoorn van de haak en begint automatisch een nummer in te voeren van een be kende uit het dorp, die gelovig is. 'Er is hier iets', spreekt Janny in de hoorn. Tets dat ik nog nooit heb mee gemaakt.' 'Richt de hoorn op de deurope ning', zegt de stem aan de andere vrijdag 27 oktober 2017 GO Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl De jaren 70 geeft een kleur rijk beeld van het dagelijks leven in de seventies. (Terra, 15) STYLE JE HUIS Restyle je huis voorziet je van 1.000 ideeën voor een meta morfose van je woning. (Lannoo, 29,99) BAKGEHEIMEN Bakgeheimen staat vol baktips uit de keuken van woonwinkel Dille&Kamille. (Lannoo, 14,99) 3 o Het spookt hier. Nou en? Samuel Bom —Janny Janssen Infrageluid, frequen ties net onder het gehoorspectrum, kan een rol spelen bij spookverschijnin gen. De Britse ingeni eur Vic Tandy werd in de jaren 80 in zijn lab overvallen door een angstig gevoel. Hij kreeg het koud en zag een figuur ver schijnen. Wat bleek: een ventilator veroor zaakte trillingen in een lage frequentie. Omdat Tandy ze op merkte maar niet kon horen, gaven ze hem een ongemakkelijk gevoel. De frequentie beïnvloedt het men selijk oogvlies, wat het gezichtsbedrog veroorzaakte. Het exorcisme bestond uit het uitschakelen van de ventilator. Het Nederlands Para normaal Research Team (NPRT) van Marcel Willemsen doet onderzoek in huizen waar de bewo ners denken met pa ranormale activiteit te leven. Paragnost Ger- win van der Velden be gint elk onderzoek met een ronde om de ge schiedenis en een mo gelijke verschijning te voelen. „Dat is geen bewijs", zegt hij. „Het is een aanvulling op het onderzoek." Daarna worden camera's en meetapparatuur ge plaatst. Marcel Willem sen: „We proberen zo veel mogelijk rationeel te verklaren." Dat lukt in 85 procent van de gevallen. „De klachten zijn vaak psychosoma tisch. Wij krijgen meer opdrachten in de herfst en winter. Dan blijven mensen binnen en horen ze plots de huisgeluiden." Ook als er niets bovennatuur lijks is, kan een onder zoek voldoening geven: „We willen men sen helpen. We kunnen hun angst wegnemen of verklaren." Romke van de Kaa over de kunst van het tuinieren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46